Aktuality

Rozšíření nabídky letenek

Nové pravidelné přímé spojení získá Praha a tak budeme schopni pro klienty nově vystavit letenky do měst jako Peking, Astany, Kišiněva a Taškentu. A můžeme pokračovat dále. Od konce července mohou cestující využít přímý spoj do Káhiry a Ulánbátaru. Cestovní apetit roste a časem uvidíme, kolik spojů je života-schopných a kolik z nich zase zanikne.

Pražské letiště zasáhl kolaps informačních systémů

Letiště Praha mělo 24.7. technické problémy s informačními systémy. Přestaly se zobrazovat informace z odletového systému a tak byly odlety přepsány na tabuli ručně. V tomto okamžiku je již systém plně zprovozněn. Výpadek zastihl i letištní intranet a web. Přičemž je tomu jen pár dní, co ruzyňské letiště zastihl celosvětový výpadek systému GoNow a letištní pracovníci odbavovali cestující ručně nebo v lepším případě rezervním systémem.

USA zavádí embargo na přepravu psů do států

Kvůli novým omezením ze strany amerických úřadů již nebude možné od 1. srpna 2024 až do odvolání přepravovat psy do USA na osobních letech. Tato omezení platí pro všechny psy, kteří jsou přepravováni jako příruční zavazadlo na palubě nebo v nákladovém prostoru. Důvodem restrikce je obava ze zavlečení vztekliny do USA, která ji vymýtila v roce 2007. Bohužel stále ve více než 100 zemích není vzteklina kontrolována, což představuje riziko pro Spojené státy. Je to reakce na nedávné problémy s mezinárodním dovozem psů, včetně výzev, které představuje podvodná dokumentace. Standardizace procesu dovozu psů, včetně standardních požadavků na minimální věk dovážených psů, mikročipů a další dokumentace zefektivní proces dovozu a znovu umožní bezpečnější a efektivnější vstup psů do USA.

Milánské letiště Malpensa dostane nové jméno

Italský vicepremiér a ministr dopravy Matteo Salvini oznámil, že schválí žádost Lombardie a na počest Silvia Berlusconiho přejmenuje hlavní italské letiště.

Silvio Berlusconi, který zemřel vloni ve věku 86 let na zápal plic a leukémii patřil k hlavním postavám italské politiky. Byl lídrem strany Forza Italia, zasedal v Senátu a v europarlamentu. Zároveň se také řadil mezi nejbohatší lidi v zemi.

Hainan Airlines posiluje lety do Evropy – Praha přímá linka do Pekingu

Aktuálně dopravce operuje více než 40 mezinárodními a regionálními trasami z celé Číny. Do Evropy ode dneška provozuje 11 linek, mezi které Hainan Arlines opět zařadil i linku z Prahy do Pekingu. Po čtyřleté pauze získala opět Praha přímou linku s Čínou. Ta byla přerušena během celosvětové pandemie. Linku bude dopravce provozovat celoročně a to každé pondělí, středu a pátek na palubě Airbusu A330.

Wizz Air, Smartwings nebo Ryanair varují před zpožděním letů

Kvůli silné regulaci vzdušného prostoru se již několik dní zpožďují lety až o několik hodin. Na vině však není jen regulace vzdušného prostoru, ale také začátek prázdnin a letní sezóny či také počasí nebo jiné provozní důvody. Společnost Smartwings upozorňuje na největší zpoždění ve vzdušném prostoru Turecka. I letiště Praha doporučuje kvůli prodlevám sledovat aktuální přílety a odlety online nebo se napřímo spojit s dopravcem. Společnosti Wizz Air i Ryanair vznesly podnět na přijetí opatření ke snížení těchto problémů u Evropské komise.

Smartwings vyhrožuje zrušením letů do Turecka

Český dopravce, který měl zpožděné v sobotu 29.6. všechny lety z Turecka pohrozil, že přestane do Turecka létat. Žádá Eurocontrol, aby problém s místními podmínkami a dispečery řešil. Nejen Smartwings si totiž stěžují na špatně řízený letový prostor a čekání letadel na přistání či dokonce odklánění letů na jiná letiště. Kvůli tomu tak lety nabírají několikahodinové opakované zpoždění, které aerolinky nemohou ovlivnit, a tak přicházejí stížnosti od cestujících. Na druhou starnu je třeba si uvědomit, že zrušení letů by asi znamenalo větší škodu Smartwings a českým cestovním kancelářím, než samotnému letišti, jelikož ty jsou příjemcem jen části tax z ceny letenky.

Lufthansa Group hlásí zdražení letenek

Letecké společnosti, které se sdružují v Lufthansa Group, zvýší na většině svých letů ceny letenek až o 72 EUR. Cestující si připlatí na letech ze zemí EU, Británie, Norska a Švýcarska. Důvodem je, jak jinak, ekologický příplatek. Ten je nutný k tomu, aby byly pokryty náklady na udržitelné letecké palivo, které šetří přírodu. Výše tohoto příplatku je závislá na délce trasy a bude se pohybovat od 1 do zmíněných 72 EUR. Cestující se s ním setkají na letenkách, které si zakoupí po 26.červnu a budou mít odlet po 1.lednu 2025.

Zrušení značky OK a teď prodej Smartwings

Jak informujeme ve článku níže, letecká společnost Smartwings zrušila ikonické označení OK u letů ČSA. Těm zůstaly z celé flotily pouze dvě letadla a nyní Smartwings oznámilo, že je na prodej. Kdo by se mohl stát jejich novým vlastníkem? Spekuluje se o tom, že se vyjednává s polskou leteckou společností LOT, nízkonákladovým dopravcem Eurowings, tureckým Sunexpressem nebo Isair z Izraele. Mělo by se jednat o obchod přesahující miliardu korun. Takový obchod by ale mohl poškodit české cestovní kanceláře a hlavně jejich klienty. Panuje obava, že by mohl vzniknout monopol na charterové lety a tím pádem dojde ke zdražení letenek a celých zájezdů. Bude velmi zajímavé sledovat, jaký zájemce nabídne nejvyšší cenu. Na druhou stranu je velmi smutný pohled do minulosti, kde prestižní České aerolinie byly zcela zdevastovány a ekonoicky zničený a současný majitel je zcela pohltil a nyní prodává i ty svoje. Tím prakticky zmizela česká národní letecká společnost a dovolím si i vlastní pocit, kterým je ztráta národní hrdosti.

Víte o saloncích v Praze na letišti?

Rádi bychom Vás informovali o možnosti, jak příjemně strávit čas čekáním na odlet. V Praze na Letišti Václava Havla najdete na Terminálu č.2 dva salonky:

Fast Track Lonnge – kromě pohodlí, Wi-Fi, denního tisku, sprchy a dětského koutku, zde najdete all-inclusive občerstvení. Jednorázový vstup pro dospělou osobu je 1020,-Kč.

Erste Premier Lounge – vybavení je stejné, občerstvení také, ale cena je lepší. 1 dospělá osoba zaplatí 860,- Kč.

Na Terminálu č.1 můžete navštívit jeden salonek – Mastercard Lounge. Zde je cena na jednu dospělou osobu také 860,-Kč.

V ani jednom z výše uvedených salonků není třeba dělat rezervaci předem. Platba je možná až na místě.

Samozřejmě se jedná o základní vstupy do salpnků, mimo ně jsou i jiné varinaty pro pravidlené klienty anebo pro držitele různých platebních karet.

Nové spoje s easyJet

Tato nízkonákladová letecká společnost již spustila prodej letenek do nových destinací. Abychom byli konkrétnější – nové spoje začnou létat na konci října, tedy se zimním letovým řádem. Bude se jednat o rotace dvakrát týdně mezi Prahou a Belfastem, Birminghamem a Glasgow. Třikrát týdně mezi Prahou a Liverpoolem, Neapolí a Nantes. Ceny jsou v tento okamžik příznivé. Např. zpáteční letenka do Liverpoolu by se dala pořídit v listopadu v nejlevnějším tarifu od 3 tisíc a Neapol i za polovinu této částky. Infomace z 14.06.2024.

Zavazadla do letadla – základní infomace

Mnohým cestujícím není jasné, jaká zavazadla si mohou vzít na cestu. Bohužel neexistují pro všechny letecké společnosti jednotné podmínky. Každá letecká společnost si vytvořila svoje, a i ty ráda mění.

Zde jsou tedy základní informace k zavazadlům:

Odbavené zavazadlo – to je takové, které necestuje na palubě letadla s cestujícím, ale je předem odbavené a je uloženo v trupu letadla, nákladním prostoru k tomu určeném, zpravidla se používá název zavazadlový prostor pro odbavené zavazadla. Jeho povolená maximální váha je uvedena na letence. Jakékoli její překročení znamená poplatek za nadváhu, který je nutné zaplatit před odletem na letišti. Dále jsou určeny také rozměry zavazadla, které jsou také uvedeny na letence a nebo na stránkách dané letecké společnosti. Do odbaveného zavazadla určitě nepatří: baterie a vše, jehož součástí baterie jsou (holící strojek, tablet, elektronické cigarety apod.), cokoli hořlavého, cennosti a doklady.

Palubní nebo také příruční zavazadlo – v tomto případě je takové množství variant, že informace zúžíme na naprostý základ, co v něm může být, ale jeho rozměry a váhu si cestující musí zjistit při nákupu letenky, jelikož cena letenky se orientuje podle too, jaké zavazadlo si předem k letence přikoupíte. Každé překročení velikosti a váhy bude stát dost peněz a komplikací při odbavení. Například Ryanair má v základní ceně „zavazadlo“ o rozměrech 40x20x25 cm, které se dá pod sedadlo. Pokud chcete větší, co patří do přihrádky nad hlavou a má rozměry 55x40x20 a váhu do 10kg, už je třeba si ho dokoupit. Stejně tak to platí pro další zavazadla, které je nutné dokoupit předem, jelikož u všech leteckých společností platí, že dokupování zavazadla na letišti je výrazně dražší, než si ho zajistit při rezervaci letenky. Do příručního zavazadla nedávejte nic ostrého (nůžky, kovové pilníky, nožíky), lepící pásky, struny, nářadí, tekutiny přesahující v součtu 1 litr, ale s tím, že každá nádoba nesmí přesáhnout 100 ml. Do tekutin se počítají také pasty a krémy. Dále nesmíte mít více, jak jeden zapalovač a ten nesmí být benzinový nebo turbo.

Snad tato základní pravidla alespoň trochu pomohou předejít případným komplikacím.

Program OK PLUS končí

Pokud jste zaregistrováni ve věrnostním programu letecké společnosti ČSA, tak ten bude ukončen k 26.říjjnu tohoto roku. Nastřádané míle můžete využít také nejpozději k tomuto datu. Následně budou nevyužité míle bez jakékoli kompenzace nevratně smazány. Z tohoto pohledu se zcela jasně jeví, že ujištění Smartwings, o zrušení označení letů OK a jejich přechod na QS, o kterém jsme Vás informovali, se cestujících nikterak nedotkne, nebylo zcela pravdivé. Praha 12.06.2024.

Pokuty za nepovolené praktiky

V Praze dne 11.06.2024. Španělsko si došláplo na nepovolené obchodní praktiky nízkonákladových leteckých společností Vueling, EasyJet, Volotea a Ryanair a udělila jim nejvyšší pokutu v historii. Tamnímu ministerstvu se nelíbily nejasné obchodní podmínky, zpoplatnění příručních zavazadel, poplatek za výběr sedadla pro závislou osobu (např. dítě) a tisk palubních vstupenek. Bude v dohledné době i naše příslušné ministerstvo hájit práva českých cestujících nebo budou poslanci stále strkat před problémy hlavu do písku? Španělé dali jasný signál a uvidíme, zda se toho chytnou i jiné státy nebo i samotní poslanci EU, či jen jednotlivě samostatných států. Pravdou je, že je pro cestující naprosto nekomfortní, aby pro každý let zkoumali, které zavazadlo si budou moci vzít a chodili po obchodech a kupovali si zavazadla podle toho, se kterou leteckou společností poletí. Nemluvě o pokutách, které hrozí za až minimalistické překročení limitů.

V létě do Bulharska

Do bulharské Varny zatím zajišťují spojení z Prahy dvě letecké společnosti. To jsou Bulgaria Air a Smartwings. Ceny zpátečních letenek se pohybují okolo osmi tisíc. Dobrou zprávou pro nás je, že tito dva dopravci dostanou od srpna konkurenci v podobě nízkonákladového Wizz Airu. Ten má v plánu zajistit rotaci mezi Prahou a Varnou dvakrát týdně, a to za poloviční cenu, než nabízí výše zmíněné letecké společnosti.

 

Do 74 destinací se Smartwings

Tato letecká společnost si díky pronájmu navýší počet letadel na 58. Díky tomu může nabídnout v letní sezóně spojení z Čech do 74 destinací. Tak se poprvé dostává na lepší čísla, než před covidem. A co na to cestující? Uvidíme, zda se budou některé lety škrtat, či zda se plány produktových managerů potvrdí a cestující budou spokojeni. Ty asi zatím nejvíce trápí lety, kde letadlo z jakýchkoliv příčin, ať už plánovaných či mimořádných, „staví na každém kroku“ a sbírá cestující jako tramvaj po Praze.

Přímý let do USA

Již se stalo tradicí, že je letní letový řád obohacen o spojení mezi Prahou a New Yorkem. 15 let tuto linku pravidelně od května do října provozuje Delta Air Lines. Letos se bude jednat o každodenní rotaci, na kterou budou nasazeny Boeingy 767-300ER. Do USA si tak bude moci každý den zaletět 217 cestujících.

Nejlepší letecké společnosti za rok 2023 podle SKYTRAX

Ještě než zveřejníme letošní výsledky nejlepších leteckých společností světa, tak se můžeme ještě ohlédnout do loňského roku a podívat se, jak se vedlo leteckým společnostem v žebříčku, který každoročně sestavuje portál Skytrax. Létání se stalo součástí našich životů a jen těžko si představit, že tak patříme mezi 5% lidí na světě, kteří letadlem alespoň jednou cestovali. My, co nás letectví baví a zajímá, jsme si už zvykli, že mezi nejlépe hodnocenými společnostmi jsou vždy hojně zastoupené ty z Asie. Ani v loňský rok nebyl výjimkou. Posuďte sami:

  1. Qatar Airways
  2. Singapore Airlines
  3. All Nippon Airways
  4. Cathay Pacific Airways
  5. Emirates
  6. EVA Air
  7. Hainan Airlines
  8. Lufthansa
  9. Thai Airways

Značka OK zmizí – ČSA nově pod QS

Od zimního letového řádu už nebudou lety ČSA označovány kódem OK. Vzhledem k tomu, že většina letů je operována pod taktovkou Smartwings, budou všechny lety používat jednotný kód QS. Smartwings to oznámilo prostřednictvím své mluvčí a bylo upřesněno, že se jedná o snahu o efektivnější přepravu, a že ČSA nezanikne. Jejich dvě letadla budou stále létat v barvách ČSA. Jen označení bude jiné. Přes sto let použivaný kód OK tak zřejmě nadobro zmizí z letenek a rezervačních systémů. ČSA se tímto krokem dále integruje do Smartwings, což je dlouhodobá snaha přeměny historické společnosti k novým majitelům. Z našeho pohledu je to další smutný krok ke skomírající dříve národní letecké společnosti.

Dreamliner má i Austrian Airlines

Rakouská letecká společnost Austrian Airlines koupila svůj první Boeing 787-9 Dreamliner. Zatím ho využívá jen na krátké lety po Evropě, aby se zacvičily posádky. Na dálkové lety bude nasazen v druhé půlce června. Předpoklad je, že bude operovat spojení s USA. Tak to se už těšíme, jak si cestující z okolí Vídně užijí nové letadlo do Ameriky.

Výročí Wizz Airu – 20 let !!

Maďarský nízkonákladový dopravce oslavuje dvacet let na trhu. U jeho založení byl americký kapitál. Za dobu své existence se rozrostl do letecké společnosti, která disponuje více než 200 letadly. Z Prahy můžeme využít spojení do deseti destinací na linkách Wizz Airu, no není to k vyzkoušení?

Přímý spoj mezi Prahou a New Yorkem

Letecká společnost Delta zahájila pravidelné každodenní přímé spojení mezi Prahou a New Yorkem. Bude provozována Boeingem 767-300. Odlety z Prahy budou vždy ve 12:10 a z New Yorku v 19:40. Let trvá okolo devíti hodin. Díky velké konkurenci ceny zpátečních letenek začínají už na 14 tisících korunách.

Bez PCR testu do Číny

Od května je možné vstoupit na palubu letadel směřujících do Číny bez nutnosti negativního PCR testu. Nyní stačí absolvovat antigenní test během 48 hodin před odletem. Výsledek takového testu čínské úřady i nadále vyžadují a kontrolují.

Se SASem do Bangkoku

Letecká společnost SAS po devíti letech otevře 30.října přímou linku mezi Kodaní a Bangkokem. Bude ji provozovat třikrát týdně a posílí se tím spojení mezi Evropou a Asií. SAS tak reaguje na zvýšenou poptávku zejména cestujících na dovolenou.

ČSA slaví 100 let od založení druhým letadlem

Letecká společnost ČSA má nyní 2 letadla a bude tak moci zdvojnásobit spojení mezi Prahou a Paříží. To je jediná trasa, kterou tato letecká společnost provozuje. Novým letadlem je pronajatý Airbus A320 vyrobený v roce 2009.

Ponese označení OK-100, jako připomínku ke stému výročí založení ČSA.

Posílání zpráv během letu u Turkish Airtlines

Letecká společnost Turkish Airtlines nabízí cestujícím, kteří jsou současně členy jejich věrnostního programu, posílání bez omezení zprávy prostřednictvím aplikace WhatsApp, Messenger a iMessage během letu. Zatím to není možné na všech jejich letech, protože ne všechna letadla mají Wi-Fi připojení. I tak letecká společnost předpokládá, že dojde k velkému nárůstu členů jejich věrnostního programu. Přihlášení do něj je bezplatné.

Přímá linka do Soulu

Během letního letového řádu bude možné využít třikrát týdně přímé spojení mezi Prahou a Soulem. Tuto linku bude provozovat letecká společnost Korean Air Boeingem 777-300ER. Z Prahy bude odlétat vždy v pondělí, středu a pátek.

Od září letenky z Prahy přímou linkou do Lyonu

Nízkonákladová letecká společnost easyJet by měla od 4. září otevřít přímé spojení mezi Prahou a francouzským Lyonem. Linka by měla mít rotaci dvakrát týdně v pondělí a v pátek. Cena jednosměrné letenky bez zavazadel startuje na 984,- korunách. Za odbavené zavazadlo si musí cestující připlatit 1.260,- korun. Cena je to velmi optimistická a pouze zájem pasažérů ukáže, zda je linka udržitelná.

Letenky Z Prahy na Tchaj-wan

Od 18. července zahájí letecká společnost China Airlines pravidelnou linku Praha – Tchaj-pej. Bude se jednat o přímé lety dvakrát týdně. Odlety z Prahy budou vždy ve středu a v neděli v 11:05 hodin. Délka tohoto letu je 12 hodin a 30 minut. Nasazen bude Airbus A350-900 pro 306 cestujících. Cena zpáteční letenky začíná na 18.700,- korunách, avšak reálný předpoklad bude o několik tisíc více.

V létě na sever

S leteckými společnostmi Norwegian a Eurowings se lze každý den dostat do norského Osla a dánské Kodaně. S letním letovým řádem budou tyto linky ještě posíleny o leteckou společnost Ryanair. Tím vznikne nabídka tří dopravců na stejné destinace a bude zajímavé sledovat, která letecká společnost tento boj neustojí.

Do Ománu a dále

I pro letní sezónu plánuje letecká společnost SalamAir pokračování svých letů mezi Prahou a Maskatem. Od 26. června navýší frekvenci letů z jednoho týdně na dva týdně vždy v pondělí a v pátek. Cestující tak mohou využít širokou nabídku návazných letů z Maskatu do střední a jihovýchodní Asie.

Na Zakynthos s Eurowings

Letecká společnost Eurowings zahájí dne 4. červan provoz na pravidelné lince z Prahy na Zakynthos. Toto spojení je plánováno do 1. října každou neděli.

 

Turistická daň v Thajsku

Od 1. června 2023 začne Thajsko vybírat od každého cestujícího turistickou daň ve výši 300 bahtů. Od té jsou osvobozeny děti do dvou let a ti, co v Thajsku nezůstanou ani jednu noc. Daň bude započtena do ceny letenky. Pokud do Thajska bude někdo cestovat po vodě nebo po zemi, zaplatí 150 bahtů. Následně bude výnos z této daně použitý na údržbu a rozvoj turistických lokalit.

Do Kišiněva jen do 9. března

Letecká společnost Wizz Air oznámila, že od 9. března zruší své spoje mezi Prahou a moldavským Kišiněvem. K tomuto kroku přistoupila z bezpečnostních důvodů. Wizz Air byl pro mnoho cestujících leteckou společností, kterou se bylo možné přiblížit k ukrajinské Oděse. Od Kišiněva to tam bylo pouhých 200 kilometrů. Nyní budou tito cestující dopraveni do rumunského města Jasy, kam Wizz Air lety přeloží. Cesta na Ukrajinu se tak prodlouží o 140 kilometrů.

Nové linky Ryanairu

Od 1. července tohoto roku začne létat nízkonákladová letecká společnost Ryanair mezi Prahou a Sevillou. Lety budou operovány vždy v sobotu a v úterý a cena za jednosměrnou letenku začíná na 100 eurech. Tato letecká společnost posiluje i na letišti v Krakově. Od letního letového řádu bude mít odtud spojení s Rhodosem a Rimini.

Další pravidelná linka do Kišiněva

Po maďarském nízkonákladovém dopravci Wizz Air, který létá z Prahy do Kišiněva dvakrát týdně, bude tato dvě města propojovat další nízkonákladový dopravce. Bude jím moldavský FlyOne. Letenky budou k dispozici od 26. června. Létat se bude také dvakrát týdně. Vždy v pondělí a v pátek. Cena jednosměrné letenky s příručním zavazadlem má startovat na 39 eurech.

Poškozené letiště v Turecku

Siné zemětřesení na území Turecka a Sýrie poškodilo ranvej na letišti ve městě Hatay. Toto letiště, které bylo převážně využíváno pro vnitrostátní lety nebo lety do sousedních států, je do odvolání mimo provoz.

Air France reaguje na zrušení restrikcí

Letecká společnost Air France navyšuje své lety do Číny a reaguje tak na zrušení restrikcí spojených s cestováním do této země. Od letního letového řádu by měly Paříž spojovat každý den lety s Pekingem, Šanghají a Hongkongem. Nadále platí pro tyto spoje speciální opatření, kterými jsou povinné roušky po celou dobu letu pro všechny cestující na palubě a dále předložení negativního PCR testu před odletem.

Ocenění nejlepších leteckých společností

Stalo se tradicí, že jednotlivá mezinárodní letiště zveřejní každý rok žebříček nejlepších leteckých společností za rok uplynulý. V případě Letiště Praha se za rok 2022 oceňovaly letecké společnosti v různých kategoriích.

Prvenství v kategorii nejrychleji rozvíjející se dopravce získala společnost Smartwings. Nejefektivnějším dopravcem se stal Finnair. Nejmenší ekologickou stopu za sebou zanechal easyJet a nejlépe využila marketingovou podporu společnost Emirates.

Nedostatek letadel u Lufthansy

Letecká společnost Lufthansa se potýká s nedostatkem letadel na dálkové lety. Proto znovu vrací do provozu ta, která již s nástupem pandemie koronaviru odstavila. Důvodem nedostatku letadel je zpoždění dodávek objednaných nových strojů dokonce o několik let. Stávající letadla, která mají k dispozici, neodpovídají požadavkům cestujících na dálkové lety. Chybí jim totiž vyšší cestovní třídy. Proto se například do provozu vrátil patnáct let starý Airbus A340-600, kde je 8 míst v první třídě, 44 v business a 32 v prémium economy. V běžné economy je jich 213.

Uber na letišti

Vítězem výběrového řízení na provozovatele taxislužby na Letišti Václava Havla Praha se stala společnost Uber. Od ledna tohoto roku bude tato společnost informovat předem cestujícího o konečné ceně poptávané cesty, a to i těch mimopražských. Cenu nebude smět řidič překročit, ani při objížďce nebo koloně. Cenu nevypočítává řidič, ale software. Cestující si jízdu objedná buď v telefonu přes webové rozhraní bez nutnosti stahování aplikace nebo přímo v příletových halách obou terminálů pomocí kiosků. Vozový park společnosti Uber je ve stáří do pěti let a jedná se o auta vyšší střední třídy.

Navýšení pravidelného spojení do Říma, Milána, Varšavy, Madridu a Osla.

Letecká společnost Wizz Air bude nově nabízet šest letů týdně z Prahy do Říma a pět letů do Milána. Kromě čtvrtka, pak mohou cestující využít až pět spojů denně do Varšavy s leteckou společností LOT. Navýšení spojů se objevilo také u letecké společnosti Iberia do Madridu a Eurowings do Osla.

Z Prahy do Bilbaa

Od července bude přímé spojení mezi Prahou a hlavním městem Baskicka Bilbao. Naposledy tuto linku provozovalo ČSA. Nyní ji bude pravidelně létat nízkonákladová letecká společnost Vueling. Ta počítá s frekvencí dvou letů týdně.

Léto s Air France

Letecká společnost Air France prozradila své plány na významné posílení spojů do Afriky. Konkrétně se bude jednat o Dar Es Salam v Tanzánii, Zanzibar, Nairobi v Keni a Antananarivo na Madagaskaru. Dále plánuje od 9.ledna 2023 obnovit spojení do Hong Kongu.

Do Asie s Finnairem

Letecká společnost Finnair s letním letovým řádem navýší své spojení s Asií. Jedná se o znovuotevření linky do Ósaky a častější spojení s Tokiem, Hongkongem a Dillí.

Soukromý italský dopravce možná spojí linku Praha Florencie

Letecká společnost Aeroitalia zajišťuje zatím pouze vnitrostátní lety, ale oznámila, že se prémiově ukáže i v Praze. Pokud by se rozhodla pro pravidelné lety, získala by tak Praha přímé spojení s Florencií.

Návrat letecké společnosti Delta Air Lines na letiště Václava Havla Praha

Novinky z letecké dopravy hlásí, že s letním letovým řádem bude obnoveno přímé spojení z Prahy do New Yorku. Tyto lety bude zajišťovat letecká společnost Delta Air Lines od 8. května do 28. října 2023 každý den. Samozřejmě že se jedná zatím o předpoklad, ale s vysokou pravděpodobností.

Nové přímé linky z Prahy Letiště Václava Havla

Se zimním letovým řádem došlo k zavedení nových přímých linek z Letiště Václava Havla. Jednou týdně mohou cestující využít spojení do měst Maskat a Salála v Ománu a do Antalye v Turecku. Mezi další destinace, kam je nyní přímé spojení patří Kišiněv, Larnaka, Porto, Turín a Varna.

Velkolepá přestavba letiště V Rijádu

Korunní princ Saudské Arábie oznámil, že dojde k přestavbě letiště v Rijádu, aby mohlo konkurovat letištím v okolí. Především v Dubaji, Doha nebo Abú Dhabí. Přestavba bude opravdu zásadní. V roce 2030 bude mít letiště šest ranvejí a přepravní kapacitu 120 miliónů cestujících.

První Dreamliner pro Lufthansu

Letecká společnost Lufthansa převzala od výrobce první ze třiceti objednaných letounů Boeing 787-9 Dreamliner. Ten byl původně určen pro čínskou leteckou společnost Hainan, ale ta si ho nepřevzala. Proto bude mít toto konkrétní letadlo jinou konfiguraci, než ty, které Lufthansa ještě převezme. Od konce srpna byl tento letoun nasazen na několika vnitrostátních letech pro zácvik posádek. Dnes poprvé odstartoval na svou pravidelnou trasu z Frankfurtu na Newark.

Nové linky Ryanairu

Letecká společnost Ryanair stále rozšiřuje svojí leteckou síť a plánuje na letní sezónu 2023 nové spoje, takže nové letenky si budete moc proletět mezi Brno a Bergamo, Praha a Gdaňsk a dále pak Rimini a Skiathos. Plány vjsou však věc jedna, ale realita už může být odlišná. Se zvědavostí budeme čekat, zda bude dostatek cestujících, kteří naplní očekávání Ryanairu.

Ukrajinci staví novou Mirju

Největší nákladní letadlo světa Mirja společnosti Antonov, kterou Rusko zničilo v prvních dnech války na Ukrajině, mělo nedokončené dvojče. Na utajeném místě nyní Ukrajinci pracují na stavbě nové Mirji. Zatím se jedná o konstruktérské práce. Experti mají k dispozici část dílů z poničeného letadla, které lze použít na dostavbu nového stroje, který je dokončen z 60 procent. Už se velmi těšíme, až stroj spatříme na modré obloze.

Smartwings znovu na Antarktidě

Letecká společnost Smartwings přistála na polární stanici již potřetí v tomto roce. Dopravovala tam výzkumníky z Osla a Brém. První let se uskutečnil v lednu, druhý v březnu a poslední minulý týden roku 2022. Trasa byla vždy stejná – Norsko, Česká republika, Čadská republika, Jihoafrická republika a Antarktida.

Ryanair už nebude nabízet extrémně nízké ceny letenek

Generální ředitel letecké společnosti Ryanair Mr. Michael O´Leary uvedl na webovém portálu BBC, že éra extrémně levných letenek je u konce kvůli rychlému nárůstu cen pohonných hmot. Tyto velmi levné ceny letenek byly právě často používány pro marketingové účely letecké společnosti, která tímto na sebe upozorňovala. Necháme se překvapit, zda tato politika bude pokračovat nebo zda se od těchto praktik upustí.

Letiště Praha má stále pokles

Letiště Václava Havla Praha za prvních 6 měsíců letošního roku má v počtu odbavených cestujících v porovnání s rokem 2019 stále velký pokles, který je 45%. V Praze tak dochází, ve srovnání s jinými letišti, k pomalejšímu oživení. Průměrný pokles u srovnatelných letišť je 22,6%.

Přímá linka do USA na rok 2023

Letecká společnost United Airlines již zahájila prodej letenek na období od 25. května 2023 mezi Prahou a New Yorkem. Bude létat na letiště Newark letounem Boeing 767-300. Cena zpáteční letenky s jedním odbaveným zavazadlem začíná na 1484 USD.

Posílení spojů do Londýna

Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air plánuje od zimního letového řádu nové spoje mezi Prahou a londýnským letištěm Luton. Jedná se o každodenní lety. Cena jednosměrné letenky bez zavazadla startuje na 989 korunách. Zřekmě se jedná o zaváděcí cenu a uvidíme, jak dlouho vydrží.

Letecký provoz je stále o 38% menší než před „covidem“

Dnes, 19.7.2022 oznámilo Řízení letového provozu zprávu, že letecký provoz v tuzemském vzdušném prostoru se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 97 procent na 268.977 letů.

V porovnání s první polovinou roku 2019 se stále jedná o 38 procent méně. Prakticky se dá říci, že letecký provoz nad Českou republikou je na 60% původních hodnot. Kdy a jestli vůbec se čísla vrátí na hodnoty roku 2019, je poměrně těžké predikovat. Jsou zde celosvětové nepokoje, vracející se „covid“ a zdražování energií, což určitě nepovede k tomu, aby letiště a zároveň i letecké společnosti nabírali nekontrolovaně personál, jelikož je nyní vysoká poptávka po těchto službách. Hrozí zcela reálně fakt, že by ho následně museli zase rychle propouštět, jelikož prognózy nejsou s ohledem na celosvětovou situaci příliš lichotivé. Naše predikce má sice vzestupnou tendenci, ale určitě je nutno počítat i s lokálními propady, které mohou mít i delší trvání.

Ryanair obsadil evropské nebe

Letecká společnost Ryanair rostla i v červnu a stala se největším evropským dopravcem. Oproti loňskému roku přepravila trojnásobné množství cestujících. Obsazenost jejích linek vykazuje 95%.

British Airways ruší lety

Od srpna do konce října zruší letecká společnost British Airways 10 300 letů. Vychází to na 114 zrušených letů denně. Chtějí tak předejít přetížení pozemního personálu, které by vedlo ke stávkám. Rušeny budou především lety do měst, kde jsou rotace několikrát za den. Ty budou omezeny. Cestující by si měli včas zajistit letenky nebo najít alternativní spoj.

Přímé letecké spojení PRAHA ISLAND

Nízkonákladová letecká společnost Play zahájila přímé lety na Island. Mezi Prahou a Keflavíkem bude létat dvakrát týdně vždy ve čtvrtek a v neděli, a to až do 23. října 2022. Cena zpáteční letenky začíná na 4950,- korunách.

Letenky budou dražší a letecká doprava bezemisní

V současné době se letenky zdražují z několika důvodů. Jedním z nich je, že v posledních dvou letech se díky covidu téměř nelétalo, ceny klesly na minimum a nyní chtějí dopravci své ztráty trochu dohnat. Druhý důvod je nedostatek personálu a zvyšování jejich platů, což se do ceny také promítne. Dlouhodobým zvýšením cen však bude skutečnost, že dopravci musí více využívat „udržitelná paliva“, jejichž cena je výrazně vyšší, než cena kerosinu. Výhodou je, že již nebude docházet k cenovým výkyvům v návaznosti na cenu ropy. Generální ředitel IATA se domnívá, že čím budou udržitelná paliva žádanější a jejich spotřeba vzroste, tím bude jejich cena klesat. Do roku 2050 má být letecká doprava bezemisní.

Letecké společnosti ruší lety

Část leteckých společností, zatím přes letní sezónu, se rozhodla zrušit některé rotace nebo i úplně opouštějí vybrané destinace. Týká se to těch, kde jsou obavy z chaosu, který nyní na letištích panuje. Ten je především způsoben nedostatkem pozemního a bezpečnostního personálu, který byl v „covidové době“ propuštěn a nedaří se nyní volná místa rychle obsadit. Jedním z faktorů jsou i bezpečnostní prověrky, které tito lidé musejí mít. Díky jejich sníženému počtu se nedaří pasažéry včas odbavit k odletu. Nadto se množí oprávněné obavy ze stávek, které v posledních dnech zasáhly např. Brusel. Stávkovat se chystají i zaměstnanci Ryanairu z Francie, Španělska, Itálie, Portugalska a Belgie a to 25. června.

Do Turecka se SunExpressem

Nízkonákladová letecká společnost SunExpress bude od 1. května létat dvakrát týdně a od června třikrát týdně přímo z Prahy do Antalye, která patří mezi oblíbená turecká dovolenková místa. SunExpres tímto nabízí vhodnou příležitost pro individuální lety do Antalye a pro korporátní klienty je možnost je rezervovat na našem portálu E-Travel Solutions.

Letecky z Prahy do 147 destinací světa

Letní letový řád, který je platný od 27. března, bude nabízet cestujícím z Prahy pravidelné lety do 147 destinací včetně 25 charterových letů. Tyto spoje bude provozovat 58 leteckých společností. Oproti loňské letní sezóně se jedná o nárůst o 19 destinací, a to i přesto, že jsou zrušeny lety na Ukrajinu a do Ruska. V nejúspěšnějším roce 2019 bylo přímé spojení z Prahy do 190 destinací.

Obnovení letů do Luxemburku

Cestující mohou využít přímé lety s leteckou společností Luxair na pravidelných linkách z Prahy do Luxemburku. Budou létat každé pondělí, středu a pátek. Cena zpáteční letenky s příručním zavazadlem začíná na 3116 korunách.

Z Prahy na Mýkonos

Německá letecká společnost Eurowings otevře novou linku z Prahy. Od 2. června 2022 do konce září 2022 se mohou cestující jednou týdně, a to ve čtvrtek, dostat přímým letem na řecký ostrov Mýkonos. Ceny zpátečních letenek bez zavazadla startují na necelých pěti tisících korunách.

Od května na Zéland

Od 1. května by se měl, podle vládního vyjádření, otevřít turistům ze skupiny států, do které patří i Česká republika, Nový Zéland. K cestě bude třeba doklad o ukončeném očkování, ale na cestující již nebude čekat karanténa, ani nějaká jiná opatření.

Korean Air ruší lety do Ruska

Válka na Ukrajině si vybírá svou daň i v leteckém průmyslu. Zatím do konce dubna zrušila letecká společnost Korean Air veškeré lety mezi Soulem a Moskvou i Vladivostokem. Navíc se začne na svých dálkových letech do Evropy vyhýbat celému ruskému vzdušnému prostoru. Díky tomu se let mezi Londýnem a Soulem prodlouží o téměř tři hodiny a let do New Yorku o hodinu a půl.

Aeroflot ruší všechny lety do zaharaničí

A co vede Aeroflot ke konci zahraničních letů? Jde především o válečný stav, který Rusko rozpoutalo s Ukrainou a tak jako každá reakce, tak i tato, má svojí akci, tak jedním z důsledků této akce je skutečnost, že Aeroflotu hrozí zabavebí letadel v zahraničí, jelikož ty jsou zpravidla úvěrována. Takže zřejmě od 8. března přestanou létat do zahraničí, respektive tam, kde by jim hrozila reálná hrozba zabavení. Domácí lety zatím zůstávají beze změn. Je třeba připomenout, že dle dostupných zdrojů má Aeroflot tři čvtrtiny letadel na úvěr, což je v letectví běžný, a k tomu polovinu z nich od dodavateků evropských zemí. A právě nově uvalené sankce na Rusko umožňují dodavatelům tyto stroje zabavit. Airbus a Boeing již přestaly dodávat náhradní díly na tyto letouny.

Air Serbia stále létá do Moskvy

Srbsko se nepřidalo ke státům EU a opakovaně odmítlo uložit na Rusko sankce. Tak je Air Serbia jedním z mála provozovatelů spojení s Moskvou. Srbsko z této situace profituje a zvyšuje frekvenci letů mezi Bělehradem a Mosvou.

Ruské letecké společnosti nepřistanou v České republice

Vláda rozhodla, že od 26.2.2022 znemožní ruským dopravcům přistát na jakémkoli letišti v Česku. Jedná se o spoje mezi Prahou a Moskvou a Prahou a Petrohradem. Přidáváme se tak ke stejné strategii, jako Polsko v reakci na ruskou agresi na Ukrajině.

Do Izraele bez očkování

Od 1. března 2022 mohou do Izraele cestovat všichni, kteří se prokáží negativními PCR testy, bez ohledu na to, zda jsou očkovaní a kolik mají dávek. Testy budou třeba dva. První před cestou a druhý po příletu do Izraele.

Ukrajina uzavřena

Od dnešních ranních hodin se kompletně uzavřel ukrajinský vzdušný prostor pro komerční lety. Do odvolání byla zrušena veškerá letecká spojení. Mezinárodní letiště na území Ukrajiny čelí útokům. Civilisté byli z letišť a jejich okolí evakuováni.

Letenky do Austrálie jsou opět v prodeji

Po 724 dnech do Austrálie

Od 21.02.2022 je opět možné cestovat do Austrálie. Cestující musí splňovat podmínku ukončeného očkování. Díky tomuto rozhodnutí se očekává strmé oživení cestovního ruchu, který v této zemi zaměstnává pět procent lidí. Ti byli, díky striktním protikovidovým opatřením, téměř dva roky bez práce.

Z Ostravy do Varšavy

Na konci března plánuje letecká společnost LOT otevřít pravidelné lety z Ostravy do Varšavy. Linka by měla létat pětkrát týdně a budou na ni nasazeny letadla Bombardier Q400 a Embraer 170/175 pro 70 až 82 cestujících. Díky plánovaným časům odletů mohou toto spojení dobře využít ti, kteří budou mít Varšavu, jako cílovou destinaci, ale také ti, kteří tam budou přestupovat na linky do jiných evropských i zaoceánských destinací.

Na Ukrajinu již jen s Ukraine Airlines

Od 22.02.2022 zrušila další západní letecká společnost své lety do této destinace. Je to Air France, která se tak rozhodla stejně jako  Austrian Airlines, Lufthansa, Swiss, KLM a Vueling. Letecké spojení mezi Evropskou unií a Ukrajinou zajišťuje pouze Ukrain International Airlines.

Nové spojení do Osla

Norská nízkonákladová společnost Flyr oznámila, že od 7. dubna 2022 otevře přímou linku mezi Prahou a Oslem. Bude ji provozovat dvakrát týdně ve čtvrtek a v neděli. Cena jednosměrné letenky začíná na 1000 korunách.

Společnost Emirates opět otevřela bar

Tato letecká společnost po kovidové krizi zpřístupnila od 11.2.2022 ve svých letadlech Airbus A380 známý bar pro cestující první a business třídy. Roušku, kterou musí mít cestující nasazenou během letu, si mohou při konzumaci v baru sundat.

Pozastavení letů na Ukrajinu

Letecká společnost KLM oznámila 12.2.2022, že zastavila pravidelné spoje na Ukrajinu a to až do odvolání. KLM rovněž přestala využívat ukrajinský vzdušný prostor.

Od února vstup do Austrálie

Australské úřady zveřejnily informaci, že od 21. února 2022 bude možné k nim po téměř dvou letech přicestovat. Od prosince loňského roku byly cesty umožněny zahraničním studentům, odborníkům na služebních cestách a turistům z vybraných zemí. Nyní se mohou do Austrálie podívat všichni cestující, kteří budou splňovat podmínku v podobě očkování dvěma dávkami. Třetí není vyžadována.

Portugalsko bez testů

V těchto dnech začíná platit změna pro vstup do Portugalska. Nově bude stačit potvrzení o dokončeném očkování. Už se nebude muset cestující prokazovat i negativním testem.

Letenky od února do Austrálie bez třetí dávky očkování

Australské úřady zveřejnily informaci, že od 21. února 2022 bude možné k nim po téměř dvou letech přicestovat. Od prosince loňského roku byly cesty umožněny zahraničním studentům, odborníkům na služebních cestách a turistům z vybraných zemí. Nyní se mohou do Austrálie podívat všichni cestující, kteří budou splňovat podmínku v podobě očkování dvěma dávkami. Třetí není vyžadována.

Spací kabiny ve Vídni

Pokud se stane, že na letišti ve Vídni musí cestující čekat delší dobu, ať z důvodu nenadálého zpoždění nebo prodlevy mezi navazujícími lety, mají možnost využít spací kabinu. Ty jsou k nalezení přímo na Terminálu 3. Jsou vybaveny lůžkem, poličkou, skládacím stolkem, zásuvkami, bezplatným internetem a obrazovkou, kde si mohou cestující krátit čas shlédnutím nabízených filmů. Cena tohoto tichého místa, kde mají cestující naprosté soukromí, je za hodinu cca 220 Kč a za celou noc 1200 Kč. Prostor je větrán, vzduch je čištěn proti virům a celá kabina je po použití automaticky vyčištěna a vydezinfikována.

Od 7.února 2022 do Maroka

Marocká vláda oznámila, že by se k tomuto datu mohly opět otevřít jejich hranice. Zatím ale neupřesnila, za jakých podmínek bude možné do této země přicestovat. V současnosti se pracuje na obnově a zahájení nového letového provozu. Necháme se záhy překvapit, jak ambiciozní budou plány. Je zcela zjevné, že trhliny způsobené nízkým počtem cetujících, a to především z Evropy, zaměstnávají i místní vládu, kde nepřítomnost turistů po delší dobu způsobuje propad HDP, který není čím nahradit.

Smartwings má svoje prvenství

Letecká společnost Smartwings se stala první společností na světě, která přistála na Antarktidě s letadlem Boeing 737MAX. Smartwings tento let uskutečnila na objednávku Norska a dopravila na jejich základnu členy polárního institutu. Let z Osla měl první zastávku v Praze, dále v Čadu, v Jihoafrické republice, a pak již doletěl do Troll Airfieldu.

Mírnější pravidla pro cesty do Finska a Itálie

Od 1.února 2022 budou platit nová pravidla pro cesty do Finska a Itálie. Týkají se občanů EU. Ti, kteří mají plné očkování proti covidu, nebo tuto nemoc prodělali, nemusí předkládat negativní PCR test.

Nové přímé spoje – Eurowings očekává lepší časy

Od března tohoto roku se otevírají přímé linky z Prahy do Alicante, Larnaky, Stockholmu a Kolína nad Rýnem. Bude je operovat letecká společnost Eurowings. Z toho se dá usuzovat, že u Eurowings zavládl optimismus.

Přímé spojení se Saudskou Arábií

Nízkonákladová letecká společnost Nas Air plánuje otevřít přímé spojení mezi Prahou a Rijádem. Termín prvního letu zatím nebyl upřesněn, ale bude se jednat o obnovení přímého spojení po šesti letech. Pro některé turisty se tímto otvírá nová letecká cesta do Saudské Arábie a jiní můžou nové spojení využít k rychlejším letům bez přestupu pro své obchodní cesty. Domníváme se, že právě korporátní cestující budou mít ze spojení prospěch.

Vzdušný prostor nad Českem

Ve srovnání s dobou před pandemií, je vzdušný prostor nad Českem nebývale prázdný. Přelet nad naším územím využila necelá polovina dopravců a odpovídá zhruba roku 2002. Důvodem není zvýšení přeletové taxy o 30%, ale absence možných přípojů na zaoceánské lety a nulová vnitrostátní doprava. Největším uživatelem našeho prostoru je i nadále Qatar Airways, Turkish Airlines a Wizz Air.

Smartwings v číslech

V roce 2021 provozovaly Smartwings přímé pravidelné spojení do 80 destinací a staly se tak největším dopravcem na pražském letišti. Současně se staly druhou nejdochvilnější leteckou společností v Evropě a čtvrtou na světě. Letadla této letecké společnosti přistála na 287 letištích po celém světě. Tohoto čísla dosáhlo Smartwings díky velkému množství speciálních letů pro sportovce, firmy a humanitární organizace. Nárůst přepravených cestujících oproti roku 2020 je o 199%. Zde je nutné připomenout, že v roce 2020 byly lety na několik týdnů zcela zastaveny. Novinkou pro Smartwings je i zavedení letů pro německé cestovní kanceláře z letišť v Německu a ve Švýcarsku.

Letecká daň

Některé státy EU zavedly již dříve takovouto daň, která zdražuje letenky o 2 – 45 EUR. Každý stát má jinou strategii. Někdo tyto daně vybírá pouze za krátké lety, aby tím cestující přiměly využívat vlakovou dopravu, jiné je vybírají za všechny lety bez rozdílu. Průkopníkem ve vybírání leteckých daní bylo Holandsko, které je zavedlo již v roce 2008. Nejmladším výběrčím se má stát od dubna tohoto roku Belgie.

Air Greenland bez letušek

Letecká společnost Air Greenlad, která zajišťuje vnitrostátní lety po Grónsku a jeho spojení s Dánskem a Islandem, bude dočasně létat bez letušek. Důvodem je mutace omikron, která poslala do karantény velké množství palubního personálu. Aby nemusely být zrušeny lety, budou cestující bez letušek.

Snížení počtu letů

Letecké společnosti Swiss, Lufthansa, Austrian Airlines, WizzAir a Ryanair – ti všichni regulují počet svých pravidelných letů. Některé linky jsou omezené, jiné dočasně zrušené. Důvody jsou dva. Prvním je zpřísňující se předpisy související s pandemií a druhým je nedostatek personálu. To vše a ještě nízký počet rezervací a prodaných letenek, donutilo dopravce k tomuto kroku.

Vodík v leteckém průmyslu

Britská organizace se zaměřila na možnost sestrojení letadla, které bude poháněno vodíkem. Koncept takového letadla byl již představen pod názvem FlyZero. Má pojmout 279 cestujících a let z Londýna do San Fancisca bez mezipřistání má zvládnout za stejnou dobu, jako dnešní letouny. V současné době je překážkou vysoká cena vodíku a složitá infrastruktura spojená s tankováním. Britové spoléhají na to, že se tyto překážky odstraní a tato ekologická doprava by mohla být spuštěna do provozu v dekádě po roce 2030.

Vrácení turistů z Rakouska

100 turistů z Británie odmítly po přistání v Innsbrucku pustit na své území rakouské úřady. Neměli negativní testy ani posilující dávku na covid-19. Šedesát se jich vrátilo  obratem domů, zbylých čtyřicet zůstalo a nastoupilo do hotelu do karantény.

Nové restrikce na Srí Lanku

Od 1.1.2022 musí mít všichni cestující na Srí Lanku ještě před odletem vyplněný příjezdový formulář. Na základě něj bude každému jednotlivě vygenerován jedinečný QR kód, bez kterého nebude nikdo vpuštěn do země.

Škrtání plánovaných letů u Ryanairu a Lufthansy

Ryanair a Lufthansa ruší od polovina ledna 2022 velké množství letů. Důvodem je jednak nedostatek pilotů z důvodu nemocnosti a také nedostatek rezervací na lety v období ledna a února příštího roku. Nezájem cestování vyplývá zřejmě z chaosu a ze zpřísňování pravidel v souvislosti s šířením mutace omikronu. Každý stát je má nastavena jinak a často je mění. Některé spoje ale budou v provozu i s minimem cestujících. Takové spoje musí letecké společnosti zachovat i přes nerentabilnost, protože jsou nuceni využívat 50 – 80% slotů, jinak by jim byly odebrány a to si nemohou dovolit.

Coronavirus si opět vybírá svou daň – Air France zrušila lety do Hongkongu

Do 26. března 2022 jsou zrušeny všechny lety AF do Hongkongu. Důvodem jsou přísná koronavirová opatření ze strany tamních úřadů, která posádky letadel nemohou splňovat. Toto rozhodnutí se týká i nákladní dopravy. Zrušení letů hlásí i letecké společnosti Swiss a Cathay Pacific, a to ze stejných důvodů. Za zmínku stojí, že třeba letecká společnost KLM své lety neruší. Daří se jí v nich pokračovat díky mezipřistání v Bangkoku, kde dochází ke střídání posádek. Tím se jim podaří specifické restrikce splnit.

Služební cesty a letenky pro firmy

Cestování v dnešní covidové době se velmi zkomplikovalo restrikcemi jednotlivých států a taky leteckých společností. Už jenom skutečnost, že se velmi často cestuje s přestupem, činí tuto disciplínu velmi adrenalinovou. V dnešní době se vyplatí být očkován a vždy mít na cestu PCR test a to i na zpáteční cestě. Proto je dobré, aby cesty byly konzultovány s odborníky a především firemní letenky, respektive služební zahraniční cesty je dobré probrat se specialistou, který se na segment business travel specializuje. Z tohoto důvodu doporučujeme cestujícím, aby se při plánování cesty včas seznámili s požadavky, které jednotlivé státy požadují a mohli být na ně připraveni. Vzhledem ke skutečnosti, že dochází ve zvýšené míře ke změnám a rušení letů, je velmi žádoucí, aby se mohl cestující, potažmo firma, obrátit na odborníka, který mu v takových nepříjemných situacích pomůže a bude ho informovat o všech restrikcích, které budou s jeho služební cestou spojeny nebo ho odkáže na příslušné nařízení států.