Skupiny a pravidelná letecká doprava

Skupiny a skupinové letenky jsou poměrně specifické záležitosti v pravidelné letecké dopravě.

Skupinové rezervace letenek jsou určeny pro 10 a více cestujících a při spolupráci s IATA agenturou je možné u leteckých společností vyjednat speciální podmínky, lepší ceny a další výhody, jelikož s leteckou společností komunikuje odborník, který zná běžné zvyklosti, orientuje se v celkové problematice prodeje letenek, zná spojení, časy, velikosti letadel apod.

Především u velkých skupin nebývá snadné najít optimální letecké spojení za nízkou cenu, jelikož letecké společnosti si nemohou dovolit prodat linku pod cenou. Takže vyblokovat polovinu, nebo celé letadlo, za nejnižší cenu, kterou si najdete na internetu pro jednoho pasažéra, se určitě nevyplatí, jako kalkulace pro přepravu skupin. Každá linka má svoje náklady a ty se musí pokrýt včetně výnosu a to je v případě skupin rozhodující aspekt, podle kterého letecké společnosti určují konkrétní cenu.

Samozřejmě hraje svou roli běžná obsazenost linky z pohledu historie, stejně tak jako současná a taky sezóna pro danou destinaci.

Takže logicky ceny skupinových letenek bývají proto vyšší, než u individuálních letenek. Výhodou je, že cena je pro všechny cestující ve skupině stejná. U rezervací skupin po jednotlivých letenkách se většinou nepodaří zajistit všechny letenky za stejnou cenu a v součtu pak mohou být celkové náklady vyšší.

Nespornou výhodou u skupinových letenek je možnost rezervace bez jmen cestujících. Jména cestujících je možné dodat až později, například týden před odletem.

Kdežto u jednotlivých letenek je nutné lety rezervovat na konkrétní jméno cestujícího a většina leteckých společností pak neumožňuje změnu jména a podmínky pro případné storno či jakoukoliv jinou změnu jsou pro klienta nevýhodné.

U skupinových letenek nechávají letecké společnosti také delší čas na vystavení letenek (není nutné letenku vystavit například do 24 hodin po provedení rezervace, ale až několik dní před odletem).

To dává větší prostor pro možnosti změn termínů, počtu cestujících apod. za výhodnějších finančních podmínek.

Platba za letenky bývá také většinou rozdělena na více částí, po potvrzení rezervace bývá vybírána záloha a poté doplatek.

Podmínky jsou dány vždy předem leteckou společností.

Stejně jako u individuálních letenek, tak i u skupin je samozřejmostí možnost kombinace leteckých společností, destinací, místa příletu a odletu, seating, vyžádání speciálního jídla, nadváhy nebo speciálních zapsaných zavazadel včetně sportovního vybavení a hudebních nástrojů.