Aktuality

Přímá linka na Kypr – dnes za 2 600,- CZK

Od července si lze rezervovat přímé lety do Larnaky s leteckou společností Cyprus Airways. Tyto lety jsou plánovány do konce letního letového řádu. Jejich cyklus je dvakrát týdně a to v pondělí a v pátek. Spoj bude obsluhován letadlem Airbus A319 pro 144 cestujících. Cena zpáteční letenky v nejnižším tarifu pouze s příručním zavazadlem, je aktuálně od 2600 korun. Tarif se zavazadlem k odbavení do 23 kilogramů stojí od 4650 korun.

Letní linka na Krétu

Řecká letecká společnost Aegean Airlines zahájila přímé spojení mezi Prahou a největším městem Kréty Heráklionem. Ve čtvrtek a v sobotu bude možné využít toto spojení, které bude od 5. července posíleno ještě o pondělní spoj. Ceny zpátečních letenek se pohybují zhruba od 4.590 korun s příručním zavazadlem do osmi kilogramů.

Německá základna Eurowings v Praze

Na 31. října je naplánováno otevření základny německé nízkonákladové společnosti Eurowings v Praze. Chce tak využít oslabené ČSA. Další rozšíření by mělo nastat na začátku letního letového řádu na jaře 2022, kdy budou přidána další letadla s využitím místního personálu. Díky tomu vznikne zhruba sto nových pracovních míst. Pravidelné lety budou Eurowings létat z Prahy do Barcelony, Milána, Atén, Stockholmu, Kodaně, Tel Avivu a Birminghamu. Pro dovolenkáře to budou Kanárské a Baleárské ostrovy. Prodej letenek bude zahájen 22. června.

Na letiště včas

Letiště Praha upozorňuje cestující na nutnost časové rezervy před odletem. Vzhledem k tomu, že musí každý absolvovat kontrolu všech potřebných dokumentů spojených s covidovými předpisy cílové destinace a letecké společnosti a zároveň musí být zachována veškerá bezpečnostní řízení, doporučuje se dodržet příjezd na letiště dvě až tři hodiny před odletem.

Cesta do Turecka

Cestující do této destinace čeká po příletu covidová kontrola. Ta spočívá v prokázání se negativním testem a odevzdáním příjezdového formuláře. Následně je každému měřena teplota a letiště se může opustit. Teplota je měřena i při vstupu do hotelu. Každý, kdo Turecko navštíví musí dodržovat jejich restrikce. Mezi ně patří dodržování rozestupů, nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, ale i na venkovních veřejných prostranství. Dodržování těchto předpisů je přísně hlídáno. Pro osoby žijící v Turecku dále platí zákaz vycházení v neděli.

Z Brna do Londýna

Ožívá nejen Letiště Praha, ale i to v Brně. První červnový pátek odletěla první pravidelná linka do Londýna. Provozuje ji letecká společnost Ryanair. Z Brna se cestující dostanou přímým spojem i do Bulharska, Egypta a Turecka nebo na ostrovy Zakynthos, Rhodos, Kréta, Kos a Korfu. Od 2. července bude obnovena i linka do italského Bergama.

KLM obnovila síť destinací do USA

Letecká společnost KLM oznámila, že obnovuje lety do Severní Ameriky na úroveň, jako před pandemií. Jedná se o 16 linek z Amsterodamu. Z výčtu spojů vypadl jediný, který byl před covidem. Tím je Salt Lake City. Kapacita linek je ale výrazně nižší. Nicméně je KLM optimistické a do zimního letového řádu zařazuje další dálkové lety.

Obnovené lety na Phuket

Letecké společnosti Emirates, Qatar Airways a Etihat Airways oznámily, že začínají prodej letenek na pravidelné lety od července na ostrov Phuket. Pro turisty bude tato destinace otevřená po přeložení dokladu o ukončeném očkování a negativním testu na covid. Ceny letenek v ekonomické třídě se pohybují okolo 15 tisíc korun.

Lufthansa pouští do vzduchu další letadla

Letecká společnost Lufthansa se chystá reaktivovat dalších až 50 letadel, která zatím stojí zakonzervovaná na zemi. V posledních osmi týdnech kontinuálně roste počet rezervací, a tak musí tato letecká společnost reagovat zvyšováním počtu letů a širší nabídkou destinací. Velký zájem je o Středomoří, ale i o zaoceánské lety. Mezi ně patří např. USA, Kanada, Japonsko, ale i Čína.

Výhodné ceny Qatar Airways

Letecká společnost Qatar Airways obnovuje od 1. července lety na Phuket v Thajsku. Ideální návaznost z Prahy bude vždy v úterý, čtvrtek a v sobotu. Pro cesty zpět vypadá nejlépe páteční let. Tato letecká společnost také upozorňuje na cenově výhodné lety do Japonska, na Srí Lanku a do výše zmíněného Thajska.

Dálkové lety s Air France

Letecká společnost Air France navyšuje počty zámořských letů. Letos v létě by tento dopravce chtěl dosáhnout až 98 letů týdně do destinací, které jsou žádané nejen mezi dovolenkáři. Mezi exotické destinace bude patřit např.: Réunion, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, ostrov St. Maarten, Dominikánská republika, mexický Cancún atd.

Wizz Air opouští vnitrostátní lety

V Norsku potvrdili informaci, že letecká společnost Wizz Air rychle opouští trh s vnitrostátními lety po Norsku. Ještě 13. června bude možné s touto leteckou společností využít spojení mezi Oslem a dalšími městy v Norsku, ale po tomto datu už žádný takový let Wizz Air neplánuje. Opouští tedy vidinu, že nahradí krachující leteckou společnost Norwegian. Ta totiž oznámila, že nekončí a je zachráněna.

Jaká taxislužba vyhraje na Letišti Praha?

Začalo výběrové řízení na taxislužbu, která bude mít od ledna 2022 povolení po dobu pěti let vozit přímo k terminálům cestující na a z Letiště Praha. Nový dopravce by měl splňovat požadavky, které jsou ve výběrovém řízení specifikovány na základě požadavků cestujících. Rezervaci si bude moci udělat každý na svém mobilním telefonu bez nutné aplikace. To je jedna možnost. Druhou je rezervace u kiosku na terminálu. Na základě takových rezervací bude každý zákazník vědět cenu do své cílové destinace ještě před nástupem do vozidla. Taková cena bude konečná a neměnná, ať se bude jednat o trasu po Praze nebo po celé ČR. Platba bude možná v hotovosti i bezhotovostně. Výherce výběrového řízení bude muset garantovat kvalitu a bezpečnost. Řidiči budou muset být dostatečně reprezentativní a mít znalost alespoň angličtiny. Mezi další požadavky patří dostatečně velká flotila, aby nedocházelo k čekání cestujících, patřičná část vozů musí být vybavena dětskými autosedačkami. Dále musí umět nabídnout přepravu i osobám se sníženou hybností. A v neposlední řadě musí nabídnout koncepci přístupu k životnímu prostředí. Ideální by bylo zavádění elektromobilů.

Na letišti roušky neodložíme

Letiště Praha požádalo ministerstvo zdravotnictví o výjimku. Vzhledem k tomu, že chce zaručit bezpečnost pro své zaměstnance a i pro cestující, tak požaduje povinnost nošení respirátorů FFP2 nebo jejich alternativu. A to i v případě budoucího rozvolnění a zrušení nutnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách. Je to z důvodu, že nemohou zaručit dostatečné rozestupy mezi cestujícími ve všech vnitřních prostorách letiště.

Pětkrát týdně z Prahy do Douhá

Letecká společnost Qatar Airways navýší od června počet svých přímých letů. Nyní jsou provozovány čtyři týdně. V červnu se to změní na pět a současně dojde k úpravě času odletu. Podle nového letového řádu bude odlet z Prahy vždy v 16:10 hod. dokud nedojde ke změně.

Povinný PCR test pro Singapur

Od 30. května je pro cestující, kteří tranzitují přes letiště Singapore Changi, povinnost mít negativní PCR test na covid-19. Tento test nesmí být starší než 72 hodin. Tato povinnost se netýká dětí do 6 let.  Cestujícím, kteří byli v posledních 21 dnech v Bangladéši, Indii, Nepálu, Pákistánu nebo na Srí Lance nebude tranzit vůbec umožněn. Tranzit také nebude umožněn cestujícím, jejichž destinací je pevninská Čína. Pro aktuální informace ohledně cest do Singapuru se obraťte na naše travel agenty.

Placené jídlo na linkách Lufthansy

Letecká společnost Lufthansa sjednotila občerstvení na svých letech se svou dceřinou společností Austrian Airlines. Rozdělila své lety podle délky do několika kategorií a těmi se bude řídit druh občerstvení, který cestující v ekonomické třídě dostane. Velmi krátký let je do 30 minut. Zde bude k dispozici jen čokoládová mini-pozornost. Na letech do 60 minut bude mít cestující možnost si objednat z omezené nabídky placeného občerstvení a dostane malou lahvičku vody. Při letech nad 60 minut bude možnost si objednat ze širokého sortimentu denně čerstvých jídel, která budou na paluby letadel dodávána známou gastronomickou společností z Mnichova a Frankfurtu. Není nutné si je rezervovat předem. Základní občerstvení, jakým je třeba sendvič a jeden nealkoholický nápoj by měl stát 7 eur. Platba na palubě letadla bude možná pouze bezhotovostně a jídla jsou ekologicky balena. Na dálkových letech v ekonomické třídě a na všech letech ve vyšších třídách se nic nemění. Tam je jídlo i pití zdarma.

Air France byla nucena zrušit let do Moskvy

Eskalace konfliktu mezi Evropskou unií a Běloruskem má za následek zrušení pravidelného letu z Paříže do Moskvy. Tuto linku na poslední chvíli zrušili z důvodu, že byla upravena její trasa tak, aby oblétla Bělorusko. Avšak taková trasa se stala problémem pro ruské úřady, které od Air France požadují nová povolení ke vstupu do jejich vzdušného prostoru, který Air France překročí na jiném místě. Takto se do konfliktu EU versus Bělorusko zapojilo i Rusko. Není nyní jasné, jak bude Rusko postupovat u dalších letů na jejich území, které také využívají jinou trasu. Avšak podobný osud stihl i let číslo OS601 od Austrian Airlines, kteří pravidelně létají na letiště Domoděvovo. Rusko se odvolává, že nedošlo z jejich strany k autorizaci změny trasy, čímž by byl narušen jejich vzdušný prostor. Doufejme, že se jedná o ojedinělou záležitost a politická válka nebude mít vliv na cestující a především jejich bezpečnost.

Problémy s Běloruskem

Po té, co vynucené přistání letecké společnosti Ryanair v Minsku, bylo označeno většinou států EU jako únos, se zastavila doprava nad Běloruskem. Přelety nad tímto státem neplánuje v budoucnu ani ČSA a Smartwings, které jejich vzdušný prostor využívalo při letech do Moskvy. Současně bude dnes naposledy odbaven spoj Praha – Minsk letecké společnosti Belavia. Do odvolání je tato pravidelná linka zrušena. Dále pak včera nebyly linky Belavia vpuštěny do letového protoru EU.

KLM přidává nové frekvence do Prahy

Nizozemsko se postupně probírá z covidové éry a národní letecká společnost KLM Royal Dutch Airlines si připravuje nové destinace. Krom již zavedených, bude nově létat taky do Bělehradu, Verony, Palma de Mallorcy a Dubrovníku. Od 20. června plánují taky navýšit kapacitu letů do Prahy. Celkem chce KLM létat 3x denně. Uvidíme, o jak smělé plány se jedná a zda se podaří naplnit kapacitu tak, aby vzápětí nedošlo opět ke zkrácení frekvencí, což pak následně uvádí transitní cestující do nepříjemných situací spojených právě se škrtáním a se změnou letů.

Záchrana Norwegian Air

Díky investorům, kteří štědře vypomohli této letecké společnosti vložením 6 miliard norských korun, ukončí Norwegian Air restrukturalizaci a nebude požadovat ochranu před věřiteli. Firma opustila dálkové lety, bude létat jen po Evropě, zmenšila svou flotilu a přebytečná letadla vrátila leasingovým společnostem.

Jednotný digitální pas

Od 1. července se má zprovoznit jednotný digitální očkovací pas. Na tom se 22. května dohodly státy EU. Ten umožní jednodušší cestování po Evropské unii. K tomuto projektu se připojil také Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko, kteří nejsou členy EU, ale jsou v Schengenském prostoru. Pas bude ve formě aplikace na mobilním telefonu a QR-kód autorizovaným důkazem o provedeném očkování. Budou se do něj vkládat i informace o negativních testech a případně o prodělané nemoci Covid-19. Další upřesnění budeme netrpělivě sledovat.

Místo do Londýna lety do Tel Avivu

Letecká společnost Smartwings posunula avizované spojení mezi Prahou a Londýnem o měsíc. Místo 3. června by chtělo vedení Smartwings tyto linky spustit až v průběhu července. Důvodem jsou nejasné restrikce spojené s covidem. Místo toho začne 26. května létat do Tel Avivu. Zatím dvakrát týdně, ale po a Bukureští začalastupně chce lety přidávat. Samozřejmě záleží na bezpečnostní situaci v regionu.

Vynucené nouzové přistání – bezprecedentní Bělorusko

Naprosto ojedinělá situace se odehrála o víkendu. Na letu letecké společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu byl mezi pasažéry běloruský novinář, který je známý tím, že kritizuje Lukašenkovu vládu. K letadlu, když bylo nad hranicí mezi Litvou a Běloruskem, vzlétl Mig-29 běloruské armády a donutil ho přistát v Minsku. Okamžitě po přistání byl výše uvedený novinář zatčen a letadlo Ryanairu mohlo odletět do Vilniusu. Státníci mnoha zemí tento postup odsuzují a označují ho za státní terorismus ze strany Běloruska.

Praha – Bukurešť s novým dopravcem

S novou leteckou společností, kterou je Blue Air bude možné třikrát týdně využít spojení mezi Prahou a Rumunskou Bukureští. Mezi těmito městy se aktuálně jedná o jedinou možnost přímého spojení s Rumunskem. Jiní dopravci, kteří na této lince létali před covidem, zatím své linky neobnovili. Bude i nadále zajímavé sledovat frekvenci cetujících mezi těmito dvěma destinacemi a případně se časem opět připojí i tradiční dopravci.

Ekologické létání – 70%

Zatím jen na papíře, je nový typ letadla, který má ušetřit až 70 procent paliva a jeho trup bude odlišný od těch, co známe. Dva motory by měly být v zadní části, křídel má mít hned šest a palivové nádrže se mají nacházet v horní části stroje. Díky vyššímu vztlaku se bude hodit i na kratší dráhy menších letišť. Má být lehčí, pevnější a snadné na výrobu. Dolet by měl být až 16.900 kilometrů, rychlost 1.111 kilometrů za hodinu a plánuje se velikost, která pojme asi 250 pasažérů. Vzhledem k tomu, že se v současné době klade enormní důraz na ekologii v leteckém průmyslu, tak by měl být tento stroj, který za sebou zanechá o 80 procent nižší uhlíkovou stopu, brzy ve fázi zkoušení prvních prototypů. tento počin vypadávelmi slibně a už se těšíme, až nás výrobce překvapí v reálu.

Více letů s Emirates – 7x týdně z Prahy

Nově bude letecká společnost Emirates operovat sedm letů týdně. Do Dubaje bude možné letět každý den od 6. června. Kromě čtvrtka a neděle, kdy bude odlet z Prahy ve 21:35 hodin, budou ostatní dny v týdnu odlétat vždy v 15:55 hodin.

ČSA se zárukou?

Insolvenční správce navrhuje, aby se reorganizací a vstupem nového investora, vyhnula jedna z nejstarších leteckých společností na světě, vyhlášení konkurzu. Do její záchrany se v době úpadku poprvé vložil stát. ČSA je na vlastní žádost v úpadku od března letošního roku. O jejím dalším osudu se má rozhodnout v červnu, kdy bude zasedat věřitelský výbor.

Nová konkurence ve výrobě letadel přijde z Ruska

Příští rok má Rusko definitivně spustit sériovou výrobu nového typu letadla MC-21 od společnosti UAC. Vyrábět ho bude ve dvou velikostech. Má ambici stát se konkurentem Airbusu a Boeingu. Deklaruje, že má již nyní 175 objednávek od různých leteckých společností.

Tři nové destinace z Prahy

Tento týden se rozšiřuje nabídka letů s přímým spojením z Prahy. Konkrétně se jedná o Marseille, Trapani na Sicílii a Madrid. Tato města nově propojí letecká společnost Ryanair.

V červnu do Madridu – IBERIA

Letecká společnost Iberia, člen aliance Oneworld, by měla vrátit přímý spoj z Prahy do Madridu. Bude se jednat o další rozšíření nabídky, která se v tomto týdnu dostane již na 40 destinací, kam bude pravidelný přímý spoj z Prahy.

Smartwings – více letadel 737 MAX v provozu

Letecká společnost Smartwings zprovoznila již pátý stroj Boeing 737MAX. Tato letecká společnost jich má ve své flotile sedm a další objednává. Zprovoznění jednoho letadla po covidové přestávce trvá zhruba tři týdny.

Do Portugalska bez karantény

Občané České republiky mohou od dnešního dne cestovat do Portugalska bez povinné karantény. Musí se pouze prokázat negativním testem na covid ne starším než 72 hodin. Doposud bylo možné tuto zemi navštívit pouze ze závažných důvodů a po příletu absolvovat čtrnáctidenní karanténu. To se od dnešního dne mění a Portugalsko se otevírá i turistům z vybraných zemí EU, kam Česko, díky stále se zlepšující epidemiologické situaci, spadá.

Nejen nové spoje, ale i nové letecké společnosti

Britská investiční společnost nedávno spustila projekt Pragusa.one, který by měl rozšířit možnosti přímých spojů z Prahy. Ty by měly zabezpečit dálkové lety a to např. do Pekingu, Johannesburgu nebo do Kuala Lumpuru. Tato nově vzniklá letecká společnost chce mít svou základnu v Praze a v Dubrovníku. Z Chorvatska mají první lety, které směřují do USA, naplánované na druhou polovinu června letošního roku. Zajímavostí jistě je, že se Pragusa.one chce odlišit od své konkurence mimo jiné tím, že ve svých letadlech bude mít pouze jednu cestovní třído a tou bude premium economy. Nechme se překvapit, kdy budou moci cestující z Prahy využít jejich lety.

Pravidelné lety do Říma a na Sicílii

Letecká společnost Wizz Air zahájí od července přímé spoje z Prahy do Říma a to čtyřikrát týdně – v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli. Z Prahy do Katánie třikrát týdně, ale zatím není jasné, které dny v týdnu to bude.

Zastavení letů do Izraele

Vzhledem k vyostřené situaci mezi Izraelem a Palestinou jsou prozatím zrušeny lety do Tel Avivu. Toto rozhodnutí již oznámily letecké společnosti British Airways, Lufthansa, Iberia, Virgin Atlantic a všechny letecké spoje z USA.

Letadla se žraločí kůží

Německo bude testovat v ostrém provozu fólie, které svým povrchem napodobují kůži žraloka. Její miniaturní rýhy působí natolik aerodynamicky, že ušetří až 3% paliva. Doposud se vědci potýkali s tím, že neuměli vyrobit materiál, který by odolal změnám teplot, tlaku a UV záření během letu. Nedávno se takovou fólii vyrobit podařilo, a tak bude letecká společnost Luhthansa zkoušet na deseti strojích účinnost tohoto nápadu.

Plně obsazené hotely v Česku

Vláda pokračuje s postupným rozvolňováním a její ambicí je, aby se klienti mohli v červenci ubytovat v hotelích bez omezení počtu. Do té doby se plánuje, že hotely budou moci obsazovat svou kapacitu z 25%, možná i z 50% a bude nutné dodržovat nějaké přísné restrikce. Plán postupného otevírání hotelů, by tak měl vyvrcholit o prázdninách, kdy hotely budou moci využít plně svou kapacitu a nemusely by po svých klientech požadovat testy.

Do Splitu s Croatia Airlines

Od konce června budou moci cestující využít dalšího přímého spoje z Prahy. Tentokrát tuto zprávu oznámila letecká společnost Croatia Airlines. Lety budou pravidelně každou sobotu spojovat Prahu a Split do 11.září 2021. V nabídce jsou plně flexibilní tarify, aby mohli cestující své plány bez starostí měnit.

Jednodušší cestování k sousedům

Vláda se snaží dojednat s Rakouskem, Německem, Polskem, Slovenskem a Maďarskem možnost uznávání potvrzení o očkování i v papírové podobě. QR kód zatím není celoevropsky schválen. Jedním z problémů je ten, že například Maďarsko očkuje i vakcínou, která v EU není schválena.

Ještě před zavedením celoevropských covidových pasů, by se dalo mezi výše zmíněnými státy volně cestovat bez nutnosti karantény. Takové povolení by platilo pouze pro ty, kteří by byli již naočkováni oběma dávkami vakcíny proti covidu.

Končí letový provoz na letišti Tegel

Toto berlínské letiště, které se nachází téměř v centru města je velmi populární i z historického hlediska. Definitivně končí 4. května 2021. Poslední letadlo z něj sice odstartovalo už v listopadu 2020, ale do dnešních dnů byl Tegel ještě v letové záloze. Nyní již definitivně zhasla světla tohoto ikonického letiště a jeho funkci převzalo Letiště Willyho Brandta Berlín Braniborsko. Tento nový letový přístav se otevřel minulý rok.

V červnu další přímé spoje s národní leteckou společností ČSA

Letecká společnost ČSA ohlásila, že během června spustí další přímé lety do evropských měst. ČSA nabídne v nejbližších dnech lety do Oděsy, Keflavíku, Amsterodamu a na Maltu.

DŮLEŽITÉ – Flexibilita letenek ČSA

ČSA oznámilo, že nadále trvá pro veškeré stávající rezervace i pro ty, které budou vytvořeny v nejbližších dnech, možnost bezplatné změny termínu letu. Tato změna musí být provedena do 30. června 2021. Nový let se musí uskutečnit do 31. března 2022.

Do Kodaně s ČSA

Od 12. května bude v provozu přímá linka z Prahy do Kodaně. Letecká společnost ČSA tak obnoví své lety do této destinace. Přímá linka bude prozatím létat čtyřikrát týdně. Plánuje se ale postupný přechod na každodenní frekvenci.

Český dům v Moskvě

Ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že vzhledem k omezení počtu personálu v Moskvě, je Česká republika nucena dočasně uzavřít hotelový a restaurační provoz Českého domu Moskva a to od 1. června 2021. Tato uzavírka se netýká bytové a kancelářské části, která bude i nadále poskytovat potřebné zázemí českým podnikatelským subjektům působícím na ruském trhu.

Se Smartwings do Londýna

Od 3. června se otevře pravidelná linka na londýnské letiště Heathrow. Čtyřikrát týdně ( v pondělí, čtvrtek, pátek a v neděli) ji bude operovat letecká společnost Smartwings.

Na letišti budou nakažené covidem vyhledávat psi

Už v příštím týdnu by měli nastoupit na svou první směnu na Letišti Václava Havla psovodi se svými vycvičenými pejsky. Ti trénovali na vzorcích poskytnutých Fakultní nemocnicí Motol, jak odhalit člověka nakaženého covidem. Vedle drog, zbraní, tabáku a vzácných zvířat, dokáží najít tuto nemoc. Jejich úspěšnost je 75 procent. Cestující se nemusí obávat, že budou pejsci běhat mezi nimi. Kontrola bude probíhat tak, že cestující půjčí na chvíli celníkům svůj respirátor, který ve vedlejší místnosti pes očichá a určí, zda je jeho majitel vdráv.

Další pravidelné lety z Prahy

Nové spoje, které bude operovat letecká společnost Smartwings, budou létat jednou týdně mezi dalšími dvěma místy, které jsou využívány především k dovoleným. Mezi Prahou, Splitem a také mezi Prahou a tuniskou Djerbou se mohou cestující přepravit již od tohoto týdne přímou linkou.

PŘIPOMÍNÁME: ČSA a konkursní řízení – KONEC LHŮTY DO 10.5.2021

ČSA a konkursní řízení – KONEC LHŮTY DO 10.5.2021

Pakliže jste držitelem letenek ČSA, především zrušených letů prozatím bez náhrady, je třeba přihlásit svoji pohledávku u konkursního správce nebo se nabízí možnost své letenky směnit na voucher a využít ho pro příští let na lety ČSA nebo Smartwings. V této záležitosti jsme našim klientům plně k dispozici.

Městský soud v Praze rozhodl samosoudcem JUDr. Ing. Petrem Pacholíkem v insolvenční věci dlužníka České aerolinie a.s. a to ve znění, které najdete zde: Konkurs ČSA Usnesení

Důležitý je zejména odstavec IV. odpovědnost majitele cestovního dokladu Českých aerolinií (ČSA) označeného mezinárodním kódem OK a předčíslím 064 jako jediného za přihlášení případné pohledávky. Z pohledu výše zmíněné insolvence spadá rovněž povinnost držitele cestovního dokladu označeného mezinárodním kódem QS (Smartwings) a předčíslím 064 k přihlášení pohledávky.

IV. Věřitele dlužníka, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, soud vyzývá, aby tak učinili nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne zveřejnění tohoto usnesení v insolvenčním rejstříku. Přihlášky a jejich přílohy se podávají dvojmo Městského soudu v Praze na předepsaném formuláři, který je zveřejněn na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti (www.justice.cz) nebo na stránkách insolvenčního rejstříku http://isir.justice.cz/

Důležité: letenka je smlouva mezi cestujícím a dopravcem, z toho je zřejmé, že ten, kdo letenku prodává, Prodejce, není majitelem ani držitelem cestovního dokladu a nebo jakýchkoliv jiných práv, stejně tak nemá vliv na podání přihlášek do konkursního řízení a ani nemá vliv na jejich podání a vyřízení.

Další informace naleznete na odkazech nápověda (https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=NAPOVEDA) a formuláře (https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR).

Závěrem je třeba doplnit, že ČSA i nadále se společností Smartwings zajišťují všechny plánované lety dle letových řádů a podle vývoje epidemiologické situace v jednotlivých zemích a ve světě.

Zároveň došlo k rozšíření letů o další linky. Smartwings a ČSA plánují na léto 2021 přímé spojení z České republiky do 74 destinací. Z tohoto počtu se bude jednat o 49 pravidelných linek, zbytek budou charterové lety. I když je ČSA v insolvenci, má zřejmě optimistický plán, jak se zachránit a tak za přispění státu s půjčkou 1,9 miliardy korun pro Smartwings, se rozlétá do mnoha destinací Evropy.

Zde se nabízí velká šance pro cestující, kteří tak mohou i nadále uplatnit svoje vouchery od ČSA.

Pro dané služby jsme Vám stále k dispozici.

 

Prázdná prostřední sedačka

Studie potvrdila, že v případě, kdy není obsazené prostřední sedadlo v kabině letadla a jsou tím pádem větší rozestupy mezi cestujícími, snižuje se riziko případného nakažení covidem až o 57 procent. Když se k tomu připojí proočkovanost a nošení roušek, tak se riziko přenosu snižuje na minimum. Podle našeho názoru ale není jasné,  jak s touto studií naloží jednotliví dopravci.

Další přímé linky z Prahy – TAP Air Portugal, Austrian Airlines, EasyJet

Nově mohou cestující využít spoj do Lisabonu. Třikrát týdně s leteckou společností TAP Air Portugal. Další pravidelné spojení, čtyřikrát týdně, do Vídně bude operovat Austrian Airlines. Do Prahy se také vrátila letecká společnost EasyJet. Ta pro cestující připravila přímé spojení do Ženevy a Basileje.

Za letenky ČSA voucher u Smartwings

Pokud budete mít letenku na let Smartwings, jejímž prodejcem byla společnosti ČSA a tento let byl následně zrušen kvůli pandemii, nemusíte se obracet na ČSA, jako prodejce takové letenky, ale můžete si vyžádat kompenzaci v podobě voucheru přímo u Smartwings.

Vzhledem k tomu, že je ČSA v insolvenci, tak Vám nemůže vrátit hotovost. Kompenzaci je možné získat od Smartwings pouze v podobě voucheru. Tento způsob výměny nevyužité letenky za voucher je možný do konce července 2021 a platnost elektronického voucheru bude 12 měsíců.

Přímá linka do Nice

Od 6. května 2021 bude možné využít přímé spojení mezi Prahou a Nice. Tuto linku bude dvakrát týdně operovat letecká společnost Smartwings

Jedná se o další rozšiřování počtu přímých spojů, které mohou cestující z Prahy využít.

Přímá linka do Petrohradu

Letecké společnosti věří v lepší budoucnost a poměr očkování a běžného promoření se stupňuje, což logicky vede k tomu, že letecké společnosti budou opět navyšovat své četnosti linek.

Příkladem toho je letecká společnost Aeroflot, která oznámila, že od 17. dubna obnoví přímou linku do Petrohradu. Bude ji operovat 1x týdně a to v sobotu. Od 24. dubna navýší frekvenci na 4 lety týdně. V pondělí, čtvrtek, pátek a sobotu.

Jak prodloužit životnost Airbusu A380?

Tento typ letadla patří mezi nejvíce zasažené pandemií. Z provozu obří stroje dočasně, ale i definitivně, stáhla řada leteckých společností. Zatím jen ve fázi úvah je úprava letadel, kdy by bylo první patro pro cestující a „přízemí“ by bylo využito, jako nákladní prostor. Odborníci však tomutu tématu zatím příliš nevěří. Hlavní příčinou je nedostateční výška stropu u spodní paluby. Tak by se nedala využít pro standardní paletu určenou pro leteckou přepravu.

Aktuální požadavky na cesty do vybraných destinací

Seychely

Negativní PCR test maximálně 72 hodin před odletem pro všechny včetně dětí

Formulář HTA (obsahuje veškeré osobní údaje, potvrzení o ubytování a cestovní itinerář) je nutné předložit v tištěné podobě nebo v mobilní aplikaci a uhradit 45 EUR poplatek

Pojištění léčebných výloh pro případ onemocnění Covid-19

Dubaj

2 PCR testy. První negativní ne starší 72 hodin před odletem z Prahy, druhý po příletu do Dubaje (tento test je zdarma). Není nutné pro děti do 12 let

Maledivy

Negativní PCR test ne starší 72 hodin. Nemusí mít děti do 1 roku.

Předložit rezervaci ubytování

Formulář vyplněný nejdříve 24 hodin před příletem na Maledivy

Pro návrat z těchto destinací je nutné předložit:

Negativní PCR test ne starší 72 hodin před odletem nebo negativní antigenní test ne starší 24 hodin před odletem. Po příletu musí cestovatel nastoupit pětidenní izolaci a následně absolvovat test PCR.

Pomoc pro Air France a KLM

Francie zdvojnásobila svůj podíl v letecké společnosti Air France – KLM a díky tomu se stala třicetiprocentním vlastníkem a největším akcionářem. Finančně to pomůže této dvojici leteckých společností v nelehké době koronavirové krize.

Dispečeři chtějí zdražit své služby

Zástupci všech států EU se sdružili do Komise pro jednotné nebe. Komise vyšla vstříc dispečerům, kteří žádají zdražení svých služeb. Částku, kterou letecké společnosti dispečerům platí sice představuje necelých pět procent nákladů na letenku, ale i malé plánované zdražení by se mohlo promítnout v koncové sumě pro zákazníky. Zatím je celý proces v jednání a konečné rozhodnutí má vstoupit v platnost od roku 2023.

ČSA a Smartwings plánují na rok 2021 přímé linky do 74 destinací

Smartwings a ČSA plánují na léto 2021 přímé spojení z České republiky do 74 destinací. Z tohoto počtu se bude jednat o 49 pravidelných linek, zbytek budou charterové lety. I když je ČSA v insolvenci, má zřejmě optimistický plán, jak se zachránit a tak za přispění státu s půjčkou 1,9 miliardy korun pro Smartwings, se rozlétá do mnoha destinací Evropy.

Zde se nabízí velká šance pro cestující, kteří tak mohou i nadále uplatnit svoje vouchery od ČSA.

Přímá linka z Prahy do Antalye

Letecká společnost AnadoluJet oznámila, že 27. května 2021 spustí přímou linku mezi Prahou a Antalyí. Bude létat dvakrát týdně. Ve čtvrtek a v neděli. V současné době je ke vstupu do Turecka potřeba vyplnit formulář, na základě kterého cestující obdrží kód. S tímto kódem a s negativním PCR testem může k odbavení. Při návratu je nutné se informovat na aktuální nařízení ČR, které v současné době již nevyžaduje dle nálezu soudu negativní PCR test.

Letecká společnost LOT

Na letecké odvětví mají dopady covidové krize skoronejvětší důsledky; polská letecká společnost LOT prozatím přerušila lety z ostravského letiště do Varšavy a do Prahy. Díky pandemii budou tyto lety zrušeny do června letošního roku, kdy se začne jednat o obnovení spojení těchto měst.

Speciální akce od Qatar Airways

Tato letecká společnost připravila pro své klienty lákavou cenovou nabídku na letenky zakoupené v období 29. března až 6. dubna 2021, na cesty od 29. března 2021. Klienti tak mohou cestovat v ekonomické / business třídě do řady destinací za výjimečné ceny. Nabídnout Vám mohou naše travel asistentky například letenky do Dubaje za 9900 / 41100 Kč, nebo na Maledivy za 15300 / 55600 Kč.

Od 28. března 2021 nový letový řád

Na Letišti Václava Havla v prvním týdnu letního letového řádu mohou cestující využít přímá spojení do 35 destinací ve 21 zemích světa.

Oživení leteckého provozu

Letecká společnost Ryanair, ústy svého ředitele, očekává velké oživení leteckého provozu už od poloviny června. K optimismu ho vede přesvědčení, že tou dobou bude proočkována velká část populace Evropy a USA. Věří, že se provoz zvýší až na 80 procent dřívějšího objemu.

ČSA v konkurzu – co to znamená pro cestující?

POKUD TO BUDE MOŽNÉ, POKUSTE SE SVŮJ VOUCHER NA ČSA UPLATNIT.

Hrozí totiž reálné nebezpečí, s ohledem na skutečnost, že ČSA na sebe vyhlásilo konkurs, že tyto vouchery budou časem bezcenné.

Pandemie SARS-coV-2 zasáhla snad všechny, a jinak na tom ani nejsou cestující, kteří si v minulosti sami nebo prostřednictvím svých agentů zakoupili letenky na linky ČSA, které byly následně zrušeny a jako náhradu ČSA za zrušené lety vydávalo Vouchery. Bohužel ten, kdo ho nevyužil, možná bude mít smůlu a už nebude mít šanci ho použít. Vše bude záležet na konkursním správci a na tom, kdo tyto vouchery zajistí, až se ČSA stane minulostí, což si určitě nikdo nepřeje, ale situace tomu jasně nasvědčuje – tolik náš názor.

Odškodnění cestujících při stávce

Soudní dvůr Evropské komise nyní rozhodl, že stávka za lepší platové podmínky není mimořádnou okolností a letecká společnost musí tedy v takovém případě cestující odškodnit za zrušený let.

Qatar Airways informuje

Tato letecká společnost nově zrušila povinnost PCR testů při vstupu na palubu svých letadel. Upozorňuje však na nutnost dodržování restrikcí, které požadují cílové destinace. To znamená, že před návratem zpět do ČR z rizikových zemí, se cestující nevyhne podstoupení PCR testu, který nesmí být starší 72 hodin před započetím cesty.

Ekologická Lufthansa

Tato letecká společnost chce snížit svou uhlíkovou stopu tím, že ve spolupráci s Deutsche Bahn nahradí krátké lety spojením po železnici. Od července se to bude týkat spojů mezi domovským Frankfurtem a městy Berlín, Hamburg, Brémy, Münstr a Mnichov. Další města se k tomuto projektu připojí koncem roku. Lufthansa následně vyhodnotí spokojenost s takovou možností a případně následně tyto vnitrostátní lety definitivně zruší.

Obnovení letů ČSA

I přes současný úpadek, informovalo ČSA v dnešní tiskové zprávě, že v příští době obnoví některé lety. Konkrétně se to má týkat spojení do Oděsy. To by mělo nastat 2. dubna. Od 16. dubna bude pravidelná linka s ČSA do Amsterodamu a od 1. května do Kodaně. V dalších týdnech začne ČSA létat pravidelně do Keflavíku a na Maltu. Navzdory složité situaci, ve které se tato letecká společnost nachází, uvažuje i o navýšení frekvence u stávajících spojů.

Pokles cestujících na Letišti Praha

Za celý rok 2020 bylo na Letišti Václava Havla odbaveno 3 665 871 cestujících. Je to v porovnání s rokem 2019 pokles o 79%. Ještě na začátku roku 2020 mohli cestující využít přímé spojení se 111 destinacemi a během ledna a února došlo k rekordnímu počtu odbavených cestujících. Pak se nabídka přímého spojení měnila v návaznosti na pandemickou situaci u nás i v ostatních zemích a možnosti přímého spojení prudce klesaly. Ale i během roku 2020, který cestování opravdu nepřál, se podařilo zajistit v průměru 87 destinací s přímým spojením. Pro rok 2021 zástupci Letiště věří, že dojde k návratu leteckých společností a cestujících, ale prozatím je přímé spojení pouze s více než dvaceti destinacemi. Navýšení statistických čísel závisí na pandemické situaci a s ní související míře proočkování a zavedení očkovacích pasů.

Do letadla s e-pasem / digitální covidový pas

Návrh Evropské komise, který by měl začít platit koncem května nebo začátkem června, by měl usnadnit cestování. V takovém digitálním covidovém pasu, by byly informace o tom, zda byl cestující naočkován, nebo podstoupil negativní test s negativním výsledkem, nebo má protilátky po prodělaném onemocnění covid-19. Takový pas bude uznávaný v celé EU, nebude docházet k diskriminaci a obnoví svobodu cestování.

Emirates nabízí možnost rezervace celé řady

Letecká společnost Emirates nabízí možnost zamluvit si hned celou řadu! Cestující si tak zajistí sociální odstup a možnost sedět vedle člena/členů rodiny. Tato nabídka je k dispozici v návaznosti na obsazenosti letadla, lze si ji zařídit až při odbavení (nikoli s předstihem) a zájemci za ni zaplatí v přepočtu 1200 -3500 korun.

Cestování s covid pasy

Evropská komise připravuje návrh očkovacího pasu. Předpokládá se, že by mohl být v květnu zpracován po technické stránce. Tím by se zjednodušilo letní cestování. Pas by byl společný pro celou EU a byl by v digitální podobě. Státy, které jsou závislé na turismu a letecká doprava věří, že takový nástroj umožní cesty za příbuznými, na dovolené a zahraniční služební cesty.

EMIRATES dávají cestujícím nová pravidla jak efektivně naložit s letenkami

Letecká společnost Emirates zaktualizovala pravidla, jak mohou cestující naložit s již vystavenými letenkami.

Benevolentnější pravidla se nyní vztahují na všechny letenky vystavené po 30.9.2020 s odletem do 30.09.2021.

U letenek vystavených po 30.9.2020 je možnost změny letenky zdarma při dodržení stejného tarifu. Vybírá se pouze případný rozdíl v letištních taxách a/nebo rozdíl v tarifu, pokud původně zakoupený tarif není na nových letech dostupný.

V případě, že cestující ještě neví nový termín své cesty, je možné zatím ponechat letenky beze změny a využít možnosti změny v následujících 760 dnech.

Platnost letenky je tedy prodloužena na 760 dní během nichž musí být nová cesta uskutečněna.

To dává cestujícím dostatek času počkat na rozvolnění restrikcí spojených s cestováním nejen ze strany České republiky, ale i zahraničních destinací, kam směřují vaše cesty.

Nemusíte se obávat propadnutí letenky a sledovat platnost vašeho voucheru.

Pokud COVID-19 zasáhne Vaše cestovní plány tak, že nemůžete letenku využít ani pro budoucí cesty v rámci 760 dní (např. pozitivní test před odletem, do vybrané destinace není doporučeno cestovat, nelze se kvůli současným opatřením dostat na letiště apod.), je možné žádat o refundaci letenky.

V případě dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit.

Povinné testy od 5.3.2021

Na lety se společností ČSA a Smartwings budou od 5.3.2021 potřebovat všichni cestující potvrzení o negativním PCR testu, který bude provedený do 72 hodin před odletem. Bez tohoto potvrzení nebude cestujícímu umožněn vstup na palubu letadla. Výjimku mají pouze děti do pěti let a cestující, kteří předloží potvrzení od lékaře, že nemají klinické příznaky nemoci covid-19 a zároveň tuto nemoc prodělali v posledních 90 dnech. Všichni cestující musí současně splňovat podmínky pro vstup do cílové destinace a musí mít po celou dobu letu nasazený respirátor.

Zákaz cestování do vybraných destinací

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo dne 26.2.2021 občanům ČR cesty do Tanzanie, včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesota, Malawi, Mozambiku, Zambie a Zimbabwe. Tento zákaz prozatím platí do 11.4.2021.

Smartwings oznámilo rozšíření nabídky o nové destinace

V současné době je možné využít spojení z Prahy se společností Smartwings do sedmi míst. Těmi jsou: Madeira, Tenerife, Gran Canaria, Mallorka, Malaga, Hurgada a Marsa Alam. Během května a června se rozšíří nabídka Smartwings o dalších 23 destinací. Bude se jednat o několik spojení do Řecka, Bulharska, Španělska, Itálie, Turecka, ale také spoj do Albánie, Izraele a Ruska.

Lumiwings propojí Prahu s Forli

Původně charterová společnost, která byla založena 2015 v Aténách, začne provozovat pravidelné lety z Forli (město nedaleko Ravenny) do různých italských destinací a do východní Evropy. Linka do Prahy bude operována Boeingem 737 s kapacitou 139 míst v ekonomické třídě. Lumiwings bude do Prahy létat od 2.4.2021 dvakrát týdně a to v pátek a v neděli.

MAX může do vzduchu

Boeing 737 MAX dostal povolení na území EU opět obnovit provoz. Stejné povolení mu bylo uděleno i ve Velké Británii. Po téměř dvou letech se tento typ letounu může vrátit do služby, a to také díky tomu, že u něj došlo k řadě bezpečnostních vylepšení a bude docházet i k patřičnému proškolení pilotů. Tento výcvik absolvují i piloti Smartwings, aby svou flotilu moli do léta zapojit do provozu.

Lufthansa rozšiřuje vánoční letový řád

I tato německá letecká společnost přidává lety na období Vánoc. Ty budou směřovat do Řecka, Itálie, Španělska a do velkých evropských měst. Snaží se tak zdvojnásobit provoz a vyjít vstříc požadavkům cestujících, kteří chtějí využít předběžného slibu jednotlivých států na dočasné uvolnění plošných uzávěr, aby se mohly rodiny o svátcích setkat.

Vánoční lety s ČSA

Do Londýna létá ČSA od 30.11. na letiště Heathrow každý den. Do Amsterodamu se četnost letů postupně navyšuje z 6x týdně až na 12 letů týdně ke konci roku. Nové spojení je do Košic. V termínu mezi 18.12.2020 a 12.1.2021 budou vypraveny lety do Bruselu, Göteborgu, Helsinek, Madridu, Oděsy a Říma.

Pro lety operované ČSA platí, že u potvrzených rezervací do 31.12.2020 s odletem do 31.3. je možnost změny termínu bez poplatku.

Přímé lety do Košic a Pafosu

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair zahájila na začátku srpna přímé letecké spojení z Prahy do Košis a na Kypr do města Pafos. Obě linky bude provozovat dvakrát týdně.

Letenky s Emirates + cestovní pojištění zdarma

Jako první letecká společnost na světě, Emirates nově ke každé letence nabídne všem svým cestujícím pojištění pro případ onemocnění COVID-19 zcela zdarma.

Dubajské aerolinky o tom informují na svém webovém profilu a doufají, že i tento krok pomůže k rychlejší obnově důvěry lidí v cestování.

Pojištění pro případ COVID-19 od Emirates:

  • pokryje náklady na léčbu až do výše 150 000 eur
  • pokryje náklady na případný pobyt v karanténě do výše 100 eur na den po dobu 14 dní
  • je zdarma pro všechny cestující ve všech cestovních třídách
  • je k dispozici s okamžitou platností pro všechny cesty do 31. října 2020 (přesněji první úsek cesty musí být dokončen do 31. října 2020)
  • je platné 31 dní od data nástupu cesty (cestující může pojištění využít po celou dobu trvání pojištění a to i tehdy, pokud pokračují do jiné destinace)
  • cestující se nikde nemusí registrovat a vyplňovat další formuláře, v případě onemocnění COVID-19 se jen obrátí na speciální zákaznickou linku Emirates

Z pohledu jistoty pro klienta přichází Emirates v oboru letecké přepravy ke skutečné přelomové službě, kterou si dozajista získá celou řadu nových klientů. Na jedné straně jsou zde pojišťovny, které se zbavují odpovědnosti v situaci, jako je dneska a o to zřejmě bude žádanější právě služba, která pomůže cestujícím při případné nákaze.

Podmínky pro cesty do Řecka

Řecko od dnešního dne zpřísnilo kontroly při vstupu a cestující bez QR kódu (nebo alespoň potvrzujícího e-mailu) již nevpustí do země. Proto od dnešního dne nebudou akceptovaní k přepravě cestující bez QR kódu (nebo alespoň potvrzujícího e-mailu).

Je tedy třeba nejpozději 24 hodin před odbavením vyplnit registrační formulář dostupný na travel.gov.gr. Pokud si cestující zakoupí letenku méně než 24 h před odletem, je nutné provést registraci, co nejdříve po zakoupení. Zaregistrovaní cestující obdrží QR kód, kterým se musí v elektronické nebo tištěné podobě prokázat po příletu do Řecka.

Přímé lety na Maltu

Airmalta zahájí od 4.července provoz na přímé lince mezi Prahou a Maltou. Lety bude provozovat vždy v úterý a sobotu v odpoledních hodinách. Pro české turisty nebudou platit žádné restrikce spojené s pandenií koronaviru. Pouze podepíší prohlášení, že posledních 30 dní před příletem pobývali v jedné z 24 bezpečných zemí, mezi které Česko patří.

Qatar Airways obnoví provoz

Od 1.července by se měly znovu spustit lety mezi Prahou a Dauhá. Bude je operovat letecká společnost Qatar Airways letadly Boeing 787 Dreamliner. Zatím se počítá s frekvencí spojení třikrát týdně, a to vždy v pondělí, ve středu a v pátek.

Do Dubaje od 4.července

Od tohoto data obnoví společnost flydubai své lety mezi Prahou a Dubají. Do 25.července to bude jenom jednou týdně, a sice v sobotu. Pak své lety navýší na pětkrát týdně. Každý den začnou létat od 20.září. Při příletu do Dubaje se musí každý cestující prokázat negativním testem na COVID-19, který nebude starší 96 hodin. Případně si může nechat tento test provést v Dubaji na letišti. Dále musí mít vyplněný zdravotní formulář, který je ke stažení na webových stránkách letecké společnosti.

Ryanair obnoví provoz na letech z a do Prahy

Tato letecká společnost oznámila, že obnoví některá spojení již v posledním červnovém týdnu a od 1.července to bude nejméně 20 pravidelných linek. Přesný letový řád zatím Ryanair nezveřejnil, ale předpokládá se, že se bude jednat o spojení na Korfu, Rhodos, Zadar, Mallorku a do Malagy. Dále by se mohlo jednat o lety do Barcelony, Madridu, Bari, Milána, Říma, Bordeaux, Marseille, Dublinu, Londýna, Manchesteru, Liverpoolu, Bournemouthu a Edinburgu.

 

Cestování do Velké Británie od 8.6.2020

5.6.2020

Od 8.6.2020 platí nová pravidla pro cestování do Spojeného království – od tohoto data zavádí  Spojené království na svém území karanténní opatření pro většinu mezinárodních cestujících včetně cest z České republiky.

 

Čtrnáctidenní karanténa bude platit pro všechny osoby, které přijíždějí do Spojeného království ze zahraničí (s výjimkou Irska, Normanských ostrovů a Ostrova Man).

Karanténa platí pro všechny cestující bez ohledu na jejich způsob dopravy, národnost a zemi původu.

 

Při příjezdu na území Spojeného království bude muset každý cestující během hraniční kontroly vyplnit kontaktní formulář a cestovní itinerář, aby mohly příslušné úřady příslušnou osobu kontaktovat v případě, že se prokáže kontakt s jiným nakaženým.

Dále se bude při vstupu do země apelovat na to, aby si každý nainstaloval aplikaci NHS Covid-19 a používal ji během celého pobytu.

Je nutné také počítat s tím, že místní úřady budou provádět namátkové kontroly ohledně dodržování pravidel karantény.

Lidé v karanténě se mají vyvarovat návštěvám pracovišť, škol a ostatních veřejných míst, nepoužívat veřejnou dopravu ani taxi. K návštěvám přátel a rodinných příslušníků by mělo docházet pouze v nezbytně nutných případech.

Budou probíhat i namátkové kontroly, sankce za neprovedení registrace je stanovena na 100 GBP a za porušení karantény na 1000 GBP. Pokuta může být i vyšší a bude se odvíjet o rizika přenosu infekce ze zahraničí, nevylučuje se ani trestní stíhání nebo vypovězení ze země.

Čtrnáctidenní karanténu je možné přerušit předčasně pouze při cestě do místa, odkud cestující opustí Spojené království (tj. např. je možné zemi opustit z jiného letiště, než na které cestující přiletěl. Pokud odlétá v jiný den, musí se do doby odletu izolovat).

Pokud by cestující neměli zajištěno odpovídající ubytování (za které je považován „např. i hotel, ubytování u přátel“), budou muset využít zařízení zajištěných vládou na náklady cestujících.

Výjimku z karantény budou mít pracovníci v mezinárodní dopravě, sezonní pracovníci v zemědělství a zdravotníci specializující se na covid-19. Karanténa se dále netýká osob, které při tranzitu přes Spojené království neopustí mezinárodní tranzitní prostor v rámci jednoho letiště (tj. formálně nepřekročí britskou hranici).

 

Všem cestujícím je doporučeno i nadále cestovat do Spojeného království pouze v nejnutnějších případech.

Po příjezdu se na všechny osoby vztahují platná vládní opatření pro celé území Spojeného království.

 

Přímá letecká přeprava z České republiky do Spojeného království není v současné době dostupná, ale je možné využít letů s přestupem v některé z evropských zemí.

K dopravě z letiště ve Spojením království na místo karantény by měli cestující využít individuální dopravní prostředek (auto), nikoliv MHD, „v maximální možné míře“.

 

Pro dopravu do Spojeného království je v tuto chvíli obecně doporučována pozemní doprava.

Doporučená trasa je z české republiky přes Německo, Belgii a Francii. Z Francie i nadále funguje lodní přeprava z Calais do Doveru či Eurotunel.

Před přejezdem francouzského území osobním automobilem je nutné, aby každý z cestujících vyplnil tranzitní dokument, který je třeba mít stále ve voze a na vyžádání předložit francouzské policii.

 

Každé tři týdny bude potřebnost karantény a její podmínky přezkoumány. V pozdější fázi by vláda mohla umožnit otevření „leteckých mostů“ se zeměmi s nízkým rizikem nákazy a zavedenými odletovými kontrolami, kde by nutnost karantény mohla odpadnout.

 

 

Cestování na SLOVENKO, do RAKOUSKA a MAĎARSKA

5.6.2020

Cestování na Slovensko

Od 4.6.2020 mohou Češi, Slováci a cizinci s povoleným pobytem/registrací k pobytu v České nebo Slovenské republice cestovat mezi Českou a Slovenskou republikou.

Dne 3. června 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR na základě jednání mezi premiéry České a Slovenské republiky opatření, na jehož základě umožňuje občanům Slovenska, EU občanům s vydaným potvrzením o přechodném nebo trvalém pobytu na Slovensku a cizincům s přiznaným postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta Slovenskou republikou vstup do České republiky bez povinnosti testu nebo karantény, uvedení účelu cesty nebo časového omezení.

Stejně tak se mohou bez omezení vrátit z pobytu na Slovensku čeští občané, občané EU s přechodným či trvalým pobytem na území ČR nebo cizinci s přiznaným postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta Českou republikou.

Uvolnění omezení cestování je platné pouze pro státní hranici mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. V tuto chvíli stále platí, že Slovensko umožňuje překračovat tuto hranici pouze na stanovených hraničních přechodech.

ČSA již oznámilo, že k obnovení letů na lince Praha – Košice a zpět dojde od pondělí 15.6.2020.

 

Cestování do Rakouska

S účinností od 4.6.2020 zrušilo Rakousko pozemní hraniční kontroly na hranicích s Německem, Lichtenštejnskem, Švýcarskem, Slovenskem a Českou republikou.

V příhraničí však může docházet k namátkovým kontrolám.

S účinností od téhož dne neplatí při příjezdu z Německa, Lichtenštejnska, Švýcarska, Slovinska, Maďarska, Slovenska a České republiky povinnost testu/karanténních opatření rakouského ministerstva zdravotnictví na osoby přijíždějící z těchto zemí, které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, a rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Uvedené osoby musí však hodnověrně doložit, že v uplynulých 14 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z jeho sedmi výše uvedených sousedních zemí, jinak platí dosavadní pravidla (test/karanténa).

Od 4.6. 2020 Rakousko také uvolnilo podmínky pro osoby přilétající do Rakouska ze Švýcarska, Lichtenštejnska, Německa, České republiky, Slovenska, Maďarska a Slovinska, které mají v těchto zemích bydliště nebo běžný pobyt a pro rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku přiletivší z výše uvedených zemí – v takovém případě není také potřeba předkládat atest o neinfikovanosti koronavirem, ani se sami izolovat po dobu 14 dní. Tyto osoby však musí hodnověrně doložit, že v posledních 14 dnech nepobývali v jiných zemích než v Rakousku či v jedné z jeho sedmi výše uvedených sousedních zemí.

V ostatních případech (s dalšími výjimkami) je potřeba předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší čtyř dní. Pokud jej nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování, které nesmí opustit po dobu 14 dní. To neplatí, pokud je zajištěno jejich bezodkladné vycestování z Rakouska.

Možnost PCR testů stále nabízí i vídeňské letiště Schwechat, a to všem zájemcům, nejen pasažérům tohoto letiště.

 

Cestování do Maďarska

Od 5.6.2020  mohou občané České republiky vstoupit na území Maďarska bez omezení.

Nařízení se vztahuje i na občany EHP s trvalým pobytem na území České republiky, pokud cestují z České republiky, Slovenské republiky nebo Rakouska.

Podle vyjádření maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó nebude od 5.6.2020 ke vstupu na území Maďarska nutný negativní test na koronavirus, nehrozí karanténa a ruší se rovněž dosavadní omezení na 48 hodin.

Letenky Bolivie – Letecká společnost Boliviana de Aviación (OB, 930)

3.6.2020

Letecká společnost Boliviana de Aviación (OB, 930) informuje o vývoji situace u svých letů:

V Bolívii bylo k 1.6.2020 dle místních sdělení 9982 nakažených osob a 313 mrtvých (situace srovnatelná s vývojem v ČR). Tamní vláda rozšířila karanténní stav v zemi do 30.6., do tohoto data budou uzavřené hranice.

Vnitrostátní lety jsou nicméně operovány od 63.6.2020.

Na konci měsíce bude operováno pár repatriačních letů z Madridu, tito cestující musí po přistání podstoupit 14-denní karanténu v hotelu (náklady na ubytování hradí cestující).

Mezinárodní lety Boliviany z/do Evropy budou operovány po otevření hranic, tedy na počátku července (nejprve 3 frekvence týdně, dále dle poptávky).

Cestování se semaforem

2.6.2020

Pro snadnější orientaci při cestování jsou od 15. června pro občany ČR rozděleny státy EU do tří skupin, podle rizika nákazy. Jedná se o upřesnění podmínek, které se musí aktuálně dodržovat při návratu do České republiky.

Červená skupina – nedoporučuje se tam cestovat a při návratu je nutné se prokázat negativním testem na covid-19, nebo prodělat čtrnáctidenní karanténu. Týká se to Velké Británie a Švédska

Oranžová skupina – turisté (cizinci, nikoli občané ČR) přijíždějící z takto označených států, se negativním testem při příjezdu do ČR musí prokázat. Jedná se o tyto státy: Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Malta, Irsko, Belgie, Nizozemsko nebo Dánsko.

Zelená skupina – zde není nutný test při příjezdu. Volně cestovat tak můžeme do těchto států: Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Kypr nebo Island.

Tento systém „semaforu“ je flexibilní. Vyvíjet se bude podle epidemiologické situace ve světě. Je tedy nutné sledovat stránky ministerstva zahraničí, které je bude pravidelně aktualizovat, nebo se obrátit o upřesnění na naši kancelář.

Postupné obnovování letů společnosti Smartwings do dovolenkových destinací

28.5.2020

10.června by měly být zprovozněny linky do Splitu. Následovat bude 13.června Dubrovník a od poloviny června Málaga, Palma de Mallorca a Kanárské ostrovy. Na konci měsíce června by mělo dojít na lety do 11 řeckých destinací a na bulharský Burgas a Varnu.

Od června se na letiště Václava Havla Praha vrátí další pravidelné linky – lety do Split, Brusel, Frankfurt, Curych a Helsinky

27.5.2020

V návaznosti na otevření chorvatských hranic začne letecká společnost Smartwings opět létat z Prahy do Splitu.

Jde o první pravidelnou linku, kterou Smartwings obnovuje po přerušení provozu kvůli koronavirové pandemii a první let plánuje na 10.6.2020.

Zatím bude linka provozována 3x týdně.

Od 14.6.2020 plánují obnovit pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Bruselem také Brussels Airlines.

Obnovení leteckého spojení mezi Prahou a Frankfurtem oznámila i Lufthansa, která začne létat od 1.6.2020.

O dva dny později, tedy od 3.6.2020 spustí linky do Paříže Air France a od 5.6.2020 pak Swiss International Air Lines spojí Prahu s Curychem.

Od července pak plánuje obnovení linek i Finnair.

Částečné otevření hranic mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem

27.5.2020

Občané České republiky, Slovenska a Maďarska mohou od 27.5.2020 cestovat mezi těmito státy bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény.

Musí se ale vrátit zpět do své země do 48 hodin.

Občané České republiky, kteří využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko, budou muset při opuštění státu policejní hlídce na hranicích prokázat, že se na Slovensku nezdrželi déle než 48 hodin a osoby cestující mezi Českou republikou a Slovenskou republikou navíc v souladu s danými předpisy předloží vždy policii při překračování hranic vyplněný formulář k překročení hranic na 48 hodin (před cestou se doporučuje čitelně doplnit do formuláře jméno a příjmení cestujícího).

Letecké spojení mezi Prahou a Budapeští není zatím obnoveno.

Cesta z Maďarska do České republiky přes Rakousko osobním vozem je zatím možná. Na maďarsko-rakouské i na rakousko-české hranici jsou prováděné kontroly, včetně kontroly zdravotní.

Do České republiky je možno dále cestovat z Maďarska vlakem přes Vídeň, odkud lze pokračovat vlakem z Franz-Josef-Bahnhof ve Vídni  nebo vozidlem taxislužby do Gmündu a tam přejít pěšky hranice do Českých Velenic. Pokud cestující neprokáže, že projede Rakouskem bez zastavení, musí předložit negativní test na COVID19. Podrobné informace najdete na stránkách Velvyslanectví ČR ve Vídni.

 

 

Do Německa vlakem

25.5.2020

Od dnešního dne je možné cestovat do Berlína vlakem. České dráhy obnovily toto spojení, jako první z těch, které byly díky pandemii koronaviru zrušeny.

Hranice v Evropě a Covid 19 – Česko postupně uvolňuje hraniční přechody

25.5.2020

Cestujícím se znovu otvírají možnosti vycestování z České republiky např. do Rakouska, Velké Británie nebo i dovolenkových destinací jako Chorvatsko, Řecko nebo Itálie.

Ve většině států platí omezení a pravidla pro vstup a je nutné se vždy podrobně informovat o aktuální situaci.

Přinášíme základní přehled k pondělí 25.5.2020 pro Vaši rychlou orientaci :

Belgie – hranice jsou zavřené

Bulharsko – vstup občanům zemí Evropské unie a schengenského prostoru je povolen, ale tito lidé musí po příjezdu na 14 dnů do karantény

Dánsko – země je uzavřena. Vpuštěni jsou jen ti cizinci, kteří k tomu mají pádný důvod, nikoliv turisté.

Finsko – od 14. 5.2020 mohou do země vstupovat občané EU z důvodů, které jsou přesně stanoveny, například za prací, studiem, kvůli rodinným důvodům. Turistika povolena není. Po vstupu do země následuje 14denní karanténa.

Francie – při vstupu do země je nutné mít u sebe písemné osvědčení o tom, kam jedete a za jakým účelem. Účel cesty musí být jasně prokázán. Vstup do Francie je povolen pouze z důvodů explicitně stanovených v osvědčení.

Chorvatsko – hranice jsou otevřené

Island – má kontroly na hranicích. Všichni, kdo přicestují na Island ze zahraničí, musí do 14denní domácí karantény

Itálie – hranice se otevírá všem návštěvníkům ze schengenského prostoru 3.6.2020 . Nebude povinná dvoutýdenní karanténa

Maďarsko – hranice jsou uzavřené

Německo – od 16.5.2020 Německo zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Každá z celkem 16 spolkových zemí si řeší další podmínky vstupu samostatně.

Nizozemsko – do země mohou vstupovat cizinci jen ve striktně vymezených případech a tranzitující lidé. Pro turisty by se země měla otevřít 1.7.2020

Norsko – hranice jsou uzavřené

Polsko – hranice jsou uzavřené

Portugalsko – stup cizincům zakázán není, ale je regulován omezeními v pozemní i letecké dopravě.

Rakousko – otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci 16.5.2020. Kontroly zůstávají zatím na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem. Hranice s Itálií zůstane prozatím uzavřená. S otevřením země pro turisty se počítá od poloviny června.

Rumunsko – hranice jsou uzavřené

Řecko – zatím jsou hranice uzavřené, ale probíhá jednání o znovuotevření pro turisty od 1.7.2020

Slovensko – hranice  jsou uzavřené

Slovinsko –  do země mohou vstoupit občané členských států EU, s nimiž má Slovinsko uzavřené bilaterální dohody

Španělsko – hranice  jsou uzavřené

Švédsko – hranice je volná

Švýcarsko – do země mohou ze zahraničí vstoupit bez omezení pouze švýcarští občané a cizinci s platnými pobytovými tituly, jinak jsou hranice uzavřené

Velká Británie – hranice jsou otevřené

Cesty do Rakouska – možnosti letů z/do Vídně

18.5.2020

Pro cesty z České republiky do Rakouska platí že, cestující musí předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší než 4 dny.

Formulář tohoto atestu ( Medical certificate ) je dostupný ke stažení v němčině a angličtině na webových stránkám Ministerstva zahraničí ČR.

Pokud cestující tento atest nepředloží, nebude mu umožněn vstup do Rakouska.

Osoby, které mají v Rakousku hlavní či vedlejší pobyt, nebo zde běžně pobývají, mohou do země vstoupit i bez tohoto atestu., ale s nutností bezodkladné 14 denní karantény a tuto skutečnost potvrdí vlastnoručním podpisem.

Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat atest o neinfikovanosti ani jít do karantény, pokud průjezd proběhne bez zastávky a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži).

V případě vstupu do Rakouska a průjezdu Rakouskem je také doporučeno mít u sebe již vyplněné formuláře „Prohlášení o vstupu a průjezdu“ , které jsou také ke stažení na webu Ministerstva zahraničí ČR v češtině a němčině.

Výše uvedená pravidla se nevztahují  na:

– přepravu zboží,

– na cesty v rámci průmyslové a obchodní činnosti (gewerblicher Verkehr) s výjimkou přepravy osob,

– na cesty z důvodů hodných zvláštního zřetele v rodinném kruhu – nutno spolehlivě prokázat při hraniční kontrole, např. prostřednictvím vyplnění podobného formuláře, jako je uveden ZDE,

– na repatriační jízdy a osoby, které jedou vyzvednout své příbuzné na letiště Schwechat,

– na pendlery (viz samostatný článek pravidel pro pendlery),

– na české žáky a studující v Rakousku  (viz samostatný článek pravidel pro žáky a studenty).

Pro výše uvedené výjimky není potřeba atest o neinfikovanosti koronavirem, ani není vyžadována karanténa.

Nicméně řidiči a obslužný personál nákladních vozidel a pendleři mohou být podrobeni zdravotní kontrole na hranicích (měření tělesné teploty).

PODROBNOSTI O MOŽNOSTECH DOPRAVY :

VLAKOVÁ a AUTOBUSOVÁ doprava je mezi Rakouskem a Českou republikou, Slovenskem, Slovinskem, Itálií, a Švýcarskem zatím zastavena.

Doprava mezi Rakouskem a Maďarskem, resp. Německem je omezena.

LETECKÁ doprava je dostupná, ale stále ve velmi omezením režimu.

Aktuálně nesmí v Rakousku přistát lety sloužící přepravě osob z Francie, Itálie, Nizozemska, Ruska, Ukrajiny, Španělska, Švýcarska, Velké Británie, Číny a Íránu.

Je možné například využít pravidelné linky letecké společnosti Lufthansa do Frankfurtu, Eurowings do Hamburgu, Belavia do Minsku nebo Ethiopian Airlines do Addis Ababa.

Vídeňské letiště nyní nabízí cestujícím možnost podstoupit testování na COVID-19 (test PCR) přímo na místě na letišti.

Výsledky testů budou k dispozici v rámci asi tří hodin. Pokud se ukáže, že test je negativní, cestující nemusí zůstat v karanténě 14 dní po příjezdu do Rakouska.

Všechny informace naleznete na www.viennaairport.com/pcrtest

Občané ČR přilétající do Vídně musí předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší než 4 dny.

Pokud jej nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování, které nesmí opustit po dobu 14 dní (doba v karanténě se může zkrátit, pokud v jejím průběhu bude daná osoba otestována na nákazu s negativním výsledkem). To neplatí, pokud je zajištěno jejich bezodkladné vycestování z Rakouska.

Občan ČR, který jede vyzvednout na mezinárodní letiště ve Vídni svého rodinného příslušníka (potomky, rodiče, manžele), může na letiště vycestovat za předpokladu, že na hranici předloží letenku/palubní vstupenku svého rodinného příslušníka, který přilétá do Vídně, a doloží příbuzenský vztah. Pokud nebude v Rakousku pobývat déle než 24 hodin, nemusí ani v Rakousku, ani po návratu do ČR do karantény.

Ti cestující, kteří ale přiletí do Vídně a poté budou pokračovat do České republiky, musí při vstupu do České republiky buď předložit potvrzení o absolvování PCR testu nebo oznámit vstup na území České republiky místně příslušné krajské hygienické stanici, bezodkladně se podrobit PCR testu a potvrzení o jeho absolvování této stanici předložit nejpozději do 72 hodin od vstupu na území České republiky.

Občané ČR, nacházející se v Rakousku, mohou pro návrat do ČR využít rakouskou vnitrostátní dopravu, např.  jet vlakem z Franz-Josef-Bahnhof ve Vídni do Gmündu a tam přejít pěšky hranice do Českých Velenic.

Na hranice České republiky je možné také případně cestovat i taxíkem.

KONEC NOUZOVÉHO STAVU A MOŽNOST CESTOVÁNÍ DO CHORVATSKA

18.5.2020

V neděli 17. 5. 2020 byl ukončen nouzový stav a podmínky pro vstup na území České republiky a karanténní opatření jsou od 18. 5. 2020 upraveny ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví.

Nicméně i nadále doporučuje Ministerstvo zahraničí ČR cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před cestou je nutné se informovat na aktuální situaci  v konkrétním zemi ( včetně tranzitních zemí ). Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů.

V platnosti zůstává také pro osoby vstupující na území ČR ( kromě výjimek ) povinnost předložit při vstupu potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 ne starší než 4 dny, nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření.

CHORVATSKO

Od 10.5.2020 je umožněn vstup do Chorvatska občanům členských států EU a jejich rodinným příslušníkům a občanům třetích států s dlouhodobým pobytem buď na základě příslušných směrnic EU nebo na základě národních víz členských států EU,  ovšem pouze v případě, že je to s cílem hospodářské činnosti nebo z vážných osobních důvodů, což dotyčný musí dokázat některým z následujících způsobů:

– dokumentací potvrzující  vlastnictví nemovitosti na území Chorvatska či plavidla (případně plavidla v leasingu)

– dokumentací potvrzující, že se má  zúčastnit pohřbu

– dokumentací dokazující  pozvání k cestě do Chorvatska či obchodní schůzce ze strany hospodářského subjektu, který na tom má zájem

Dne 14.5.2020 Ministerstvo vnitra Chorvatské republiky potvrdilo, že bude vstup občanům EU na území Chorvatska umožněn i po předložení potvrzení o rezervaci ubytování v ubytovacím zařízení.

Všichni takto přijíždějící občané cizích států mají být při překročení hranice evidováni s uvedením adresy, kde budou ubytováni, včetně kontaktního telefonního čísla a doby pobytu, resp. data plánovaného vycestování z Chorvatska. Během pobytu v Chorvatsku musí přicestovavší osoby dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví, se kterými je nutné se před cestou podrobně seznámit.

Ostatní osoby, které nespadají do výše uvedených kategorií a tudíž nemají k dispozici některý z uvedených dokumentů, nicméně mají neodkladnou osobní záležitost, popř. podnikatelský/obchodní  důvod k cestě do Chorvatska, musí před cestou kontaktovat s žádostí (ve které uvedou důvody cesty) o vstup chorvatské Ministerstvo vnitra na e-mailové adrese uzg.covid@mup.hr a Ministerstvo se následně k žádosti vyjádří.

Od 11.5.2020 zrušilo také Chorvatsko povinou čtrnáctidenní domácí izolaci pro osoby, které do Chorvatska přicestují ze zahraničí a ke vstupu do Chorvatska se  nevyžaduje předchozí ani následné testování na přítomnost viru.

Postupné obnovování leteckého provozu na letišti Václava Havla Praha

Od dnešního dne 18.5.2020 dochází k obnovení dalších pravidelných leteckých linek z/na letiště Václava Havla Praha.

ČSA zahájí pravidelné lety do Amsterdamu, Frankfurtu, Paříže a Stockholmu.

Připojí se tak k leteckým společnostem KLM (lety z/do Amsterdamu ) , Eurowings ( lety z/do Düsseldorfu ), Belavia ( lety z/do Minsku) a Bulgaria Air( lety z/do Sofie ).

Od 25.5.2020 plánuje ČSA obnovit i další pravidelné linky do Bukurešti, Kyjeva a Oděsy.

Pro aktuální ceny letenek a obsazenosti konkrétních letů nás neváhejte kontaktovat !