Aktuality

Lumiwings propojí Prahu s Forli

Původně charterová společnost, která byla založena 2015 v Aténách, začne provozovat pravidelné lety z Forli (město nedaleko Ravenny) do různých italských destinací a do východní Evropy. Linka do Prahy bude operována Boeingem 737 s kapacitou 139 míst v ekonomické třídě. Lumiwings bude do Prahy létat od 2.4.2021 dvakrát týdně a to v pátek a v neděli.

MAX může do vzduchu

Boeing 737 MAX dostal povolení na území EU opět obnovit provoz. Stejné povolení mu bylo uděleno i ve Velké Británii. Po téměř dvou letech se tento typ letounu může vrátit do služby, a to také díky tomu, že u něj došlo k řadě bezpečnostních vylepšení a bude docházet i k patřičnému proškolení pilotů. Tento výcvik absolvují i piloti Smartwings, aby svou flotilu moli do léta zapojit do provozu.

Lufthansa rozšiřuje vánoční letový řád

I tato německá letecká společnost přidává lety na období Vánoc. Ty budou směřovat do Řecka, Itálie, Španělska a do velkých evropských měst. Snaží se tak zdvojnásobit provoz a vyjít vstříc požadavkům cestujících, kteří chtějí využít předběžného slibu jednotlivých států na dočasné uvolnění plošných uzávěr, aby se mohly rodiny o svátcích setkat.

Vánoční lety s ČSA

Do Londýna létá ČSA od 30.11. na letiště Heathrow každý den. Do Amsterodamu se četnost letů postupně navyšuje z 6x týdně až na 12 letů týdně ke konci roku. Nové spojení je do Košic. V termínu mezi 18.12.2020 a 12.1.2021 budou vypraveny lety do Bruselu, Göteborgu, Helsinek, Madridu, Oděsy a Říma.

Pro lety operované ČSA platí, že u potvrzených rezervací do 31.12.2020 s odletem do 31.3. je možnost změny termínu bez poplatku.

Přímé lety do Košic a Pafosu

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair zahájila na začátku srpna přímé letecké spojení z Prahy do Košis a na Kypr do města Pafos. Obě linky bude provozovat dvakrát týdně.

Letenky s Emirates + cestovní pojištění zdarma

Jako první letecká společnost na světě, Emirates nově ke každé letence nabídne všem svým cestujícím pojištění pro případ onemocnění COVID-19 zcela zdarma.

Dubajské aerolinky o tom informují na svém webovém profilu a doufají, že i tento krok pomůže k rychlejší obnově důvěry lidí v cestování.

Pojištění pro případ COVID-19 od Emirates:

  • pokryje náklady na léčbu až do výše 150 000 eur
  • pokryje náklady na případný pobyt v karanténě do výše 100 eur na den po dobu 14 dní
  • je zdarma pro všechny cestující ve všech cestovních třídách
  • je k dispozici s okamžitou platností pro všechny cesty do 31. října 2020 (přesněji první úsek cesty musí být dokončen do 31. října 2020)
  • je platné 31 dní od data nástupu cesty (cestující může pojištění využít po celou dobu trvání pojištění a to i tehdy, pokud pokračují do jiné destinace)
  • cestující se nikde nemusí registrovat a vyplňovat další formuláře, v případě onemocnění COVID-19 se jen obrátí na speciální zákaznickou linku Emirates

Z pohledu jistoty pro klienta přichází Emirates v oboru letecké přepravy ke skutečné přelomové službě, kterou si dozajista získá celou řadu nových klientů. Na jedné straně jsou zde pojišťovny, které se zbavují odpovědnosti v situaci, jako je dneska a o to zřejmě bude žádanější právě služba, která pomůže cestujícím při případné nákaze.

Podmínky pro cesty do Řecka

Řecko od dnešního dne zpřísnilo kontroly při vstupu a cestující bez QR kódu (nebo alespoň potvrzujícího e-mailu) již nevpustí do země. Proto od dnešního dne nebudou akceptovaní k přepravě cestující bez QR kódu (nebo alespoň potvrzujícího e-mailu).

Je tedy třeba nejpozději 24 hodin před odbavením vyplnit registrační formulář dostupný na travel.gov.gr. Pokud si cestující zakoupí letenku méně než 24 h před odletem, je nutné provést registraci, co nejdříve po zakoupení. Zaregistrovaní cestující obdrží QR kód, kterým se musí v elektronické nebo tištěné podobě prokázat po příletu do Řecka.

Přímé lety na Maltu

Airmalta zahájí od 4.července provoz na přímé lince mezi Prahou a Maltou. Lety bude provozovat vždy v úterý a sobotu v odpoledních hodinách. Pro české turisty nebudou platit žádné restrikce spojené s pandenií koronaviru. Pouze podepíší prohlášení, že posledních 30 dní před příletem pobývali v jedné z 24 bezpečných zemí, mezi které Česko patří.

Qatar Airways obnoví provoz

Od 1.července by se měly znovu spustit lety mezi Prahou a Dauhá. Bude je operovat letecká společnost Qatar Airways letadly Boeing 787 Dreamliner. Zatím se počítá s frekvencí spojení třikrát týdně, a to vždy v pondělí, ve středu a v pátek.

Do Dubaje od 4.července

Od tohoto data obnoví společnost flydubai své lety mezi Prahou a Dubají. Do 25.července to bude jenom jednou týdně, a sice v sobotu. Pak své lety navýší na pětkrát týdně. Každý den začnou létat od 20.září. Při příletu do Dubaje se musí každý cestující prokázat negativním testem na COVID-19, který nebude starší 96 hodin. Případně si může nechat tento test provést v Dubaji na letišti. Dále musí mít vyplněný zdravotní formulář, který je ke stažení na webových stránkách letecké společnosti.

Ryanair obnoví provoz na letech z a do Prahy

Tato letecká společnost oznámila, že obnoví některá spojení již v posledním červnovém týdnu a od 1.července to bude nejméně 20 pravidelných linek. Přesný letový řád zatím Ryanair nezveřejnil, ale předpokládá se, že se bude jednat o spojení na Korfu, Rhodos, Zadar, Mallorku a do Malagy. Dále by se mohlo jednat o lety do Barcelony, Madridu, Bari, Milána, Říma, Bordeaux, Marseille, Dublinu, Londýna, Manchesteru, Liverpoolu, Bournemouthu a Edinburgu.

 

Cestování do Velké Británie od 8.6.2020

5.6.2020

Od 8.6.2020 platí nová pravidla pro cestování do Spojeného království – od tohoto data zavádí  Spojené království na svém území karanténní opatření pro většinu mezinárodních cestujících včetně cest z České republiky.

 

Čtrnáctidenní karanténa bude platit pro všechny osoby, které přijíždějí do Spojeného království ze zahraničí (s výjimkou Irska, Normanských ostrovů a Ostrova Man).

Karanténa platí pro všechny cestující bez ohledu na jejich způsob dopravy, národnost a zemi původu.

 

Při příjezdu na území Spojeného království bude muset každý cestující během hraniční kontroly vyplnit kontaktní formulář a cestovní itinerář, aby mohly příslušné úřady příslušnou osobu kontaktovat v případě, že se prokáže kontakt s jiným nakaženým.

Dále se bude při vstupu do země apelovat na to, aby si každý nainstaloval aplikaci NHS Covid-19 a používal ji během celého pobytu.

Je nutné také počítat s tím, že místní úřady budou provádět namátkové kontroly ohledně dodržování pravidel karantény.

Lidé v karanténě se mají vyvarovat návštěvám pracovišť, škol a ostatních veřejných míst, nepoužívat veřejnou dopravu ani taxi. K návštěvám přátel a rodinných příslušníků by mělo docházet pouze v nezbytně nutných případech.

Budou probíhat i namátkové kontroly, sankce za neprovedení registrace je stanovena na 100 GBP a za porušení karantény na 1000 GBP. Pokuta může být i vyšší a bude se odvíjet o rizika přenosu infekce ze zahraničí, nevylučuje se ani trestní stíhání nebo vypovězení ze země.

Čtrnáctidenní karanténu je možné přerušit předčasně pouze při cestě do místa, odkud cestující opustí Spojené království (tj. např. je možné zemi opustit z jiného letiště, než na které cestující přiletěl. Pokud odlétá v jiný den, musí se do doby odletu izolovat).

Pokud by cestující neměli zajištěno odpovídající ubytování (za které je považován „např. i hotel, ubytování u přátel“), budou muset využít zařízení zajištěných vládou na náklady cestujících.

Výjimku z karantény budou mít pracovníci v mezinárodní dopravě, sezonní pracovníci v zemědělství a zdravotníci specializující se na covid-19. Karanténa se dále netýká osob, které při tranzitu přes Spojené království neopustí mezinárodní tranzitní prostor v rámci jednoho letiště (tj. formálně nepřekročí britskou hranici).

 

Všem cestujícím je doporučeno i nadále cestovat do Spojeného království pouze v nejnutnějších případech.

Po příjezdu se na všechny osoby vztahují platná vládní opatření pro celé území Spojeného království.

 

Přímá letecká přeprava z České republiky do Spojeného království není v současné době dostupná, ale je možné využít letů s přestupem v některé z evropských zemí.

K dopravě z letiště ve Spojením království na místo karantény by měli cestující využít individuální dopravní prostředek (auto), nikoliv MHD, „v maximální možné míře“.

 

Pro dopravu do Spojeného království je v tuto chvíli obecně doporučována pozemní doprava.

Doporučená trasa je z české republiky přes Německo, Belgii a Francii. Z Francie i nadále funguje lodní přeprava z Calais do Doveru či Eurotunel.

Před přejezdem francouzského území osobním automobilem je nutné, aby každý z cestujících vyplnil tranzitní dokument, který je třeba mít stále ve voze a na vyžádání předložit francouzské policii.

 

Každé tři týdny bude potřebnost karantény a její podmínky přezkoumány. V pozdější fázi by vláda mohla umožnit otevření „leteckých mostů“ se zeměmi s nízkým rizikem nákazy a zavedenými odletovými kontrolami, kde by nutnost karantény mohla odpadnout.

 

 

Cestování na SLOVENKO, do RAKOUSKA a MAĎARSKA

5.6.2020

Cestování na Slovensko

Od 4.6.2020 mohou Češi, Slováci a cizinci s povoleným pobytem/registrací k pobytu v České nebo Slovenské republice cestovat mezi Českou a Slovenskou republikou.

Dne 3. června 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR na základě jednání mezi premiéry České a Slovenské republiky opatření, na jehož základě umožňuje občanům Slovenska, EU občanům s vydaným potvrzením o přechodném nebo trvalém pobytu na Slovensku a cizincům s přiznaným postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta Slovenskou republikou vstup do České republiky bez povinnosti testu nebo karantény, uvedení účelu cesty nebo časového omezení.

Stejně tak se mohou bez omezení vrátit z pobytu na Slovensku čeští občané, občané EU s přechodným či trvalým pobytem na území ČR nebo cizinci s přiznaným postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta Českou republikou.

Uvolnění omezení cestování je platné pouze pro státní hranici mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. V tuto chvíli stále platí, že Slovensko umožňuje překračovat tuto hranici pouze na stanovených hraničních přechodech.

ČSA již oznámilo, že k obnovení letů na lince Praha – Košice a zpět dojde od pondělí 15.6.2020.

 

Cestování do Rakouska

S účinností od 4.6.2020 zrušilo Rakousko pozemní hraniční kontroly na hranicích s Německem, Lichtenštejnskem, Švýcarskem, Slovenskem a Českou republikou.

V příhraničí však může docházet k namátkovým kontrolám.

S účinností od téhož dne neplatí při příjezdu z Německa, Lichtenštejnska, Švýcarska, Slovinska, Maďarska, Slovenska a České republiky povinnost testu/karanténních opatření rakouského ministerstva zdravotnictví na osoby přijíždějící z těchto zemí, které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, a rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Uvedené osoby musí však hodnověrně doložit, že v uplynulých 14 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z jeho sedmi výše uvedených sousedních zemí, jinak platí dosavadní pravidla (test/karanténa).

Od 4.6. 2020 Rakousko také uvolnilo podmínky pro osoby přilétající do Rakouska ze Švýcarska, Lichtenštejnska, Německa, České republiky, Slovenska, Maďarska a Slovinska, které mají v těchto zemích bydliště nebo běžný pobyt a pro rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku přiletivší z výše uvedených zemí – v takovém případě není také potřeba předkládat atest o neinfikovanosti koronavirem, ani se sami izolovat po dobu 14 dní. Tyto osoby však musí hodnověrně doložit, že v posledních 14 dnech nepobývali v jiných zemích než v Rakousku či v jedné z jeho sedmi výše uvedených sousedních zemí.

V ostatních případech (s dalšími výjimkami) je potřeba předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší čtyř dní. Pokud jej nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování, které nesmí opustit po dobu 14 dní. To neplatí, pokud je zajištěno jejich bezodkladné vycestování z Rakouska.

Možnost PCR testů stále nabízí i vídeňské letiště Schwechat, a to všem zájemcům, nejen pasažérům tohoto letiště.

 

Cestování do Maďarska

Od 5.6.2020  mohou občané České republiky vstoupit na území Maďarska bez omezení.

Nařízení se vztahuje i na občany EHP s trvalým pobytem na území České republiky, pokud cestují z České republiky, Slovenské republiky nebo Rakouska.

Podle vyjádření maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó nebude od 5.6.2020 ke vstupu na území Maďarska nutný negativní test na koronavirus, nehrozí karanténa a ruší se rovněž dosavadní omezení na 48 hodin.

Letenky Bolivie – Letecká společnost Boliviana de Aviación (OB, 930)

3.6.2020

Letecká společnost Boliviana de Aviación (OB, 930) informuje o vývoji situace u svých letů:

V Bolívii bylo k 1.6.2020 dle místních sdělení 9982 nakažených osob a 313 mrtvých (situace srovnatelná s vývojem v ČR). Tamní vláda rozšířila karanténní stav v zemi do 30.6., do tohoto data budou uzavřené hranice.

Vnitrostátní lety jsou nicméně operovány od 63.6.2020.

Na konci měsíce bude operováno pár repatriačních letů z Madridu, tito cestující musí po přistání podstoupit 14-denní karanténu v hotelu (náklady na ubytování hradí cestující).

Mezinárodní lety Boliviany z/do Evropy budou operovány po otevření hranic, tedy na počátku července (nejprve 3 frekvence týdně, dále dle poptávky).

Cestování se semaforem

2.6.2020

Pro snadnější orientaci při cestování jsou od 15. června pro občany ČR rozděleny státy EU do tří skupin, podle rizika nákazy. Jedná se o upřesnění podmínek, které se musí aktuálně dodržovat při návratu do České republiky.

Červená skupina – nedoporučuje se tam cestovat a při návratu je nutné se prokázat negativním testem na covid-19, nebo prodělat čtrnáctidenní karanténu. Týká se to Velké Británie a Švédska

Oranžová skupina – turisté (cizinci, nikoli občané ČR) přijíždějící z takto označených států, se negativním testem při příjezdu do ČR musí prokázat. Jedná se o tyto státy: Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Malta, Irsko, Belgie, Nizozemsko nebo Dánsko.

Zelená skupina – zde není nutný test při příjezdu. Volně cestovat tak můžeme do těchto států: Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Kypr nebo Island.

Tento systém „semaforu“ je flexibilní. Vyvíjet se bude podle epidemiologické situace ve světě. Je tedy nutné sledovat stránky ministerstva zahraničí, které je bude pravidelně aktualizovat, nebo se obrátit o upřesnění na naši kancelář.

Postupné obnovování letů společnosti Smartwings do dovolenkových destinací

28.5.2020

10.června by měly být zprovozněny linky do Splitu. Následovat bude 13.června Dubrovník a od poloviny června Málaga, Palma de Mallorca a Kanárské ostrovy. Na konci měsíce června by mělo dojít na lety do 11 řeckých destinací a na bulharský Burgas a Varnu.

Od června se na letiště Václava Havla Praha vrátí další pravidelné linky – lety do Split, Brusel, Frankfurt, Curych a Helsinky

27.5.2020

V návaznosti na otevření chorvatských hranic začne letecká společnost Smartwings opět létat z Prahy do Splitu.

Jde o první pravidelnou linku, kterou Smartwings obnovuje po přerušení provozu kvůli koronavirové pandemii a první let plánuje na 10.6.2020.

Zatím bude linka provozována 3x týdně.

Od 14.6.2020 plánují obnovit pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Bruselem také Brussels Airlines.

Obnovení leteckého spojení mezi Prahou a Frankfurtem oznámila i Lufthansa, která začne létat od 1.6.2020.

O dva dny později, tedy od 3.6.2020 spustí linky do Paříže Air France a od 5.6.2020 pak Swiss International Air Lines spojí Prahu s Curychem.

Od července pak plánuje obnovení linek i Finnair.

Částečné otevření hranic mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem

27.5.2020

Občané České republiky, Slovenska a Maďarska mohou od 27.5.2020 cestovat mezi těmito státy bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény.

Musí se ale vrátit zpět do své země do 48 hodin.

Občané České republiky, kteří využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko, budou muset při opuštění státu policejní hlídce na hranicích prokázat, že se na Slovensku nezdrželi déle než 48 hodin a osoby cestující mezi Českou republikou a Slovenskou republikou navíc v souladu s danými předpisy předloží vždy policii při překračování hranic vyplněný formulář k překročení hranic na 48 hodin (před cestou se doporučuje čitelně doplnit do formuláře jméno a příjmení cestujícího).

Letecké spojení mezi Prahou a Budapeští není zatím obnoveno.

Cesta z Maďarska do České republiky přes Rakousko osobním vozem je zatím možná. Na maďarsko-rakouské i na rakousko-české hranici jsou prováděné kontroly, včetně kontroly zdravotní.

Do České republiky je možno dále cestovat z Maďarska vlakem přes Vídeň, odkud lze pokračovat vlakem z Franz-Josef-Bahnhof ve Vídni  nebo vozidlem taxislužby do Gmündu a tam přejít pěšky hranice do Českých Velenic. Pokud cestující neprokáže, že projede Rakouskem bez zastavení, musí předložit negativní test na COVID19. Podrobné informace najdete na stránkách Velvyslanectví ČR ve Vídni.

 

 

Do Německa vlakem

25.5.2020

Od dnešního dne je možné cestovat do Berlína vlakem. České dráhy obnovily toto spojení, jako první z těch, které byly díky pandemii koronaviru zrušeny.

Hranice v Evropě a Covid 19 – Česko postupně uvolňuje hraniční přechody

25.5.2020

Cestujícím se znovu otvírají možnosti vycestování z České republiky např. do Rakouska, Velké Británie nebo i dovolenkových destinací jako Chorvatsko, Řecko nebo Itálie.

Ve většině států platí omezení a pravidla pro vstup a je nutné se vždy podrobně informovat o aktuální situaci.

Přinášíme základní přehled k pondělí 25.5.2020 pro Vaši rychlou orientaci :

Belgie – hranice jsou zavřené

Bulharsko – vstup občanům zemí Evropské unie a schengenského prostoru je povolen, ale tito lidé musí po příjezdu na 14 dnů do karantény

Dánsko – země je uzavřena. Vpuštěni jsou jen ti cizinci, kteří k tomu mají pádný důvod, nikoliv turisté.

Finsko – od 14. 5.2020 mohou do země vstupovat občané EU z důvodů, které jsou přesně stanoveny, například za prací, studiem, kvůli rodinným důvodům. Turistika povolena není. Po vstupu do země následuje 14denní karanténa.

Francie – při vstupu do země je nutné mít u sebe písemné osvědčení o tom, kam jedete a za jakým účelem. Účel cesty musí být jasně prokázán. Vstup do Francie je povolen pouze z důvodů explicitně stanovených v osvědčení.

Chorvatsko – hranice jsou otevřené

Island – má kontroly na hranicích. Všichni, kdo přicestují na Island ze zahraničí, musí do 14denní domácí karantény

Itálie – hranice se otevírá všem návštěvníkům ze schengenského prostoru 3.6.2020 . Nebude povinná dvoutýdenní karanténa

Maďarsko – hranice jsou uzavřené

Německo – od 16.5.2020 Německo zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Každá z celkem 16 spolkových zemí si řeší další podmínky vstupu samostatně.

Nizozemsko – do země mohou vstupovat cizinci jen ve striktně vymezených případech a tranzitující lidé. Pro turisty by se země měla otevřít 1.7.2020

Norsko – hranice jsou uzavřené

Polsko – hranice jsou uzavřené

Portugalsko – stup cizincům zakázán není, ale je regulován omezeními v pozemní i letecké dopravě.

Rakousko – otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci 16.5.2020. Kontroly zůstávají zatím na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem. Hranice s Itálií zůstane prozatím uzavřená. S otevřením země pro turisty se počítá od poloviny června.

Rumunsko – hranice jsou uzavřené

Řecko – zatím jsou hranice uzavřené, ale probíhá jednání o znovuotevření pro turisty od 1.7.2020

Slovensko – hranice  jsou uzavřené

Slovinsko –  do země mohou vstoupit občané členských států EU, s nimiž má Slovinsko uzavřené bilaterální dohody

Španělsko – hranice  jsou uzavřené

Švédsko – hranice je volná

Švýcarsko – do země mohou ze zahraničí vstoupit bez omezení pouze švýcarští občané a cizinci s platnými pobytovými tituly, jinak jsou hranice uzavřené

Velká Británie – hranice jsou otevřené

Cesty do Rakouska – možnosti letů z/do Vídně

18.5.2020

Pro cesty z České republiky do Rakouska platí že, cestující musí předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší než 4 dny.

Formulář tohoto atestu ( Medical certificate ) je dostupný ke stažení v němčině a angličtině na webových stránkám Ministerstva zahraničí ČR.

Pokud cestující tento atest nepředloží, nebude mu umožněn vstup do Rakouska.

Osoby, které mají v Rakousku hlavní či vedlejší pobyt, nebo zde běžně pobývají, mohou do země vstoupit i bez tohoto atestu., ale s nutností bezodkladné 14 denní karantény a tuto skutečnost potvrdí vlastnoručním podpisem.

Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat atest o neinfikovanosti ani jít do karantény, pokud průjezd proběhne bez zastávky a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži).

V případě vstupu do Rakouska a průjezdu Rakouskem je také doporučeno mít u sebe již vyplněné formuláře „Prohlášení o vstupu a průjezdu“ , které jsou také ke stažení na webu Ministerstva zahraničí ČR v češtině a němčině.

Výše uvedená pravidla se nevztahují  na:

– přepravu zboží,

– na cesty v rámci průmyslové a obchodní činnosti (gewerblicher Verkehr) s výjimkou přepravy osob,

– na cesty z důvodů hodných zvláštního zřetele v rodinném kruhu – nutno spolehlivě prokázat při hraniční kontrole, např. prostřednictvím vyplnění podobného formuláře, jako je uveden ZDE,

– na repatriační jízdy a osoby, které jedou vyzvednout své příbuzné na letiště Schwechat,

– na pendlery (viz samostatný článek pravidel pro pendlery),

– na české žáky a studující v Rakousku  (viz samostatný článek pravidel pro žáky a studenty).

Pro výše uvedené výjimky není potřeba atest o neinfikovanosti koronavirem, ani není vyžadována karanténa.

Nicméně řidiči a obslužný personál nákladních vozidel a pendleři mohou být podrobeni zdravotní kontrole na hranicích (měření tělesné teploty).

PODROBNOSTI O MOŽNOSTECH DOPRAVY :

VLAKOVÁ a AUTOBUSOVÁ doprava je mezi Rakouskem a Českou republikou, Slovenskem, Slovinskem, Itálií, a Švýcarskem zatím zastavena.

Doprava mezi Rakouskem a Maďarskem, resp. Německem je omezena.

LETECKÁ doprava je dostupná, ale stále ve velmi omezením režimu.

Aktuálně nesmí v Rakousku přistát lety sloužící přepravě osob z Francie, Itálie, Nizozemska, Ruska, Ukrajiny, Španělska, Švýcarska, Velké Británie, Číny a Íránu.

Je možné například využít pravidelné linky letecké společnosti Lufthansa do Frankfurtu, Eurowings do Hamburgu, Belavia do Minsku nebo Ethiopian Airlines do Addis Ababa.

Vídeňské letiště nyní nabízí cestujícím možnost podstoupit testování na COVID-19 (test PCR) přímo na místě na letišti.

Výsledky testů budou k dispozici v rámci asi tří hodin. Pokud se ukáže, že test je negativní, cestující nemusí zůstat v karanténě 14 dní po příjezdu do Rakouska.

Všechny informace naleznete na www.viennaairport.com/pcrtest

Občané ČR přilétající do Vídně musí předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší než 4 dny.

Pokud jej nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování, které nesmí opustit po dobu 14 dní (doba v karanténě se může zkrátit, pokud v jejím průběhu bude daná osoba otestována na nákazu s negativním výsledkem). To neplatí, pokud je zajištěno jejich bezodkladné vycestování z Rakouska.

Občan ČR, který jede vyzvednout na mezinárodní letiště ve Vídni svého rodinného příslušníka (potomky, rodiče, manžele), může na letiště vycestovat za předpokladu, že na hranici předloží letenku/palubní vstupenku svého rodinného příslušníka, který přilétá do Vídně, a doloží příbuzenský vztah. Pokud nebude v Rakousku pobývat déle než 24 hodin, nemusí ani v Rakousku, ani po návratu do ČR do karantény.

Ti cestující, kteří ale přiletí do Vídně a poté budou pokračovat do České republiky, musí při vstupu do České republiky buď předložit potvrzení o absolvování PCR testu nebo oznámit vstup na území České republiky místně příslušné krajské hygienické stanici, bezodkladně se podrobit PCR testu a potvrzení o jeho absolvování této stanici předložit nejpozději do 72 hodin od vstupu na území České republiky.

Občané ČR, nacházející se v Rakousku, mohou pro návrat do ČR využít rakouskou vnitrostátní dopravu, např.  jet vlakem z Franz-Josef-Bahnhof ve Vídni do Gmündu a tam přejít pěšky hranice do Českých Velenic.

Na hranice České republiky je možné také případně cestovat i taxíkem.

KONEC NOUZOVÉHO STAVU A MOŽNOST CESTOVÁNÍ DO CHORVATSKA

18.5.2020

V neděli 17. 5. 2020 byl ukončen nouzový stav a podmínky pro vstup na území České republiky a karanténní opatření jsou od 18. 5. 2020 upraveny ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví.

Nicméně i nadále doporučuje Ministerstvo zahraničí ČR cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před cestou je nutné se informovat na aktuální situaci  v konkrétním zemi ( včetně tranzitních zemí ). Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů.

V platnosti zůstává také pro osoby vstupující na území ČR ( kromě výjimek ) povinnost předložit při vstupu potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 ne starší než 4 dny, nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření.

CHORVATSKO

Od 10.5.2020 je umožněn vstup do Chorvatska občanům členských států EU a jejich rodinným příslušníkům a občanům třetích států s dlouhodobým pobytem buď na základě příslušných směrnic EU nebo na základě národních víz členských států EU,  ovšem pouze v případě, že je to s cílem hospodářské činnosti nebo z vážných osobních důvodů, což dotyčný musí dokázat některým z následujících způsobů:

– dokumentací potvrzující  vlastnictví nemovitosti na území Chorvatska či plavidla (případně plavidla v leasingu)

– dokumentací potvrzující, že se má  zúčastnit pohřbu

– dokumentací dokazující  pozvání k cestě do Chorvatska či obchodní schůzce ze strany hospodářského subjektu, který na tom má zájem

Dne 14.5.2020 Ministerstvo vnitra Chorvatské republiky potvrdilo, že bude vstup občanům EU na území Chorvatska umožněn i po předložení potvrzení o rezervaci ubytování v ubytovacím zařízení.

Všichni takto přijíždějící občané cizích států mají být při překročení hranice evidováni s uvedením adresy, kde budou ubytováni, včetně kontaktního telefonního čísla a doby pobytu, resp. data plánovaného vycestování z Chorvatska. Během pobytu v Chorvatsku musí přicestovavší osoby dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví, se kterými je nutné se před cestou podrobně seznámit.

Ostatní osoby, které nespadají do výše uvedených kategorií a tudíž nemají k dispozici některý z uvedených dokumentů, nicméně mají neodkladnou osobní záležitost, popř. podnikatelský/obchodní  důvod k cestě do Chorvatska, musí před cestou kontaktovat s žádostí (ve které uvedou důvody cesty) o vstup chorvatské Ministerstvo vnitra na e-mailové adrese uzg.covid@mup.hr a Ministerstvo se následně k žádosti vyjádří.

Od 11.5.2020 zrušilo také Chorvatsko povinou čtrnáctidenní domácí izolaci pro osoby, které do Chorvatska přicestují ze zahraničí a ke vstupu do Chorvatska se  nevyžaduje předchozí ani následné testování na přítomnost viru.

Postupné obnovování leteckého provozu na letišti Václava Havla Praha

Od dnešního dne 18.5.2020 dochází k obnovení dalších pravidelných leteckých linek z/na letiště Václava Havla Praha.

ČSA zahájí pravidelné lety do Amsterdamu, Frankfurtu, Paříže a Stockholmu.

Připojí se tak k leteckým společnostem KLM (lety z/do Amsterdamu ) , Eurowings ( lety z/do Düsseldorfu ), Belavia ( lety z/do Minsku) a Bulgaria Air( lety z/do Sofie ).

Od 25.5.2020 plánuje ČSA obnovit i další pravidelné linky do Bukurešti, Kyjeva a Oděsy.

Pro aktuální ceny letenek a obsazenosti konkrétních letů nás neváhejte kontaktovat !

Korean Air mimořádně vypraví linku Praha – Soul ve dnech 15.5.2020 a 2.6.2020.

7.5.2020

Letecká společnost Korean Air mimořádně vypraví linku do Jižní Koreje. Nejde jen o mimořádnou linku pro cestující, kteří se potřebují dostat zpět do vlasti nebo zaměstnance továrny Hyundai, ale linka je prodejná pro všechny běžný cestující, kteří si u nás zakoupí letenku.

Předběžný letový řád:

KE8936/15MAY   PRG-ICN   1850-1150+1

KE8936/02JUN   PRG-ICN   1850-1150+1

Omezení pro vstup do Koreje jsou stále platná a všichni cestující se po příletu musí podrobit testu a karanténě. Více informací najdete na stránkách https://www.koreanair.com/global/en/2020_02_TSA_detail.html

Odlety z Prahy plánuje i ČSA

Od 18. 5. 2020 plánuje obnovit některé linky i domácí dopravce Czech airlines.

České aerolinie plánují obnovení provozu letů na vybraných linkách z/do Prahy. Mezi první destinace bude zřejmě patřit Amsterdam, Paříž, Frankfurt či Stockholm.

Další lety přibydou hned o týden později, pravděpodobně od 24. 5. 2020 a mělo by se jednat o lety mezi Prahou a Kyjevem. O den později mezi Prahou a Oděsou. To vše taky záleží na ukončení karanténních opatření na Ukrajině dle aktuálního plánu.

Od 25.5.2020 je rovněž plánováno obnovení letů mezi Prahou a Bukureští.

ČSA dále uvádí, že postupné obnovování linek probíhá v souladu s předpisy a uvolňováním aktuálně platných omezení v jednotlivých zemích,  tzn. může docházet i k dodatečným úpravám letového řádu.

Lety nejenom na květen, nýbrž také na červnové a další termíny do ostatních destinací jsou již dostupné v naší E-Travel solutions aplikaci.

Současně ČSA zavádí nová opatření na palubách letadel, aby bylo cestování i nadále bezpečné. Mezi nejvýraznější patří povinnost pasažérů vstupovat na palubu a po celou dobu letu mít nasazenu vhodnou ochranu úst a nosu (roušku), sociální distancování (dodržování dvoumetrového odstupu při nastupování a vystupování) a bezkontaktní placení při nákupu občerstvení během letu.

Na palubách letadel platí dodržování přísných hygienických standardů, kdy interiér letadel prochází před a po každém letu důkladnou dezinfekcí dle nejpřísnějších hygienických postupů, a to včetně sedaček, servírovacích stolků a kapes, úložných prostor nad hlavami či toalet.

Pro lety z České republiky je možné využít i Frankfurt.

FRANKFURT INTERNATIONAL AIRPORT

Z frankfurtského letiště jsou k dispozici cestujícím pravidelné linky do mnoha evropských destinací s leteckou společností Lufthansa, dále pak např. lety do Říma (Alitalia), Záhřebu (Croatia Airlines), Amsterdamu (KLM), Paříže (Air France).

Interkontinentální lety je možné využít do Toronta, Bangkoku, Tokya, Sao Paula, New Yorku, Riyadhu a Chicaga.

AIRLINES VYDÁVAJÍ LETOVÉ ŘÁDY NA NĚKOLIK DNÍ DOPŘEDU A PRŮBĚŽNĚ SE UPRAVUJÍ.

Mnichovské letiště a letenky pro odlety

MUNICH AIRPORT

Momentálně jsou v provozu v omezeném rozsahu pravidelné linky do dalších německých měst (operuje Lufthansa), Kolína nad Rýnem (Eurowigs), dále pak například do Amsterdamu (KLM), Paříže (Air France), Říma (Alitalia) nebo Doha (Qatar Airways).

Bližší infomace poskytneme aktuálně online.

Možnosti letů z VIENNA INTERNATIONAL AIRPORT

VIENNA INTERNATIONAL AIRPORT

Mezinárodní letiště ve Vídni i nadále pokračuje v nepřetržitém provozu včetně komerčních letů.

V provozu je například pravidelná linka do Minsku (Belavia), Doha (Qatar Airways), Hamburgu (Eurowings), Düsseldorfu (Eurowings), Amsterdamu (KLM) nebo Frankfurtu (Lufthansa).

Navíc vídeňské letiště spustilo od pondělí 4. května pro všechny pasažéry, kteří na něj přilétají či z něj odlétají, možnosti testování na koronavirus.

Na samotný test je potřeba se dopředu objednat a lidé obdrží výsledky za zhruba tři hodiny, což by v případě odletu znamenalo dorazit na letiště s poměrně velkým předstihem, pokud je test vyžadován na straně příletové země.

Pro návrat do České republiky je to víc než optimální.

Cena testu prováděného přímo na letišti je 190 eur.

Testují se pouze lidé bez příznaků.

Aktuální informace a možnosti letecké dopravy v souvislosti s vývojem pandemie koronaviru

Vzhledem k dynamickému vývoji situace a mezinárodnímu pozitivnímu vývoji v boji s pandemií koronaviru, dochází k pozvolnému rozvolňování restrikcí a to jak na úrovni hranic, tak i v letecké dopravě.

Každý den dochází k upřesňování údajů a průběžným změnám. Celou situaci bedlivě sledujeme a i nadále poskytujeme orientační informace, které Vám určitě usnadní rozhodování při služebních cestách do zahraničí.

Už k dnešnímu dni je možné pro cesty z České republiky využít lety z Prahy nebo blízká letiště v dojezdové vzdálenosti autem; Vídeň, Mnichov a Frankfurt apod.

Dotazy ke konkrétním letům Vám poskytneme na našich standardních kontaktech, kde s Vámi rádi provedeme konzultaci cestovních plánů a zjistíme podrobné informace na konkrétní poptávku.

Krach až poloviny leteckých společností

Letecké společnosti přijdou v součtu až o 6,4 bilionu Kč. To je více, než ČR vyrobí za rok. Sdružení leteckých dopravců žádá vlády svých zemí o pomoc. Bez této pomoci přestanou zřejmě existovat. IATA informuje, že až 98 procent letenek prodává na trzích, které zasáhla karanténa, či uzavření hranic. IATA dále uvádí, že letecké společnosti nemají žádné příjmy, ale náklady zůstávají. Zoufale tak volají o pomoc svých vlád. Jak se situace yvine, ukáže čas. Asi největší záchranou pro všechny, by byl lék na Covid-19, ten ale zůstává pouze přáním všech postižených ekonomik světa.

 

Lufthansa šetří

Letecká společnost Lufthansa od 1. dubna zkrátila pracovní dobu téměř 90 tisíců zaměstnanců, snižuje kapacitu na letištích v Mnichově a Frankfurtu, odstavuje letadla. Jako jediná otevřeně vyslovila obavy, že bude trvat několik měsíců, než bude možné opět bez omezení cestovat.

Germanwings končí – nízkonákladový dopravce Lufthansy

Lufthansa ukončila provoz svého nízkonákladového dopravce. Tato společnost byla ze  strany Lufthansy utlumována již od roku 2015.

Její úplný konec uspíšila současná pandemie Covid – 19.

 

Vláda ČR uvolnila domácí cestovní ruch pro služební cesty

Dle vyjádření ze strany Vlády ČR byly částečně uvolněny podmínky pro ubytování hostů v tuzemských hotelech.

Nyní mohou hotely opět poskytovat ubytovací služby klientům v případě, že se jedná o ubytování pro služební cestu.

Jedna z mála pozitivních zpráv v poslední době pro cestovní ruch v Česku.

V této době, která cestovní ruch téměř zastavila, je poměrně složité v tomto oboru cokoliv podnikat a tak zpráva o tom, že Vláda České republiky uvolnila aspoň ubytování pro služební cesty v rámci domácího trhu, přijde hotelům vhod.

Jsou zde i cestovní agentury, které se na dané odvětví v rámci cestovního ruchu specializují. Jde právě o ty agentury, které zařizují služební cesty pro korporátní klienty. Prakticky jsou to zkušení profesionálové, kteří jsou velmi flexibilní a mnozí z nich mají ve svém portfoliu i nabídku domácích hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení.

Jedním z nich je i firma Business Travel Solutions, která nabízí ubytování i v ČR za nejlepší ceny a má celou řadu smluvních hotelů v nejdůležitějších městech celého Česka.

Zpravidla se jedná o smluvně zajištěné hotely a penziony po celé republice, kde dochází k zprostředkování ubytování.

Využití takové agentury se vyplatí nejen finančně, ale především umí vyselektovat ubytovací zařízení, které jsou v provozu před těmi, kteří zcela zavřeli nebo kteří jsou bez personálu.

Nejdelší linkový let v historii – Díky koronaviru.

Francouzská letecká společnost Air Tahiti Nui uskutečnila let z Tahiti do Paříže a uletěla 15 715 kilometrů. Za normálních okolností by měla mezipřistání v Los Angeles, ale vzhledem k současné situaci to nebylo možné. Stroj byl ve vzduchu 16 hodin. Tím byl překonán rekord letu Singapore Airlines, který spojoval Nawark (New York) a Singapur. Vzdálenost byla 15 343 kilometrů.
Let společnosti Quantas z Londýna do Sidney byl sice dlouhý 17 800 kilometrů a trval 19 hodin a 19 minut, ale na palubě tohoto letu nebyli platící cestující, a tak ho nelze počítat, jako běžný komerční let.

Od 1. března bude třídírna zavazadel v rekonstrukci

K tomuto datu nastane na letišti Praha změna při odbavování zavazadel na Terminálu 1. Toto opatření by mělo trvat do konce srpna 2020. Cestující mimo schengenský prostor, by se měli dostavit na letiště s dostatečným časovým předstihem. Zavazadla si budou muset odbavit na Terminálu 2, kde budou přepážky označené jako Red Zone. Následně se vrátí na Terminál 1, kde projdou pasovou a bezpečnostní kontrolou. Přechod mezi terminály trvá přibližně 10 minut. Tato dočasná změna se týká 22 leteckých společností: Air Arabia, Air Canada, Air Transat, American Airlines, Bamboo Airways, BA CityFlyer, British Airways, China Eastern Airlines, České aerolinie – pouze lety do Soulu, Delta Air Lines, easyJet, Emirates, flydubai, Jet2.com, Korean Air, Qatar Airways, Rossiya Airlines, Ryanair/Buzz, Sichuan Airlines, Ukraine International Airlines, United Airlines, Ural Airlines

S Bamboo do Hanoje

Letecká společnost Bamboo Airways, která je první soukromou leteckou společností ve Vietnamu, začne 29. března 2020 operovat dvakrát týdně přímý let mezi Prahou a Hanojí. Na tuto trasu nasadí letadlo Boeing 787 – Dreamliner.

Z Prahy do pěti různých destinací na Ukrajině

Po přímých letech do Lvova, Charkova, Kyjeva a Oděsy bude od konce března 2020 létat dvakrát týdně letecká společnost SkyUp Airlines do Záporoží. Na tuto linku bude nasazeno letadlo Boeing 737-800 pro 189 cestujících.

Rekord v počtu odbavených cestujících

V roce 2019 odbavilo Letiště Václava Havla Praha 17 804 900 cestujících. Jedná se o nárůst oproti předešlému roku o 6%. Nejvyšší nárůst byl na dálkových letech a počítá se, že tento trend bude pokračovat i v roce 2020, protože se pro tento rok počítá s rozšířením dálkových destinací o Chicago a Hanoj.

Konec přímých letů mezi Prahou a Pekingem

Od začátku března zrušila Čína bez udání důvodů lety mezi Prahou a Pekingem. Tento krok se týká letecké společnosti Hainan Airlines. Ostatní linky, které spojují Čínu s Českou Republikou jsou nezměněny. Jedná se o společnosti China Eastern Airlines a Sichuan Airlines. Ty však spojují Prahu s městy Čcheng-tu, Šanghaj a Si-an.

Rok 2019 patří mezi nejbezpečnější roky v letecké dopravě

Společnost T070 uveřejnila informaci, že za posledních deset let zahynulo nejméně lidí při leteckých katastrofách za celou historii. A to i přes to, že v březnu spadlo letadlo Boeing 737MAX společnosti Ethiopien Airlines, kde zemřelo všech 157 pasažérů. V minulém roce došlo celkem k pěti nehodám s obětmi na životech, kterých bylo dohromady 251. V minulosti nejlépe dopadl rok 2017, ve kterém došlo ke dvěma pádům a ty si vyžádaly 13 životů.

Za zmínku stojí, že ve světe za celý loňský rok zemřelo při letecké dopravě méně lidí, než jich zemře za pouhé dvě hodiny na silnicích při autonehodě.

Do dovolenkové destinace se SunExpressem

S leteckou společností SunExpress bude možné létat od 30.května 2020 na trase Praha – Izmir. SunExpress, který provozuje Lufthansa společně s Turkish Airlines, tak od letní sezóny nabídne toto spojení jednou týdně. Od loňského června již provozuje linku z Prahy do Antalye a díky velkému zájmu navýší její frekvenci na tři lety týdně.

Rozšíření Letiště Václava Havla Praha je schváleno

Dojde k rozšíření Terminálu 2. Investici ve výši 16 miliard Kč schválilo Ministerstvo financí. Stavba by měla být dokončena v roce 2028. Po dokončení této etapy přibyde 9 kontaktních letadlových stání a gaty pro letadla na krátké a střední tratě.

Nová linka z Ostravy do Varšavy

Letecká společnost LOT zavede na jaře pravidelnou linku z Mošnova do Varšavy. Bude létat pětkrát týdně v odpoledních hodinách. To umožní výhodné přestupy do dalších 110 destinací v Německu, Skandinávii, USA a Asii. Na tuto linku počítá LOT s nasazením letadla Bombardier Q400 a Embraer 170/175 s kapacitou 70 až 82 míst. Bez finanční podpory kraje, by se rozjezd takové linky nepodařil. Zastupitelé mají v prosinci schválit vyčlenění částky deset miliónů ročně na podporu tohoto projektu.

Kdy bude moci létat Boeing 737MAX?

Odhady se různí. Zatímco americký výrobce deklaruje, že by se mohlo začít v lednu, americké letecké společnosti informovaly, že to bude začátkem března a výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví uvedl, že by se Boeingy mohly vrátit do provozu v prvním čtvrtletí roku 2020. Konkrétnější termín nikdo neuvedl.

Sedm nových letadel pro ČSA

Po několikaměsíčním jednání ČSA kupuje nová letadla od společnosti Airbus. Již příští rok vzlétnou dva a další dva v roce 2021. Bude se jednat o typ A320neo. Tři další Airbusy, tentokrát typ A321XLR, budou dány do provozu v roce 2025.

Na Island každý den přímou linkou

ČSA otevíralo přímou linku Praha – Keflavík každý rok na letní období. Tento rok bude létat každý den i během zimního letového řádu.

Linka mezi Prahou a Florencií

Přímý let z Prahy do Florencie nově se španělskou leteckou společností Vueling. Tato pravidelná linka bude létat čtyřikrát týdně

3D skenery na britských letištích

Do konce roku 2022 budou mít všechna britská letiště 3D skenery. Tyto skenery jsou podobné počítočovým tomografům, které se používají v nemocnicích. Britové je zavádějí z toho důvodu, že pracovníci letiště budou mít zřetelněji zobrazený vnitřek prohlíženého zavazadla, jednotlivé předměty si budou moci na obrazovkách přiblížit a otáčet s nimi. Kontrola před nástupem do letedla bude bezpečnější a rychlejší. Prohlídky jsou zaměřeny hlavně na tekutiny, kterých v jednom balení nesmí být více jak 100ml. Tuto technologii využívají již na několika letištích v USA a testuje se v Amsterodamu.

Skupiny a pravidelná letecká doprava

Skupiny a skupinové letenky jsou poměrně specifické záležitosti v pravidelné letecké dopravě.

Skupinové rezervace letenek jsou určeny pro 10 a více cestujících a při spolupráci s IATA agenturou je možné u leteckých společností vyjednat speciální podmínky, lepší ceny a další výhody, jelikož s leteckou společností komunikuje odborník, který zná běžné zvyklosti, orientuje se v celkové problematice prodeje letenek, zná spojení, časy, velikosti letadel apod.

Především u velkých skupin nebývá snadné najít optimální letecké spojení za nízkou cenu, jelikož letecké společnosti si nemohou dovolit prodat linku pod cenou. Takže vyblokovat polovinu, nebo celé letadlo, za nejnižší cenu, kterou si najdete na internetu pro jednoho pasažéra, se určitě nevyplatí, jako kalkulace pro přepravu skupin. Každá linka má svoje náklady a ty se musí pokrýt včetně výnosu a to je v případě skupin rozhodující aspekt, podle kterého letecké společnosti určují konkrétní cenu.

Samozřejmě hraje svou roli běžná obsazenost linky z pohledu historie, stejně tak jako současná a taky sezóna pro danou destinaci.

Takže logicky ceny skupinových letenek bývají proto vyšší, než u individuálních letenek. Výhodou je, že cena je pro všechny cestující ve skupině stejná. U rezervací skupin po jednotlivých letenkách se většinou nepodaří zajistit všechny letenky za stejnou cenu a v součtu pak mohou být celkové náklady vyšší.

Nespornou výhodou u skupinových letenek je možnost rezervace bez jmen cestujících. Jména cestujících je možné dodat až později, například týden před odletem.

Kdežto u jednotlivých letenek je nutné lety rezervovat na konkrétní jméno cestujícího a většina leteckých společností pak neumožňuje změnu jména a podmínky pro případné storno či jakoukoliv jinou změnu jsou pro klienta nevýhodné.

U skupinových letenek nechávají letecké společnosti také delší čas na vystavení letenek (není nutné letenku vystavit například do 24 hodin po provedení rezervace, ale až několik dní před odletem).

To dává větší prostor pro možnosti změn termínů, počtu cestujících apod. za výhodnějších finančních podmínek.

Platba za letenky bývá také většinou rozdělena na více částí, po potvrzení rezervace bývá vybírána záloha a poté doplatek.

Podmínky jsou dány vždy předem leteckou společností.

Stejně jako u individuálních letenek, tak i u skupin je samozřejmostí možnost kombinace leteckých společností, destinací, místa příletu a odletu, seating, vyžádání speciálního jídla, nadváhy nebo speciálních zapsaných zavazadel včetně sportovního vybavení a hudebních nástrojů.

Osobní prostor v letadlech? Z 84 cm je dnes 76cm

V ekonomické třídě se místo na nohy stále zmenšuje. Tento trend započal zhruba před deseti lety. Od té doby se v průměru prostor zmenšil o 7,5 cm. Předpokládá se, že se ve zmenšování bude pokračovat. Nejmenší prostor mají cestující asijských nískonákladových dopravců. Např. do Airbusu 430neo, kde výrobce doporučuje umístění maximálně 440 sedaček, má letecká společnost Cebu Air sedaček 460. Podařilo se jim to nejen zmenšením prostoru pro cestující, ale také posunutím toalet a úpravou kuchyňky. Mezi evropskými dopravci je expertem na zmenšování prostoru Ryanair.

Od 8.5.2020 do Chicaga bez přestupu

jedna z největších leteckých společností na světě – Americam Airlines oznámila, že bude mít od května do října příštího roku pětkrát týdne přímé spojení mezi Prahou a Chicagem. Na tento let bude nasazen Boeing 787-8 Dreamliner.

Z Prahy do Antalye

Přímé lety do této destinace v Turecku se společností SunExpress ve vybraných termínech do konce září.

Další nové linky z Prahy

Od 18.září bude letecká společnost Ural Airlines pravidelně dvakrát týdně létat mezi Prahou a ruským městem Perm. Díky tomu bude mít Praha přímé spojení již s deseti ruskými městy.

Od března 2020 bude letecká společnost LOT provozovat pravidelnou linku mezi Prahou a Budapeští. V plánu je létat každý den.

Boeing 737MAX v tomto roce asi nevzlétne

S velkou pravděpodobností se v tomto roce do oblak již nedostane. Boeing se sice stále snaží získat od Federálního úřadu pro letectví certifikát pro provozování těchto strojů, ale důvěra v jeho návrat stále klesá. Smartwings počítá s návratem Boeingů 737MAX do provozu v březnu 2020. Možnost uvedení do provozu až v příštím roce předpokládají i další letecké společnosti.

Extra příplatky zvyšují aerolinkám příjmy

Letecké společnosti, po vzoru nízkonákladových dopravců, vybírají od cestujících příplatky za doprovodné služby. Sice se opticky cena letenky sníží a cestující si může sám rozhodnout o výši nákladů, ale pokud si zaplatí za rezervaci sedadla, zavazadlo, stravu, atd., tak se cena výrazně zvýší. Podíl takových vedlejších příjmů se v poslední dekádě zdesetinásobil. Evropská letecká společnost Air France /KLM je v žebříčku největších objemů vedlejších příjmů na pátém místě po čtyřech společnostech z USA. Tam se jedná o historickou tradici fragmenování ceny.

Nová linka mezi Prahou a Ženevou

Od 1. listopadu 2019 bude třikrát týdně spojovat tato města pravidelná linka letecké společnosti easyJet. Vždy v pondělí, středu a pátek bude létat letadlo Airbus A320 pro 180 cestujících.

Airbus představil nové letadlo

Na aerosalonu v Paříži prezentovala společnost Airbus nový typ letadla, který je určený pro dálkové lety a bude konkurentem Boingu 737 Max. Pod označením A321neo bude dálková verze létat mazi Indií a Evropou, nebo Čínou a Austrálií. Jedná se o úzké letadlo s jednou uličkou. Airbus očekává, že bude mít v nejbližší době až 200 objednávek na tento nový model.

Co si nedávat do odbavených zavazadel?

Je dobré si připomenout, které věci nepatří do kufrů určených k odbavení do zavazadlového prostoru. V žádném případě do takového zavazadla nepatří elektronika. To se týká především: powerbank, elektronických cigaret, náhradních baterií a přístrojů s lithiovými bateriemi. Tyto přístroje mohou mít cestující na palubě letadla.

Vaše zavazadla, před naložením do letadla, prochází v neveřejném prostoru kontrolou. Zjistí-li obsluha, že některá z výše uvedených věcí se v zavazadle nachází, je její majitel pozván k dodatečné kontrole. Často se pak stává, že nestihne nástup do letadla, které na něj nečeká a odletí.

Do New Yorku nejen s Deltou, ale i s United Airlines

S touto leteckou společností se dostanete bez mezipřistání každý den do New Yorku na letiště Newark. Lety jsou plánovány až do 4. října 2019.

Z Prahy tento spoj odlétá pravidelně v 10:10 a z USA v 18:05.

Letní linka Praha – New York opět v provozu

Jako každoročně, tak i letos, obnovila letecká společnost Delta přímou linku mezi Prahou a New Yorkem.

Toto spojení bude obsluhovat Boeing 767-400.

V rámci Evropy se chystá odstranění národních hranic ve vzdušném prostoru.

Pomůže to tak lépe řídit trasy letadel a ty se rovnoměrně rozprostřou po celém vzdušném prostoru bez národních limitů. Obsazenost českého vzdušného prostoru už naráží na svá maxima a tento krok by byl velmi vítaný.

Český pas umožňuje cestovat do 183 států světa bez víza.

Již šest let se tak umísťuje v první desítce. Předběhl pasy Visegrádské čtyřky. Je to dáno nejen členstvím v Evropské unii, ale také úspěšnou zahraniční diplomacií.

Na prvním místě jsou pasy japonské, jihokorejské a singapurské. S těmi je možné cestovat bez víza do 189 zemí.

Několik NEJ

Nejbezpečnější aerolinky: australské Qantas, dále Emirates, American Airlines, Swiss, Finnair a KLM

Nejlepší letiště: Singapur, Tokio, Soul, Douhá, Hongkong, Nagoja a Mnichov

Nejčistší letadla: osm příček z deseti obsadila asijská letadla. Z evropských se do první desítky dostala letecká společnost Swiss a Lufthansa. Nejčistší leteckou společností je japonská ANA, kterou následuje EVA Air, Asiana Airlines a Singapore Airlines

Nejlepší aerolinie: i zde platí, že je nenajdeme v Evropě. Jsou jimi Singapore Airlines, Air New Zealand, Qantas, Qatar Airways, Virgin Australia a Emirates

Žebříček bezpečných letadel

Diskuze o bezpečnosti letadel se otevřela na základě problémů s letadlem Boeing 737 MAX. Mezi bezpečná letadla se řadí ta, co neměla žádnou fatální nehodu: Airbus A380, což je největší dopravní letadlo světa, které se přestává vyrábět. Dále Boeing 717, 787 a 747-8, Airbus A350, 340 a 320 a Bombardier CRJ 700/900/1000 a CSeries.

Letecké spojení mezi Prahou a Kazachstánem

Od 2. června 2019 bude dvakrát týdně (čtvrtek a neděle) létat spoj mezi Prahou a Astanou. Tento let bude operován leteckou společností SCAT Airlines, která bude na této trase využívat Boeing 737.

12 nových destinací s Ryanair

Od října 2019 začne letecká společnost Ryanair létat do nových destinací. S odlety z Prahy to budou: Stockholm, Riga, Benátky, Göteborg, Marseille, Kodaň, Bournemouth, Billund, Bari a posílí lety do Manchesteru a Bordeaux. Z Brna pak bude zavedena linka do Berlína. Ryanair se tak pokouší získat prvenství na tuzemském trhu.

 

Nové trasy z Prahy s Ryanair

Letecká společnost Ryanair plánuje dvě nové trasy s odletem z Prahy. Od 4. června to bude každé úterý na Mallorku a od 27. října dvakrát týdně, vždy ve čtrvtek a v neděli, do Bordeaux.

Za nevyužitý segment pokuta?

Letecká společnost Lufthansa zažalovala cestujícího, který si zakoupil za výhodnou cenu letenku v první třídě na let z Osla přes Frankfurt do Los Angeles a zpět. Ten na zpáteční cestě vystoupil ve Frankfurtu a již nepokračoval do cílové destinace, kterou bylo Oslo. Z tohoto důvodu letecká společnost požaduje po cestujícím doplatek ve výši cca 54.000,- Kč a zdůvodňuje to tím, že nedodržel přepravní podmínky, kde se nachází i informace o tom, že cestující musí doplatit tu poměrnou část letu, kterou nenastoupil a nechal ji záměrně propadnout.

Soud ještě neskončil. Prozatím rozhodl ve prospěch cestujícího, ale letecká společnost se odvolala.

Spojení mezi Prahou a Šanghají

6.5.2019 začne pětkrát týdně létat na této trase letecká společnost China Eastern Airlines.

Airbus A330-200 přepraví 262 cestujících, kteří budou mít na této trase možnost 2x týdně využít mezipřistání v Sianu. Toto čínské město navštěvují turisté především kvůli terakotové armádě.

Letecká společnost pro mladé Joon se začlení do Air France

Mateřská společnost Air France se rozhodla, že po dvou letech provozu nízkonákladové společnosti Joon, spustí integraci zaměstnanců a letadel do Air France, aby nebylo nadále společností Joon oslabováno její jméno. Pokud bude postupovat vše podle plánu, tak by od 1.4.2019 měly být tyto společnosti spojeny a lety budou operovány pouze pod hlavičkou Air France.

2x týdně s ČSA do Stuttgartu

Od 7. ledna spustilo ČSA novou linku. Bude na ni nasazeno letadlo ATR72. Lety budou k dispozici vždy v pondělí a úterý. Cena jednosměrné letenky začíná na 1400,- Kč.

ČSA v lednu ruší lety do čtyř destinací

Jedná se o linky z Prahy do Ostravy, dále o spoj z Prahy do Bratislavy a dále do Košic. Poslední zrušenou destunací tento měsíc je Jekatěrinburg.

Chyba v ceně, která se cestujícím vyplatila

Letecká spoečnost Cathay Pacific nepřiznala, kolika osobám se podařilo zakoupit si zpáteční letenku v business clas z Vietnamu do New Yorku místo za 360 tisíc za 15.300,- Kč.

Takto zakoupené letenky neruší, cestující přepraví. Chybně uvedený tarif, na který upozornil jeden ze šťastlivců na Twitteru, však velmi rychle Cathay Pacific opravil.

 

Server AirlineRatings.com zveřejnil svůj seznam nejlepších aerolinií pro rok 2019

Komisaři hodnotili letecké společnosti podle několika kritérií. Samozřejmostí je bezpečnost. Mezi další kritéria patří např.: velikost sedaček – nejlépe se umístili KoreanAir, zábava na palubě – zde jsou na prvním místě Emirates, catering a business clas vyhráli Qantas.

Celkově s nejvyšším počtem bodů se na prvním místě ocitli Singapore Airlines, kteří obstáli ve všech kritériích a ještě zaujali kladným postojem k inovacím, využíváním nových letadel a nejdelším letem bez mezipřistání.

Na druhém místě je Air New Zealand. Ti tomuto žebříčku kralovali posledních 5 let. Třetí příčku si připsala společnost Qantas. Nejlepší nízkonákladovou společností je pak Westjet.

Na pravidelných linkách z Prahy již dvakrát s Dreamlinerem

Od 28. října je možné cestovat z Prahy do Dauhá se společností Quatar Airways a od 29. října se společností Korean Air do Soulu s letounem Boing Dreamliner.

Boeing 787 Dreamliner je dvoumotorové proudové širokotrupé dopravní letadlo, které díky své konstrukci spotřebuje o pětinu méně paliva, než jeho konkurenti a je také dvakrát tišší.

Kabina letadla je prostornější, natlakovaná na nižší nadmořskou výšku, díky čemuž jsou cestující méně unaveni. Okna jsou největší, která zatím v civilním letectví byla. Jejich rozměry jsou 27 cm na šířku a 47 cm na výšku. Okna se již nezatahují roletkou, ale zatemňují se. Doba úplného zatemnění trvá přibližně 20 sekund. Model 787 je v současnosti nabízen ve třech variantách, základní 787-8 s kapacitou 242 pasažérů, protáhnutý 787-9 s kapacitou 290 pasažérů a 787-10 s kapacitou 310 pasažérů.

Nejdelší linku světa na trase Singapur – New York operuje společnost Singapore Airlines

Tato letecká společnost si od 11.10.2018 zapíše prvenství. Provozuje nyní nejdelší pravidelnou linku světa. Letadlo je na cestě 18 hodin. Titul provozovatele nejdelšího letu převzala od Qatar Airlines, kteří zabezpečovali spojení mezi Dauhá a Auclandem, kdy let trval 17,5 hodiny.

Linka mezi Singapurem a New Yorkem urazí 15 tisíc kilometrů. Tento let bude operován strojem A350-900 ULR (- Ultra Long Range). Je speciálně koncipován. Chybí v něm economy class. Cestující tak mohou využít business class, nebo premium economy.

Na toto spojení lze zpáteční letenku nejlevněji zakoupit za 26 tisíc korun.

Třetím, kdo provozuje extrémně dlouhé lety, je společnost Quantas (17 hodinový let mezi Londýnem a Australským Perthem). Tento dopravce by chtěl provozovat 20 hodinový let mezi Londýnem a Sydney. K tomu ale potřebuje stroj, který by takovou vzdálenost zvládl. Quantas již jedná s Boingem a Airbusem.

Uvidíme, za jak dlouho bude tento nynější rekord pokořen.

Air France vystřídá na linkách z Prahy do Paříže letecká společnost JOON

Inovativní letecká společnost Joon převezme od léta 2019 všechny tři lety z Prahy do Paříže, které jsou nyní operovány mateřskou společností Air France.

Na těchto letech bude využívat Joon letadla Airbus A320 a A321 a frekvence letů zůstane stejná, tedy 3 x denně.

Letadla aerolinek Joon pilotují zkušení piloti mateřské společnosti Air France.

Nabídkou služeb chce Joon oslovit cestovalele zaměřené na digitální komunikaci, flexibilitu ve volbě služeb a zodpovědný přístup k zdravé výživě a životnímu prostředí.

Cílí především na mladší generaci cestovatelů a tomu přizpůsobila i svou nabídku jako například nižší ceny, podobné jako u nízkonákladových společností, nabídka nealkoholických nápojů zdarma i v ekonomické třídě (káva v bio kvalitě, čaj, pomerančový džus a voda), aplikace YouJoon k dispozici ve všech třídách – sledování nejnovějších televizních pořadů, výběr videí z webu a dětských pořadů přímo v mobilním zařízení nebo tabletu zdarma i v ekonomické třídě. Dále také jistě zaujme ekologickým přístupem,  uniformy palubního personálu jsou vyrobeny z více než 60 % z polyesteru z recyklovaných plastových lahví.

Kromě ekonomické třídy nabízí Joon také business třídu s rozšířenými službami. Nabídka zdarma zahrnuje snídani s čerstvým pečivem, plnýohodnotný oběd nebo večeři, nebo drobné občerstvení v kteroukoli jinou denní dobu a široký výběr nápojů včetně šampaňského

Joon také spolupracuje mimojiné s Airbnb a Waynabox (balíčky dovolené, u které do poslední chvíle cestovatelé nevědí, kam poletí, destinace je překvapením).

Možnost získání a využívání mílí z věrnostního programu Flying Blue společnosti Air France – KLM zůstane přístupná i po přechodu na lety operované společností Joon.

Od příštího léta Joon zavádí také 5 nových destinací s odlety z Paříže ( Madrid, Manchester, Stockholm, ostrov Saint-Martin a Quito )

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zveřejnilo zprávu, ze které vyplývá, že v roce 2017 bylo poprvé po celém světě přepraveno přes 4 miliardy cestujících

Zatímco v roce 2000 cestoval v průměru každý člověk jednou za 43 měsíců, tak v loňském roce to bylo již každých 22 měsíců. Celkový počet cestujících pak meziročně vzrostl o 7,3%. K největšímu nárůstu došlo v regionu Asie a Tichomoří.

Od května 2019 bude letecká společnost Turkish Airlines létat do Istanbulu již čtyřikrát denně

Až 100 tisíc cestujících bude moci využít tento nový spoj. Letenky jsou již v prodeji.

Od 7.června 2019 bude v provozu další přímá linka do New Yorku

Letecká společnost UNITED AIRLINES plánuje k tomuto datu spustit přímé spojení mezi Prahou a letištěm Newark. Cestující budou moci využít přímý let do této oblíbené destinace již se dvěma dopravci, jelikož společnost DELTA AIRLINES operuje v současné době prímý let na newyorské letiště JFK. S leteckou společností American Airlines lze pak ještě využít přímý let do Filadelfie.

Přímým letem z Prahy do Larnacy i během zimy

Letecká společnost Cyprus Airlines ozmánila, že lety mezi Prahou a Larnacou budou díky velkému zájmu cestujících v provozu i během zimního letového řádu.

V zimní sezóně bude Cyprus Airlines nabízet lety operované Airbusem A319 ve stejné dny jako během letního letového řádu, tedy v pondělí a pátek, ale v jiné časy.

Cyprus Airlines zahájily provoz na této lince v červnu letošního roku a od začátku července pak navýšila frekvenci na dva lety týdně.

 

Nová přímá linka mezi Prahou a Šardžá s Air Arabia

Od 11. prosince 2018 zahájí letecká společnost Air Arabia novou pravidelnou linku mezi Prahou a městem Šardžá ve Spojených Arabských Emirátech.

Nová linka bude operována 5x týdně Airbusem A320.

Letecká společnost Air Arabia je první nízkonákladovou leteckou společností na Arabském poloostrově, létat začaly v roce 2003.

Kromě své základny v Šardžá mají pobočky v Maroku či Egyptě. Firma má 52 airbusů A320-200 a letá do více než 150 destinací.

 

Proměna Letiště Václava Havla Praha

Plánovaná proměna by měla začít u parkování. Dalším krokem bude rychlodráha a nový terminál. Vyhlášení architektonické soutěže proběhlo 30.7.2018. Hlavním požadavkem je zlepšení parkování a připojení rychlodráhy. Mají vzniknout dva nové parkovací domy a prostranství s obchody, které je bude spojovat s Terminálem 2. Pod tímto prostorem bude stanice rychlodráhy. Do ní se cestující dostanou přímo z terminálů. Porota architektů tak bude hodnotit podobu spojovacího prostoru a parkovacích domů. Plánovaná realizace projektu je v roce 2021.

Dočkáme se nového Concorda?

V roce 2003 jsme se definitivně rozloučili s tímto nadzvukovým letadlem, které 25 let létalo bez jediné nehody. Ta se stala v červenci 2000, zahynulo při ní 113 osob a stala se tak předzvěstí konce tohoto symbolu letecké dopravy.

Za oživením myšlenky na vskříšení dopravního nadzvukového letounu stojí Blake Scholl, který je bývalým zaměstnancem internetového obchodu Amazon. Spoluzaložil firmu Start-up Boom Supersonic. K jeho myšlence se přidal miliardář Richard Branson a janonské aerolinky Japan Airlines. Společnými silami by chtěli již v roce 2019 představit světu prototyp nadzvukového dopravního letadla.

Vyšší cena ropy zdražuje letenky v USA. V Česku se zdražuje minimálně

Cena ropy se v USA od jara zvedla o 39%. To se promítá do cen letenek společnosti Delta Air a American Airlines. Ti ve snaze zabránit strátám uvažují vedle zdražování i o rušení nevytížených letů a dokonce o snížení bonusů svých zaměstnanců.
V Čechách došlo jen k nepatrnému navýšení cen letenek a to v řádu korun, maximálně stokorun. Vyšší cena nadto nemusí mít spojitost s cenou ropy, kterou mají dopravci ve většině případů dlouhodobě zafixovanou. Může se jednat o reakci na konkurenci a také o sezónní poptávku. Například do žádaných prázdninových destinací stoupl prodej letenek o 50%.

Rozšiřování sítě transatlantických letů – Air France, KLM, Delta Airlines a Virgin Atlantic

Letecké společnosti Air France, KLM, Delta Airlines a Virgin Atlantic Limited podepsaly dohody, které směřují k rozšiřování jejich transatlantického společného podniku.

Air France a KLM nakonec získá celkem 31 % podílu ve společnosti Virgin Atlantic. Virgin Group si ponechá 20 % akcií a vedení Virgin Atlantic. Delta Airlines  si udrží 49 % podílu.

Společnosti Air France, KLM, Delta Airlines a Virgin Atlantic nyní usilují o zajištění příslušných regulačních schválení.

Rozšířený společný podnik leteckých společností se stane preferovanou volbou pro zákazníky cestující přes Atlantik.

Nabízí nejkomplexnější síť tras, vyhovující letové řády, konkurenceschopné ceny a vzájemné výhody pro Frequent flyer program, včetně schopnosti získat a uplatnit míle všech dopravců.

Další výhodou pro zákazníky je společné umístění klíčových zařízení na letišti. Cílem je vylepšit propojení a přístup k letištním salonkům každého dopravce pro prémiové cestující.

Virgin Atlantic založil před 34 lety podnikatel Sir Richard Branson s důrazem na inovaci a zákaznický servis. Dnes přepravuje 5,5 milionu zákazníků ročně. V roce 2017 se stala nejlepší transatlantickou leteckou společností na British Travel Awards 2017, podle hodnocení leteckých společností je Virgin Atlantic jednou z pěti nejlepších na světě a nedávno byla poradenstvím Skytrax označena britským oblíbeným dopravcem pro dlouhé lety. Společnost Virgin Atlantic sídlí v Londýně, zaměstnává více než 10 000 lidí po celém světě a provozuje flotilu 47 letadel, které pravidelně spojují 25 destinací na čtyřech kontinentech. Souběžně se společným podnikem Delta Air Lines provozují přední transatlantickou síť – nabízejí až 38 letů denně mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy s pokračujícím spojením do více než 200 amerických a mezinárodních měst.

V roce 2019 plánuje společnost převzít dodávku prvních letadel Airbus A350-1000 – pomáhá přeměnit flotilu na jedno z nejtišších a nejefektivnějších na obloze.

 

Air France a Qantas obnovují partnerství

Více letů do Austrálie přinese cestujícím obnovení „codeshare“ dohody mezi leteckou společností Air France a Qanras.

Zákazníci Qantas a Air France budou mít více možností jak cestovat mezi Evropou a Austrálií přes Asii díky obnovené dohodě mezi těmito aerolinkami.  Tyto lety probíhají od 20. července a bude možné je rezervovat od 5. června. Zákazníci budou mít prospěch z hladšího průběhu cesty díky potřebě pouze jedné letenky a jednorázového odbavení zavazadel, stejně jako z možnosti získat body díky novým codesharovým službám.

Minimálně 200 letů týdně již od 20. července 2018 nabídne spojení mezi Austrálií a Paříží přes Hongkong a Singapur.

 

Novinky letního letového řádu od 25.3.2018

V neděli 25. března vstoupil na Letišti Václava Havla Praha v platnost nový letní letový řád ( paltný do 27. října 2018 )

Do Prahy budou létat tři noví dopravci a celkem bude Praha spojena se šesti novými destinacemi.

Zároveň dojde u 17 stávajících tratí k navýšení počtu spojů. Své služby v rámci pravidelné přepravy nabídne 67 dopravců, jejichž letadla budou směřovat do 157 míst po celém světě.

Největší novinkou nadcházející sezóny budou denní přímé lety do Filadelfie provozované od května společností American Airlines.

Další novou destinací v letovém řádu bude od 19. května gruzínské Kutaisi, které nabídne nízkonákladová společnost Wizz Air.

Oproti loňskému létu se v nabídce dopravců objeví také destinace, do kterých se začalo létat již během zimy. Jedná se o čínský Si-an od společnosti China Eastern, polský Krakov nízkonákladového dopravce Ryanair nebo o přímé spojení s centrem Londýna na letiště London City, které zajišťuje BA CityFlyer, dceřiná společnost British Airways.

Také  se na Letišti Václava Havla Praha objeví i tři noví dopravci. Kromě již zmíněných American Airlines a BA CityFlyer získají cestující možnost využít také služeb letecké společnosti Cyprus Airways. Ta Prahu od 1. června spojí přímou pravidelnou linkou s kyperskou Larnakou.

Nejvíce linek leteckých dopravců bude během této sezony směřovat do Itálie (16 destinací), Velké Británie (15 destinací) a Španělska (14 destinací). Následují Řecko s 12 a Rusko s Francií s devíti destinacemi spojenými s Prahou přímou pravidelnou linkou.

Mezi nejoblíbenější destinace s nejvyšším počtem spojení z Letiště Václava Havla Praha bude patřit Moskva s 63 lety týdně, Amsterdam s 58 lety týdně, Varšava s průměrem 51 letů týdně a Paříž/Charles de Gaulle a Frankfurt shodně se 47 lety týdně.

Nová linka Ryanair z Pardubic do Alicante

Letiště v Pardubicích zahájilo provoz pravidelné linky do španělského Alicante. Jedná se o druhou linku irské společnosti Ryanair, která z Pardubic létá.

Do přístavního města Alicante se bude létat dvakrát týdně, v pondělí a čtvrtek.

 

Od 1.7.2018 druhá denní linka z Prahy do Dubaje s Emirates

Společnost Emirates přidá od 1. července 2018 další denní linku z Prahy do Dubaje.

Rozhodnutí padlo v návaznosti na rostoucí počet pasažérů cestujících na této trase.

Let bude operován celoročně a to letadlem typu Boeing 777-300ER s kapacitou 360 sedadel .

Letadlo tak nabídne konfiguraci ve třech třídách, konkrétně osm privátních kabin ve First Class, 42 polohovatelných sedadel v Business Class a 310 prostorných míst v Economy Class.

Druhý let ve 21:35 s příletem do Dubaje v 5:30 ( následují den dubajského místního času ) zlepší spojení Prahy s dalšími oblíbenými destinacemi v síti Emirates jako je Ho Či Minovo město ve Vietnamu, Phuket v Thajsku, Yangon v Myanmaru, Guangzhou v Číně a Phnom Penh v Kambodži. Stejně tak Auckland a Christchurch na Novém Zélandu a Brisbane v Austrálii budou snadněji dostupné díky lepšímu spojení s tranzitem na dubajském letišti.

Díky codesharovým dohodám Emirates s partnerem flydubai mohou zákazníci využít se zastávkou v Dubaji i letů do dalších destinací jako Zanzibar, Káthmandú, Salalah nebo Kilimandžáro

Budoucnost dálkových letů

Nedávno otevřenému letu mezi Australským Perthem a Londýnem patří druhá příčka v dálkových letech. Své prvenství stále drží spoj mezi Novozélandským Aucklandem a Dauhá, který je ještě o 37 kilometrů delší.

Boomu dlouhých letů pomáhá levná ropa a hlavně nové modely letadel, které jsou výrazně lehčí, než jejich předchůdci. Letecké společnosti poptávají po výrobcích letadel Boeing a Airbus nové stroje, případně nové konfigurace těch stávajících, které umožní delší lety. Ti předpokládají, že budou moci požadavkům aerolinek vyhovět. Airbus již testuje model A350-900 s označením Ultra Long Range a Boeing pracuje na novém modelu 777-8 s očekávaným termínem uvedení do provozu v roce 2022.

S těmito stroji se pak mohou uskutečnit plánované přímé lety Singapur – New York, Londýn – Sydney, nebo Evropa – Havaj.

Od soboty létá pravidelná přímá linka bez mezipřistání na trase Londýn – Perth

Operuje ji letecká společnost Qantas. Na palubě letadla Boeing 787-9 Dreamliner tak cestující stráví sedmnáct hodin dvacet minut a urazí trasu 14 496 kilometrů.

Tohoto prvního letu se zúčastnilo 200 cestujících a šestnáct členů posádky. Společnost Qantas  nechala pro takto dlouhý let speciálně upravit kabinu letadla, aby měli cestující patřičný komfort. Snížila počet sedadel ze tří set na 236, kabina je zásobena vyšším tlakem vzduchu, který lépe cirkuluje, je vybaven většími okny a disponuje systémy, které letadlu pomáhají se lépe vyrovnat s turbulencemi.

Spojení mezi Prahou a Ostravou

České Aerolinie oznámily, že od května 2018 posílí lety mezi Prahou a Ostravou. Těchto zpátečních letů bude 15 týdně. Operovány budou převážně letouny ATR 42 a ATR 72. Let mezi Prahou a Ostravou trvá 1 hodinu. Podle ČSA bude v ceně letenky vždy zahrnuto jedno kabinové zavazadlo, jedno odbavené o hmotnosti do 23 kg a ještě 1 malá osobní taška.

Aerolinky Pobeda zahájí od února lety mezi Moskvou a Karlovými Vary

Nízkonákladová letecká společnost Pobeda  začne od 17. února létat mezi Karlovými Vary a moskevským letištěm Vnukovo.

Linka bude provozována vždy dvakrát týdně.

Karlovy Vary jsou první destinací Pobedy v Česku, síť leteckých linek tohoto dopravce čítá celkem 16 měst.

Nízkonákladová letecká společnost Pobeda vznikla v roce 2014. Je členem skupiny Aeroflot a provozuje pouze nová moderní letadla typu Boeing 737-800. Díky cenové politice se stala nejžádanějším leteckým dopravcem na ruském trhu.

 

Mapa letiště Václava Havla Praha

1512896650246806155343

Japonci investují do vývoje nadzvukového dopravního letadla – bude nástupce Concordu?

Japonská letecká společnost Japan Airlines uvolnila deset miliónů dolarů (217 miliónů korun) pro americký start-up Boom Supersonic na vývoj nadzvukových letadel pro osobní přepravu.

Japan Airlines je tak první komerční leteckou společností, která vývoj letadla finančně podpořila. Má opci na nákup až 20 letounů Boom.

Firma Boom Supersonic tvrdí, že její stroje budou rychlejší a tišší než slavný Concorde.

Trasu z New Yorku do Londýna zvládnou za tři a čtvrt hodiny a letenky budou cenově dostupnější. Letenky na cestu novým nadzvukovým letadlem by díky efektivnější spotřebě paliva měly být o 75 procent levnější než letenky do Concordu. Srovnatelné by měly být se současnými cenami business třídy.

Na letadlo s 55 sedadly, které má stát 200 miliónů dolarů (4,3 miliardy korun), má Boom už 76 předběžných objednávek. První stroje mají být uvedeny do provozu kolem roku 2025. Létat budou rychlostí Mach 2,2, což je o deset procent rychleji než dosud nejrychlejší britsko-francouzský Concorde, který naposledy odstartoval před 14 lety.

Odborníci však stále nejsou zajedno v názoru, zda pravidelné nadzvukové lety, které byly v USA zakázány v roce 1973, nad velká města vůbec patří. Důvodem obav jsou rázové vlny a následný sonický třesk, který vytvářejí. Boom ale tvrdí, že sonický třesk jejich stojů bude v porovnání s Concordem výrazně slabší.

Nová přímá linka na Kypr se Cyprus Airways

Letecká společnost Cyprus Airways zahájí od 1. června 2018 pravidelné lety mezi Larnakou na jihovýchodním pobřeží Kypru a Letištěm Václava Havla Praha . Přímé lety bude dopravce provozovat vždy v pátek letounem typu Airbus A319 pro 144 cestujících. Odlet z Prahy je plánován ve 14:35 s příletem do Larnaky v 18:50 a zpět z Larnaky v 11:00 s příletem do Prahy ve 13:35.

Mapa nejnebezpěčnějších zemí světa

Organizace International SOS ve spolupráci se společností Control Risks vypracovala trojici map, na nichž si mohou cestující prohlédnout, v jakém stavu se jednotlivé země nacházejí, a to z pohledu zdravotních, bezpečnostních a dopravních hrozeb. Pomohla jim k tomu data nasbíraná od Světové zdravotnické organizace a dalších institucí.

Cestování přináší kromě krásných zážitků i rizika spojená s destinací, kam se cestující vydává.

U většiny evropských států se není třeba obávat zdravotních ani bezpečnostních rizik, ale u některých mimoevropských destinací je situace jiná. Pro prvotní vyhodnocení může cestujícím posloužit právě mapy vypracované organizací International SOS.

Mapu najdete zde https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/medical

 

Bezpečnostní rizika

image

 

Zdravotní rizika

image
Dopravní rizika
 

image

Letiště Amsterdam Schiphol – výpadek systému Řízení letového provozu

Společnost KLM zaznamenala dnes velké problémy na letišti Schiphol v důsledku technického problému v řízení letecké dopravy v Nizozemsku (LVNL). Zatím bylo zrušeno více než 80 evropských jednosměrných letů. Zároveň se KLM potýká s velkými zpožděními způsobenými narušením letového provozu.
Doporučujeme našim klinetům kontrolovat stav svého letu na KLM.com, kde jsou aktuální informace týkajících se časů příletů s odletů.
KLM se omlouvá cestujícím za nepříjemnosti.

Novinky v zimním letovém řádu – letiště Václava Havla Praha

Na letišti Václava Havla Praha začal od 29.10.2017 platit zimní letový řád, který bude platný až do 24.3.2018.

V rámci zimního letového řádu se z Prahy chystá operovat své lety 61 leteckých společností, z toho 56 na  linkách pro cestující.

Nový letový řád nabízí cestujícím pravidelná spojení do 112 destinací ve 41 zemích světa (11 nových destinací ).

Mezi nové destinace patří například i čínský Si-an. Právě v neděli 29.10. ve večerních hodinách přistál na letišti v Praze historicky první let ze Si-anu. Letecká společnost China Eastern Airlines, která linku provozuje tak zahájila provoz svého již druhého přímého spojení mezi Prahou a Čínou ( první přímá linka byla mezi Prahou a Šanghají ).

Další nové destinace představila i nízkonákladová společnost Ryanair a to například Eindhoven. Linka z Prahy do Eindhovenu bude operována denně. Během zimního letového řádu bude Ryanair provozovat 14 pravidelných linek včetně dalších nových spojení do Barcelony, Bologni, Budapešti, Edinburku, Krakova, Liverpoolu, Madridu a Malagy.

Další nízkonákladová společnost Wizz Air také přestavuje novou destinací a to izraelský Ejlat. Wizz Air zahájil lety 2.11. a linka bude operována z Prahy 1x týdně vždy ve čtvrtek, nazpět pak 1x týdně v pátek.

Nejvíce denní letů bude směřovat do Londýna ( až 13 letů denně ). Poprvé v historii budou k dispozici lety na všechna mezinárodní londýnská letiště a to díky nově otevřené lince společnosti BA Cityflyer ( dceřiná společnost British Airways ) na londýnské letiště London/City.

Kromě londýnského letiště London/City budou nově letadla z Prahy směřovat i na letiště Southend. Linku bude provozovat společnost Flybe ( linka je v provozu již od května 2017).

Mezi dalšími leteckými společnostmi se v zimní letové sezóně na letišti Václava Havla Praha nově objeví také Quatar Airway, Rusline nebo Georgian Airways.