Aktuality

Nejdelší linkový let v historii – Díky koronaviru.

Francouzská letecká společnost Air Tahiti Nui uskutečnila let z Tahiti do Paříže a uletěla 15 715 kilometrů. Za normálních okolností by měla mezipřistání v Los Angeles, ale vzhledem k současné situaci to nebylo možné. Stroj byl ve vzduchu 16 hodin. Tím byl překonán rekord letu Singapore Airlines, který spojoval Nawark (New York) a Singapur. Vzdálenost byla 15 343 kilometrů.
Let společnosti Quantas z Londýna do Sidney byl sice dlouhý 17 800 kilometrů a trval 19 hodin a 19 minut, ale na palubě tohoto letu nebyli platící cestující, a tak ho nelze počítat, jako běžný komerční let.

Od 1. března bude třídírna zavazadel v rekonstrukci

K tomuto datu nastane na letišti Praha změna při odbavování zavazadel na Terminálu 1. Toto opatření by mělo trvat do konce srpna 2020. Cestující mimo schengenský prostor, by se měli dostavit na letiště s dostatečným časovým předstihem. Zavazadla si budou muset odbavit na Terminálu 2, kde budou přepážky označené jako Red Zone. Následně se vrátí na Terminál 1, kde projdou pasovou a bezpečnostní kontrolou. Přechod mezi terminály trvá přibližně 10 minut. Tato dočasná změna se týká 22 leteckých společností: Air Arabia, Air Canada, Air Transat, American Airlines, Bamboo Airways, BA CityFlyer, British Airways, China Eastern Airlines, České aerolinie – pouze lety do Soulu, Delta Air Lines, easyJet, Emirates, flydubai, Jet2.com, Korean Air, Qatar Airways, Rossiya Airlines, Ryanair/Buzz, Sichuan Airlines, Ukraine International Airlines, United Airlines, Ural Airlines

S Bamboo do Hanoje

Letecká společnost Bamboo Airways, která je první soukromou leteckou společností ve Vietnamu, začne 29. března 2020 operovat dvakrát týdně přímý let mezi Prahou a Hanojí. Na tuto trasu nasadí letadlo Boeing 787 – Dreamliner.

Z Prahy do pěti různých destinací na Ukrajině

Po přímých letech do Lvova, Charkova, Kyjeva a Oděsy bude od konce března 2020 létat dvakrát týdně letecká společnost SkyUp Airlines do Záporoží. Na tuto linku bude nasazeno letadlo Boeing 737-800 pro 189 cestujících.

Rekord v počtu odbavených cestujících

V roce 2019 odbavilo Letiště Václava Havla Praha 17 804 900 cestujících. Jedná se o nárůst oproti předešlému roku o 6%. Nejvyšší nárůst byl na dálkových letech a počítá se, že tento trend bude pokračovat i v roce 2020, protože se pro tento rok počítá s rozšířením dálkových destinací o Chicago a Hanoj.

Konec přímých letů mezi Prahou a Pekingem

Od začátku března zrušila Čína bez udání důvodů lety mezi Prahou a Pekingem. Tento krok se týká letecké společnosti Hainan Airlines. Ostatní linky, které spojují Čínu s Českou Republikou jsou nezměněny. Jedná se o společnosti China Eastern Airlines a Sichuan Airlines. Ty však spojují Prahu s městy Čcheng-tu, Šanghaj a Si-an.

Rok 2019 patří mezi nejbezpečnější roky v letecké dopravě

Společnost T070 uveřejnila informaci, že za posledních deset let zahynulo nejméně lidí při leteckých katastrofách za celou historii. A to i přes to, že v březnu spadlo letadlo Boeing 737MAX společnosti Ethiopien Airlines, kde zemřelo všech 157 pasažérů. V minulém roce došlo celkem k pěti nehodám s obětmi na životech, kterých bylo dohromady 251. V minulosti nejlépe dopadl rok 2017, ve kterém došlo ke dvěma pádům a ty si vyžádaly 13 životů.

Za zmínku stojí, že ve světe za celý loňský rok zemřelo při letecké dopravě méně lidí, než jich zemře za pouhé dvě hodiny na silnicích při autonehodě.

Do dovolenkové destinace se SunExpressem

S leteckou společností SunExpress bude možné létat od 30.května 2020 na trase Praha – Izmir. SunExpress, který provozuje Lufthansa společně s Turkish Airlines, tak od letní sezóny nabídne toto spojení jednou týdně. Od loňského června již provozuje linku z Prahy do Antalye a díky velkému zájmu navýší její frekvenci na tři lety týdně.

Rozšíření Letiště Václava Havla Praha je schváleno

Dojde k rozšíření Terminálu 2. Investici ve výši 16 miliard Kč schválilo Ministerstvo financí. Stavba by měla být dokončena v roce 2028. Po dokončení této etapy přibyde 9 kontaktních letadlových stání a gaty pro letadla na krátké a střední tratě.

Nová linka z Ostravy do Varšavy

Letecká společnost LOT zavede na jaře pravidelnou linku z Mošnova do Varšavy. Bude létat pětkrát týdně v odpoledních hodinách. To umožní výhodné přestupy do dalších 110 destinací v Německu, Skandinávii, USA a Asii. Na tuto linku počítá LOT s nasazením letadla Bombardier Q400 a Embraer 170/175 s kapacitou 70 až 82 míst. Bez finanční podpory kraje, by se rozjezd takové linky nepodařil. Zastupitelé mají v prosinci schválit vyčlenění částky deset miliónů ročně na podporu tohoto projektu.

Kdy bude moci létat Boeing 737MAX?

Odhady se různí. Zatímco americký výrobce deklaruje, že by se mohlo začít v lednu, americké letecké společnosti informovaly, že to bude začátkem března a výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví uvedl, že by se Boeingy mohly vrátit do provozu v prvním čtvrtletí roku 2020. Konkrétnější termín nikdo neuvedl.

Sedm nových letadel pro ČSA

Po několikaměsíčním jednání ČSA kupuje nová letadla od společnosti Airbus. Již příští rok vzlétnou dva a další dva v roce 2021. Bude se jednat o typ A320neo. Tři další Airbusy, tentokrát typ A321XLR, budou dány do provozu v roce 2025.

Na Island každý den přímou linkou

ČSA otevíralo přímou linku Praha – Keflavík každý rok na letní období. Tento rok bude létat každý den i během zimního letového řádu.

Linka mezi Prahou a Florencií

Přímý let z Prahy do Florencie nově se španělskou leteckou společností Vueling. Tato pravidelná linka bude létat čtyřikrát týdně

3D skenery na britských letištích

Do konce roku 2022 budou mít všechna britská letiště 3D skenery. Tyto skenery jsou podobné počítočovým tomografům, které se používají v nemocnicích. Britové je zavádějí z toho důvodu, že pracovníci letiště budou mít zřetelněji zobrazený vnitřek prohlíženého zavazadla, jednotlivé předměty si budou moci na obrazovkách přiblížit a otáčet s nimi. Kontrola před nástupem do letedla bude bezpečnější a rychlejší. Prohlídky jsou zaměřeny hlavně na tekutiny, kterých v jednom balení nesmí být více jak 100ml. Tuto technologii využívají již na několika letištích v USA a testuje se v Amsterodamu.

Skupiny a pravidelná letecká doprava

Skupiny a skupinové letenky jsou poměrně specifické záležitosti v pravidelné letecké dopravě.

Skupinové rezervace letenek jsou určeny pro 10 a více cestujících a při spolupráci s IATA agenturou je možné u leteckých společností vyjednat speciální podmínky, lepší ceny a další výhody, jelikož s leteckou společností komunikuje odborník, který zná běžné zvyklosti, orientuje se v celkové problematice prodeje letenek, zná spojení, časy, velikosti letadel apod.

Především u velkých skupin nebývá snadné najít optimální letecké spojení za nízkou cenu, jelikož letecké společnosti si nemohou dovolit prodat linku pod cenou. Takže vyblokovat polovinu, nebo celé letadlo, za nejnižší cenu, kterou si najdete na internetu pro jednoho pasažéra, se určitě nevyplatí, jako kalkulace pro přepravu skupin. Každá linka má svoje náklady a ty se musí pokrýt včetně výnosu a to je v případě skupin rozhodující aspekt, podle kterého letecké společnosti určují konkrétní cenu.

Samozřejmě hraje svou roli běžná obsazenost linky z pohledu historie, stejně tak jako současná a taky sezóna pro danou destinaci.

Takže logicky ceny skupinových letenek bývají proto vyšší, než u individuálních letenek. Výhodou je, že cena je pro všechny cestující ve skupině stejná. U rezervací skupin po jednotlivých letenkách se většinou nepodaří zajistit všechny letenky za stejnou cenu a v součtu pak mohou být celkové náklady vyšší.

Nespornou výhodou u skupinových letenek je možnost rezervace bez jmen cestujících. Jména cestujících je možné dodat až později, například týden před odletem.

Kdežto u jednotlivých letenek je nutné lety rezervovat na konkrétní jméno cestujícího a většina leteckých společností pak neumožňuje změnu jména a podmínky pro případné storno či jakoukoliv jinou změnu jsou pro klienta nevýhodné.

U skupinových letenek nechávají letecké společnosti také delší čas na vystavení letenek (není nutné letenku vystavit například do 24 hodin po provedení rezervace, ale až několik dní před odletem).

To dává větší prostor pro možnosti změn termínů, počtu cestujících apod. za výhodnějších finančních podmínek.

Platba za letenky bývá také většinou rozdělena na více částí, po potvrzení rezervace bývá vybírána záloha a poté doplatek.

Podmínky jsou dány vždy předem leteckou společností.

Stejně jako u individuálních letenek, tak i u skupin je samozřejmostí možnost kombinace leteckých společností, destinací, místa příletu a odletu, seating, vyžádání speciálního jídla, nadváhy nebo speciálních zapsaných zavazadel včetně sportovního vybavení a hudebních nástrojů.

Osobní prostor v letadlech? Z 84 cm je dnes 76cm

V ekonomické třídě se místo na nohy stále zmenšuje. Tento trend započal zhruba před deseti lety. Od té doby se v průměru prostor zmenšil o 7,5 cm. Předpokládá se, že se ve zmenšování bude pokračovat. Nejmenší prostor mají cestující asijských nískonákladových dopravců. Např. do Airbusu 430neo, kde výrobce doporučuje umístění maximálně 440 sedaček, má letecká společnost Cebu Air sedaček 460. Podařilo se jim to nejen zmenšením prostoru pro cestující, ale také posunutím toalet a úpravou kuchyňky. Mezi evropskými dopravci je expertem na zmenšování prostoru Ryanair.

Od 8.5.2020 do Chicaga bez přestupu

jedna z největších leteckých společností na světě – Americam Airlines oznámila, že bude mít od května do října příštího roku pětkrát týdne přímé spojení mezi Prahou a Chicagem. Na tento let bude nasazen Boeing 787-8 Dreamliner.

Z Prahy do Antalye

Přímé lety do této destinace v Turecku se společností SunExpress ve vybraných termínech do konce září.

Další nové linky z Prahy

Od 18.září bude letecká společnost Ural Airlines pravidelně dvakrát týdně létat mezi Prahou a ruským městem Perm. Díky tomu bude mít Praha přímé spojení již s deseti ruskými městy.

Od března 2020 bude letecká společnost LOT provozovat pravidelnou linku mezi Prahou a Budapeští. V plánu je létat každý den.

Boeing 737MAX v tomto roce asi nevzlétne

S velkou pravděpodobností se v tomto roce do oblak již nedostane. Boeing se sice stále snaží získat od Federálního úřadu pro letectví certifikát pro provozování těchto strojů, ale důvěra v jeho návrat stále klesá. Smartwings počítá s návratem Boeingů 737MAX do provozu v březnu 2020. Možnost uvedení do provozu až v příštím roce předpokládají i další letecké společnosti.

Extra příplatky zvyšují aerolinkám příjmy

Letecké společnosti, po vzoru nízkonákladových dopravců, vybírají od cestujících příplatky za doprovodné služby. Sice se opticky cena letenky sníží a cestující si může sám rozhodnout o výši nákladů, ale pokud si zaplatí za rezervaci sedadla, zavazadlo, stravu, atd., tak se cena výrazně zvýší. Podíl takových vedlejších příjmů se v poslední dekádě zdesetinásobil. Evropská letecká společnost Air France /KLM je v žebříčku největších objemů vedlejších příjmů na pátém místě po čtyřech společnostech z USA. Tam se jedná o historickou tradici fragmenování ceny.

Nová linka mezi Prahou a Ženevou

Od 1. listopadu 2019 bude třikrát týdně spojovat tato města pravidelná linka letecké společnosti easyJet. Vždy v pondělí, středu a pátek bude létat letadlo Airbus A320 pro 180 cestujících.

Airbus představil nové letadlo

Na aerosalonu v Paříži prezentovala společnost Airbus nový typ letadla, který je určený pro dálkové lety a bude konkurentem Boingu 737 Max. Pod označením A321neo bude dálková verze létat mazi Indií a Evropou, nebo Čínou a Austrálií. Jedná se o úzké letadlo s jednou uličkou. Airbus očekává, že bude mít v nejbližší době až 200 objednávek na tento nový model.

Co si nedávat do odbavených zavazadel?

Je dobré si připomenout, které věci nepatří do kufrů určených k odbavení do zavazadlového prostoru. V žádném případě do takového zavazadla nepatří elektronika. To se týká především: powerbank, elektronických cigaret, náhradních baterií a přístrojů s lithiovými bateriemi. Tyto přístroje mohou mít cestující na palubě letadla.

Vaše zavazadla, před naložením do letadla, prochází v neveřejném prostoru kontrolou. Zjistí-li obsluha, že některá z výše uvedených věcí se v zavazadle nachází, je její majitel pozván k dodatečné kontrole. Často se pak stává, že nestihne nástup do letadla, které na něj nečeká a odletí.

Do New Yorku nejen s Deltou, ale i s United Airlines

S touto leteckou společností se dostanete bez mezipřistání každý den do New Yorku na letiště Newark. Lety jsou plánovány až do 4. října 2019.

Z Prahy tento spoj odlétá pravidelně v 10:10 a z USA v 18:05.

Letní linka Praha – New York opět v provozu

Jako každoročně, tak i letos, obnovila letecká společnost Delta přímou linku mezi Prahou a New Yorkem.

Toto spojení bude obsluhovat Boeing 767-400.

V rámci Evropy se chystá odstranění národních hranic ve vzdušném prostoru.

Pomůže to tak lépe řídit trasy letadel a ty se rovnoměrně rozprostřou po celém vzdušném prostoru bez národních limitů. Obsazenost českého vzdušného prostoru už naráží na svá maxima a tento krok by byl velmi vítaný.

Český pas umožňuje cestovat do 183 států světa bez víza.

Již šest let se tak umísťuje v první desítce. Předběhl pasy Visegrádské čtyřky. Je to dáno nejen členstvím v Evropské unii, ale také úspěšnou zahraniční diplomacií.

Na prvním místě jsou pasy japonské, jihokorejské a singapurské. S těmi je možné cestovat bez víza do 189 zemí.

Několik NEJ

Nejbezpečnější aerolinky: australské Qantas, dále Emirates, American Airlines, Swiss, Finnair a KLM

Nejlepší letiště: Singapur, Tokio, Soul, Douhá, Hongkong, Nagoja a Mnichov

Nejčistší letadla: osm příček z deseti obsadila asijská letadla. Z evropských se do první desítky dostala letecká společnost Swiss a Lufthansa. Nejčistší leteckou společností je japonská ANA, kterou následuje EVA Air, Asiana Airlines a Singapore Airlines

Nejlepší aerolinie: i zde platí, že je nenajdeme v Evropě. Jsou jimi Singapore Airlines, Air New Zealand, Qantas, Qatar Airways, Virgin Australia a Emirates

Žebříček bezpečných letadel

Diskuze o bezpečnosti letadel se otevřela na základě problémů s letadlem Boeing 737 MAX. Mezi bezpečná letadla se řadí ta, co neměla žádnou fatální nehodu: Airbus A380, což je největší dopravní letadlo světa, které se přestává vyrábět. Dále Boeing 717, 787 a 747-8, Airbus A350, 340 a 320 a Bombardier CRJ 700/900/1000 a CSeries.

Letecké spojení mezi Prahou a Kazachstánem

Od 2. června 2019 bude dvakrát týdně (čtvrtek a neděle) létat spoj mezi Prahou a Astanou. Tento let bude operován leteckou společností SCAT Airlines, která bude na této trase využívat Boeing 737.

12 nových destinací s Ryanair

Od října 2019 začne letecká společnost Ryanair létat do nových destinací. S odlety z Prahy to budou: Stockholm, Riga, Benátky, Göteborg, Marseille, Kodaň, Bournemouth, Billund, Bari a posílí lety do Manchesteru a Bordeaux. Z Brna pak bude zavedena linka do Berlína. Ryanair se tak pokouší získat prvenství na tuzemském trhu.

 

Nové trasy z Prahy s Ryanair

Letecká společnost Ryanair plánuje dvě nové trasy s odletem z Prahy. Od 4. června to bude každé úterý na Mallorku a od 27. října dvakrát týdně, vždy ve čtrvtek a v neděli, do Bordeaux.

Za nevyužitý segment pokuta?

Letecká společnost Lufthansa zažalovala cestujícího, který si zakoupil za výhodnou cenu letenku v první třídě na let z Osla přes Frankfurt do Los Angeles a zpět. Ten na zpáteční cestě vystoupil ve Frankfurtu a již nepokračoval do cílové destinace, kterou bylo Oslo. Z tohoto důvodu letecká společnost požaduje po cestujícím doplatek ve výši cca 54.000,- Kč a zdůvodňuje to tím, že nedodržel přepravní podmínky, kde se nachází i informace o tom, že cestující musí doplatit tu poměrnou část letu, kterou nenastoupil a nechal ji záměrně propadnout.

Soud ještě neskončil. Prozatím rozhodl ve prospěch cestujícího, ale letecká společnost se odvolala.

Spojení mezi Prahou a Šanghají

6.5.2019 začne pětkrát týdně létat na této trase letecká společnost China Eastern Airlines.

Airbus A330-200 přepraví 262 cestujících, kteří budou mít na této trase možnost 2x týdně využít mezipřistání v Sianu. Toto čínské město navštěvují turisté především kvůli terakotové armádě.

Letecká společnost pro mladé Joon se začlení do Air France

Mateřská společnost Air France se rozhodla, že po dvou letech provozu nízkonákladové společnosti Joon, spustí integraci zaměstnanců a letadel do Air France, aby nebylo nadále společností Joon oslabováno její jméno. Pokud bude postupovat vše podle plánu, tak by od 1.4.2019 měly být tyto společnosti spojeny a lety budou operovány pouze pod hlavičkou Air France.

2x týdně s ČSA do Stuttgartu

Od 7. ledna spustilo ČSA novou linku. Bude na ni nasazeno letadlo ATR72. Lety budou k dispozici vždy v pondělí a úterý. Cena jednosměrné letenky začíná na 1400,- Kč.

ČSA v lednu ruší lety do čtyř destinací

Jedná se o linky z Prahy do Ostravy, dále o spoj z Prahy do Bratislavy a dále do Košic. Poslední zrušenou destunací tento měsíc je Jekatěrinburg.

Chyba v ceně, která se cestujícím vyplatila

Letecká spoečnost Cathay Pacific nepřiznala, kolika osobám se podařilo zakoupit si zpáteční letenku v business clas z Vietnamu do New Yorku místo za 360 tisíc za 15.300,- Kč.

Takto zakoupené letenky neruší, cestující přepraví. Chybně uvedený tarif, na který upozornil jeden ze šťastlivců na Twitteru, však velmi rychle Cathay Pacific opravil.

 

Server AirlineRatings.com zveřejnil svůj seznam nejlepších aerolinií pro rok 2019

Komisaři hodnotili letecké společnosti podle několika kritérií. Samozřejmostí je bezpečnost. Mezi další kritéria patří např.: velikost sedaček – nejlépe se umístili KoreanAir, zábava na palubě – zde jsou na prvním místě Emirates, catering a business clas vyhráli Qantas.

Celkově s nejvyšším počtem bodů se na prvním místě ocitli Singapore Airlines, kteří obstáli ve všech kritériích a ještě zaujali kladným postojem k inovacím, využíváním nových letadel a nejdelším letem bez mezipřistání.

Na druhém místě je Air New Zealand. Ti tomuto žebříčku kralovali posledních 5 let. Třetí příčku si připsala společnost Qantas. Nejlepší nízkonákladovou společností je pak Westjet.

Na pravidelných linkách z Prahy již dvakrát s Dreamlinerem

Od 28. října je možné cestovat z Prahy do Dauhá se společností Quatar Airways a od 29. října se společností Korean Air do Soulu s letounem Boing Dreamliner.

Boeing 787 Dreamliner je dvoumotorové proudové širokotrupé dopravní letadlo, které díky své konstrukci spotřebuje o pětinu méně paliva, než jeho konkurenti a je také dvakrát tišší.

Kabina letadla je prostornější, natlakovaná na nižší nadmořskou výšku, díky čemuž jsou cestující méně unaveni. Okna jsou největší, která zatím v civilním letectví byla. Jejich rozměry jsou 27 cm na šířku a 47 cm na výšku. Okna se již nezatahují roletkou, ale zatemňují se. Doba úplného zatemnění trvá přibližně 20 sekund. Model 787 je v současnosti nabízen ve třech variantách, základní 787-8 s kapacitou 242 pasažérů, protáhnutý 787-9 s kapacitou 290 pasažérů a 787-10 s kapacitou 310 pasažérů.

Nejdelší linku světa na trase Singapur – New York operuje společnost Singapore Airlines

Tato letecká společnost si od 11.10.2018 zapíše prvenství. Provozuje nyní nejdelší pravidelnou linku světa. Letadlo je na cestě 18 hodin. Titul provozovatele nejdelšího letu převzala od Qatar Airlines, kteří zabezpečovali spojení mezi Dauhá a Auclandem, kdy let trval 17,5 hodiny.

Linka mezi Singapurem a New Yorkem urazí 15 tisíc kilometrů. Tento let bude operován strojem A350-900 ULR (- Ultra Long Range). Je speciálně koncipován. Chybí v něm economy class. Cestující tak mohou využít business class, nebo premium economy.

Na toto spojení lze zpáteční letenku nejlevněji zakoupit za 26 tisíc korun.

Třetím, kdo provozuje extrémně dlouhé lety, je společnost Quantas (17 hodinový let mezi Londýnem a Australským Perthem). Tento dopravce by chtěl provozovat 20 hodinový let mezi Londýnem a Sydney. K tomu ale potřebuje stroj, který by takovou vzdálenost zvládl. Quantas již jedná s Boingem a Airbusem.

Uvidíme, za jak dlouho bude tento nynější rekord pokořen.

Air France vystřídá na linkách z Prahy do Paříže letecká společnost JOON

Inovativní letecká společnost Joon převezme od léta 2019 všechny tři lety z Prahy do Paříže, které jsou nyní operovány mateřskou společností Air France.

Na těchto letech bude využívat Joon letadla Airbus A320 a A321 a frekvence letů zůstane stejná, tedy 3 x denně.

Letadla aerolinek Joon pilotují zkušení piloti mateřské společnosti Air France.

Nabídkou služeb chce Joon oslovit cestovalele zaměřené na digitální komunikaci, flexibilitu ve volbě služeb a zodpovědný přístup k zdravé výživě a životnímu prostředí.

Cílí především na mladší generaci cestovatelů a tomu přizpůsobila i svou nabídku jako například nižší ceny, podobné jako u nízkonákladových společností, nabídka nealkoholických nápojů zdarma i v ekonomické třídě (káva v bio kvalitě, čaj, pomerančový džus a voda), aplikace YouJoon k dispozici ve všech třídách – sledování nejnovějších televizních pořadů, výběr videí z webu a dětských pořadů přímo v mobilním zařízení nebo tabletu zdarma i v ekonomické třídě. Dále také jistě zaujme ekologickým přístupem,  uniformy palubního personálu jsou vyrobeny z více než 60 % z polyesteru z recyklovaných plastových lahví.

Kromě ekonomické třídy nabízí Joon také business třídu s rozšířenými službami. Nabídka zdarma zahrnuje snídani s čerstvým pečivem, plnýohodnotný oběd nebo večeři, nebo drobné občerstvení v kteroukoli jinou denní dobu a široký výběr nápojů včetně šampaňského

Joon také spolupracuje mimojiné s Airbnb a Waynabox (balíčky dovolené, u které do poslední chvíle cestovatelé nevědí, kam poletí, destinace je překvapením).

Možnost získání a využívání mílí z věrnostního programu Flying Blue společnosti Air France – KLM zůstane přístupná i po přechodu na lety operované společností Joon.

Od příštího léta Joon zavádí také 5 nových destinací s odlety z Paříže ( Madrid, Manchester, Stockholm, ostrov Saint-Martin a Quito )

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zveřejnilo zprávu, ze které vyplývá, že v roce 2017 bylo poprvé po celém světě přepraveno přes 4 miliardy cestujících

Zatímco v roce 2000 cestoval v průměru každý člověk jednou za 43 měsíců, tak v loňském roce to bylo již každých 22 měsíců. Celkový počet cestujících pak meziročně vzrostl o 7,3%. K největšímu nárůstu došlo v regionu Asie a Tichomoří.

Od května 2019 bude letecká společnost Turkish Airlines létat do Istanbulu již čtyřikrát denně

Až 100 tisíc cestujících bude moci využít tento nový spoj. Letenky jsou již v prodeji.

Od 7.června 2019 bude v provozu další přímá linka do New Yorku

Letecká společnost UNITED AIRLINES plánuje k tomuto datu spustit přímé spojení mezi Prahou a letištěm Newark. Cestující budou moci využít přímý let do této oblíbené destinace již se dvěma dopravci, jelikož společnost DELTA AIRLINES operuje v současné době prímý let na newyorské letiště JFK. S leteckou společností American Airlines lze pak ještě využít přímý let do Filadelfie.

Přímým letem z Prahy do Larnacy i během zimy

Letecká společnost Cyprus Airlines ozmánila, že lety mezi Prahou a Larnacou budou díky velkému zájmu cestujících v provozu i během zimního letového řádu.

V zimní sezóně bude Cyprus Airlines nabízet lety operované Airbusem A319 ve stejné dny jako během letního letového řádu, tedy v pondělí a pátek, ale v jiné časy.

Cyprus Airlines zahájily provoz na této lince v červnu letošního roku a od začátku července pak navýšila frekvenci na dva lety týdně.

 

Nová přímá linka mezi Prahou a Šardžá s Air Arabia

Od 11. prosince 2018 zahájí letecká společnost Air Arabia novou pravidelnou linku mezi Prahou a městem Šardžá ve Spojených Arabských Emirátech.

Nová linka bude operována 5x týdně Airbusem A320.

Letecká společnost Air Arabia je první nízkonákladovou leteckou společností na Arabském poloostrově, létat začaly v roce 2003.

Kromě své základny v Šardžá mají pobočky v Maroku či Egyptě. Firma má 52 airbusů A320-200 a letá do více než 150 destinací.

 

Proměna Letiště Václava Havla Praha

Plánovaná proměna by měla začít u parkování. Dalším krokem bude rychlodráha a nový terminál. Vyhlášení architektonické soutěže proběhlo 30.7.2018. Hlavním požadavkem je zlepšení parkování a připojení rychlodráhy. Mají vzniknout dva nové parkovací domy a prostranství s obchody, které je bude spojovat s Terminálem 2. Pod tímto prostorem bude stanice rychlodráhy. Do ní se cestující dostanou přímo z terminálů. Porota architektů tak bude hodnotit podobu spojovacího prostoru a parkovacích domů. Plánovaná realizace projektu je v roce 2021.

Dočkáme se nového Concorda?

V roce 2003 jsme se definitivně rozloučili s tímto nadzvukovým letadlem, které 25 let létalo bez jediné nehody. Ta se stala v červenci 2000, zahynulo při ní 113 osob a stala se tak předzvěstí konce tohoto symbolu letecké dopravy.

Za oživením myšlenky na vskříšení dopravního nadzvukového letounu stojí Blake Scholl, který je bývalým zaměstnancem internetového obchodu Amazon. Spoluzaložil firmu Start-up Boom Supersonic. K jeho myšlence se přidal miliardář Richard Branson a janonské aerolinky Japan Airlines. Společnými silami by chtěli již v roce 2019 představit světu prototyp nadzvukového dopravního letadla.

Vyšší cena ropy zdražuje letenky v USA. V Česku se zdražuje minimálně

Cena ropy se v USA od jara zvedla o 39%. To se promítá do cen letenek společnosti Delta Air a American Airlines. Ti ve snaze zabránit strátám uvažují vedle zdražování i o rušení nevytížených letů a dokonce o snížení bonusů svých zaměstnanců.
V Čechách došlo jen k nepatrnému navýšení cen letenek a to v řádu korun, maximálně stokorun. Vyšší cena nadto nemusí mít spojitost s cenou ropy, kterou mají dopravci ve většině případů dlouhodobě zafixovanou. Může se jednat o reakci na konkurenci a také o sezónní poptávku. Například do žádaných prázdninových destinací stoupl prodej letenek o 50%.

Rozšiřování sítě transatlantických letů – Air France, KLM, Delta Airlines a Virgin Atlantic

Letecké společnosti Air France, KLM, Delta Airlines a Virgin Atlantic Limited podepsaly dohody, které směřují k rozšiřování jejich transatlantického společného podniku.

Air France a KLM nakonec získá celkem 31 % podílu ve společnosti Virgin Atlantic. Virgin Group si ponechá 20 % akcií a vedení Virgin Atlantic. Delta Airlines  si udrží 49 % podílu.

Společnosti Air France, KLM, Delta Airlines a Virgin Atlantic nyní usilují o zajištění příslušných regulačních schválení.

Rozšířený společný podnik leteckých společností se stane preferovanou volbou pro zákazníky cestující přes Atlantik.

Nabízí nejkomplexnější síť tras, vyhovující letové řády, konkurenceschopné ceny a vzájemné výhody pro Frequent flyer program, včetně schopnosti získat a uplatnit míle všech dopravců.

Další výhodou pro zákazníky je společné umístění klíčových zařízení na letišti. Cílem je vylepšit propojení a přístup k letištním salonkům každého dopravce pro prémiové cestující.

Virgin Atlantic založil před 34 lety podnikatel Sir Richard Branson s důrazem na inovaci a zákaznický servis. Dnes přepravuje 5,5 milionu zákazníků ročně. V roce 2017 se stala nejlepší transatlantickou leteckou společností na British Travel Awards 2017, podle hodnocení leteckých společností je Virgin Atlantic jednou z pěti nejlepších na světě a nedávno byla poradenstvím Skytrax označena britským oblíbeným dopravcem pro dlouhé lety. Společnost Virgin Atlantic sídlí v Londýně, zaměstnává více než 10 000 lidí po celém světě a provozuje flotilu 47 letadel, které pravidelně spojují 25 destinací na čtyřech kontinentech. Souběžně se společným podnikem Delta Air Lines provozují přední transatlantickou síť – nabízejí až 38 letů denně mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy s pokračujícím spojením do více než 200 amerických a mezinárodních měst.

V roce 2019 plánuje společnost převzít dodávku prvních letadel Airbus A350-1000 – pomáhá přeměnit flotilu na jedno z nejtišších a nejefektivnějších na obloze.

 

Air France a Qantas obnovují partnerství

Více letů do Austrálie přinese cestujícím obnovení „codeshare“ dohody mezi leteckou společností Air France a Qanras.

Zákazníci Qantas a Air France budou mít více možností jak cestovat mezi Evropou a Austrálií přes Asii díky obnovené dohodě mezi těmito aerolinkami.  Tyto lety probíhají od 20. července a bude možné je rezervovat od 5. června. Zákazníci budou mít prospěch z hladšího průběhu cesty díky potřebě pouze jedné letenky a jednorázového odbavení zavazadel, stejně jako z možnosti získat body díky novým codesharovým službám.

Minimálně 200 letů týdně již od 20. července 2018 nabídne spojení mezi Austrálií a Paříží přes Hongkong a Singapur.

 

Novinky letního letového řádu od 25.3.2018

V neděli 25. března vstoupil na Letišti Václava Havla Praha v platnost nový letní letový řád ( paltný do 27. října 2018 )

Do Prahy budou létat tři noví dopravci a celkem bude Praha spojena se šesti novými destinacemi.

Zároveň dojde u 17 stávajících tratí k navýšení počtu spojů. Své služby v rámci pravidelné přepravy nabídne 67 dopravců, jejichž letadla budou směřovat do 157 míst po celém světě.

Největší novinkou nadcházející sezóny budou denní přímé lety do Filadelfie provozované od května společností American Airlines.

Další novou destinací v letovém řádu bude od 19. května gruzínské Kutaisi, které nabídne nízkonákladová společnost Wizz Air.

Oproti loňskému létu se v nabídce dopravců objeví také destinace, do kterých se začalo létat již během zimy. Jedná se o čínský Si-an od společnosti China Eastern, polský Krakov nízkonákladového dopravce Ryanair nebo o přímé spojení s centrem Londýna na letiště London City, které zajišťuje BA CityFlyer, dceřiná společnost British Airways.

Také  se na Letišti Václava Havla Praha objeví i tři noví dopravci. Kromě již zmíněných American Airlines a BA CityFlyer získají cestující možnost využít také služeb letecké společnosti Cyprus Airways. Ta Prahu od 1. června spojí přímou pravidelnou linkou s kyperskou Larnakou.

Nejvíce linek leteckých dopravců bude během této sezony směřovat do Itálie (16 destinací), Velké Británie (15 destinací) a Španělska (14 destinací). Následují Řecko s 12 a Rusko s Francií s devíti destinacemi spojenými s Prahou přímou pravidelnou linkou.

Mezi nejoblíbenější destinace s nejvyšším počtem spojení z Letiště Václava Havla Praha bude patřit Moskva s 63 lety týdně, Amsterdam s 58 lety týdně, Varšava s průměrem 51 letů týdně a Paříž/Charles de Gaulle a Frankfurt shodně se 47 lety týdně.

Nová linka Ryanair z Pardubic do Alicante

Letiště v Pardubicích zahájilo provoz pravidelné linky do španělského Alicante. Jedná se o druhou linku irské společnosti Ryanair, která z Pardubic létá.

Do přístavního města Alicante se bude létat dvakrát týdně, v pondělí a čtvrtek.

 

Od 1.7.2018 druhá denní linka z Prahy do Dubaje s Emirates

Společnost Emirates přidá od 1. července 2018 další denní linku z Prahy do Dubaje.

Rozhodnutí padlo v návaznosti na rostoucí počet pasažérů cestujících na této trase.

Let bude operován celoročně a to letadlem typu Boeing 777-300ER s kapacitou 360 sedadel .

Letadlo tak nabídne konfiguraci ve třech třídách, konkrétně osm privátních kabin ve First Class, 42 polohovatelných sedadel v Business Class a 310 prostorných míst v Economy Class.

Druhý let ve 21:35 s příletem do Dubaje v 5:30 ( následují den dubajského místního času ) zlepší spojení Prahy s dalšími oblíbenými destinacemi v síti Emirates jako je Ho Či Minovo město ve Vietnamu, Phuket v Thajsku, Yangon v Myanmaru, Guangzhou v Číně a Phnom Penh v Kambodži. Stejně tak Auckland a Christchurch na Novém Zélandu a Brisbane v Austrálii budou snadněji dostupné díky lepšímu spojení s tranzitem na dubajském letišti.

Díky codesharovým dohodám Emirates s partnerem flydubai mohou zákazníci využít se zastávkou v Dubaji i letů do dalších destinací jako Zanzibar, Káthmandú, Salalah nebo Kilimandžáro

Budoucnost dálkových letů

Nedávno otevřenému letu mezi Australským Perthem a Londýnem patří druhá příčka v dálkových letech. Své prvenství stále drží spoj mezi Novozélandským Aucklandem a Dauhá, který je ještě o 37 kilometrů delší.

Boomu dlouhých letů pomáhá levná ropa a hlavně nové modely letadel, které jsou výrazně lehčí, než jejich předchůdci. Letecké společnosti poptávají po výrobcích letadel Boeing a Airbus nové stroje, případně nové konfigurace těch stávajících, které umožní delší lety. Ti předpokládají, že budou moci požadavkům aerolinek vyhovět. Airbus již testuje model A350-900 s označením Ultra Long Range a Boeing pracuje na novém modelu 777-8 s očekávaným termínem uvedení do provozu v roce 2022.

S těmito stroji se pak mohou uskutečnit plánované přímé lety Singapur – New York, Londýn – Sydney, nebo Evropa – Havaj.

Od soboty létá pravidelná přímá linka bez mezipřistání na trase Londýn – Perth

Operuje ji letecká společnost Qantas. Na palubě letadla Boeing 787-9 Dreamliner tak cestující stráví sedmnáct hodin dvacet minut a urazí trasu 14 496 kilometrů.

Tohoto prvního letu se zúčastnilo 200 cestujících a šestnáct členů posádky. Společnost Qantas  nechala pro takto dlouhý let speciálně upravit kabinu letadla, aby měli cestující patřičný komfort. Snížila počet sedadel ze tří set na 236, kabina je zásobena vyšším tlakem vzduchu, který lépe cirkuluje, je vybaven většími okny a disponuje systémy, které letadlu pomáhají se lépe vyrovnat s turbulencemi.

Spojení mezi Prahou a Ostravou

České Aerolinie oznámily, že od května 2018 posílí lety mezi Prahou a Ostravou. Těchto zpátečních letů bude 15 týdně. Operovány budou převážně letouny ATR 42 a ATR 72. Let mezi Prahou a Ostravou trvá 1 hodinu. Podle ČSA bude v ceně letenky vždy zahrnuto jedno kabinové zavazadlo, jedno odbavené o hmotnosti do 23 kg a ještě 1 malá osobní taška.

Aerolinky Pobeda zahájí od února lety mezi Moskvou a Karlovými Vary

Nízkonákladová letecká společnost Pobeda  začne od 17. února létat mezi Karlovými Vary a moskevským letištěm Vnukovo.

Linka bude provozována vždy dvakrát týdně.

Karlovy Vary jsou první destinací Pobedy v Česku, síť leteckých linek tohoto dopravce čítá celkem 16 měst.

Nízkonákladová letecká společnost Pobeda vznikla v roce 2014. Je členem skupiny Aeroflot a provozuje pouze nová moderní letadla typu Boeing 737-800. Díky cenové politice se stala nejžádanějším leteckým dopravcem na ruském trhu.

 

Mapa letiště Václava Havla Praha

1512896650246806155343

Japonci investují do vývoje nadzvukového dopravního letadla – bude nástupce Concordu?

Japonská letecká společnost Japan Airlines uvolnila deset miliónů dolarů (217 miliónů korun) pro americký start-up Boom Supersonic na vývoj nadzvukových letadel pro osobní přepravu.

Japan Airlines je tak první komerční leteckou společností, která vývoj letadla finančně podpořila. Má opci na nákup až 20 letounů Boom.

Firma Boom Supersonic tvrdí, že její stroje budou rychlejší a tišší než slavný Concorde.

Trasu z New Yorku do Londýna zvládnou za tři a čtvrt hodiny a letenky budou cenově dostupnější. Letenky na cestu novým nadzvukovým letadlem by díky efektivnější spotřebě paliva měly být o 75 procent levnější než letenky do Concordu. Srovnatelné by měly být se současnými cenami business třídy.

Na letadlo s 55 sedadly, které má stát 200 miliónů dolarů (4,3 miliardy korun), má Boom už 76 předběžných objednávek. První stroje mají být uvedeny do provozu kolem roku 2025. Létat budou rychlostí Mach 2,2, což je o deset procent rychleji než dosud nejrychlejší britsko-francouzský Concorde, který naposledy odstartoval před 14 lety.

Odborníci však stále nejsou zajedno v názoru, zda pravidelné nadzvukové lety, které byly v USA zakázány v roce 1973, nad velká města vůbec patří. Důvodem obav jsou rázové vlny a následný sonický třesk, který vytvářejí. Boom ale tvrdí, že sonický třesk jejich stojů bude v porovnání s Concordem výrazně slabší.

Nová přímá linka na Kypr se Cyprus Airways

Letecká společnost Cyprus Airways zahájí od 1. června 2018 pravidelné lety mezi Larnakou na jihovýchodním pobřeží Kypru a Letištěm Václava Havla Praha . Přímé lety bude dopravce provozovat vždy v pátek letounem typu Airbus A319 pro 144 cestujících. Odlet z Prahy je plánován ve 14:35 s příletem do Larnaky v 18:50 a zpět z Larnaky v 11:00 s příletem do Prahy ve 13:35.

Mapa nejnebezpěčnějších zemí světa

Organizace International SOS ve spolupráci se společností Control Risks vypracovala trojici map, na nichž si mohou cestující prohlédnout, v jakém stavu se jednotlivé země nacházejí, a to z pohledu zdravotních, bezpečnostních a dopravních hrozeb. Pomohla jim k tomu data nasbíraná od Světové zdravotnické organizace a dalších institucí.

Cestování přináší kromě krásných zážitků i rizika spojená s destinací, kam se cestující vydává.

U většiny evropských států se není třeba obávat zdravotních ani bezpečnostních rizik, ale u některých mimoevropských destinací je situace jiná. Pro prvotní vyhodnocení může cestujícím posloužit právě mapy vypracované organizací International SOS.

Mapu najdete zde https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/medical

 

Bezpečnostní rizika

image

 

Zdravotní rizika

image
Dopravní rizika
 

image

Letiště Amsterdam Schiphol – výpadek systému Řízení letového provozu

Společnost KLM zaznamenala dnes velké problémy na letišti Schiphol v důsledku technického problému v řízení letecké dopravy v Nizozemsku (LVNL). Zatím bylo zrušeno více než 80 evropských jednosměrných letů. Zároveň se KLM potýká s velkými zpožděními způsobenými narušením letového provozu.
Doporučujeme našim klinetům kontrolovat stav svého letu na KLM.com, kde jsou aktuální informace týkajících se časů příletů s odletů.
KLM se omlouvá cestujícím za nepříjemnosti.

Novinky v zimním letovém řádu – letiště Václava Havla Praha

Na letišti Václava Havla Praha začal od 29.10.2017 platit zimní letový řád, který bude platný až do 24.3.2018.

V rámci zimního letového řádu se z Prahy chystá operovat své lety 61 leteckých společností, z toho 56 na  linkách pro cestující.

Nový letový řád nabízí cestujícím pravidelná spojení do 112 destinací ve 41 zemích světa (11 nových destinací ).

Mezi nové destinace patří například i čínský Si-an. Právě v neděli 29.10. ve večerních hodinách přistál na letišti v Praze historicky první let ze Si-anu. Letecká společnost China Eastern Airlines, která linku provozuje tak zahájila provoz svého již druhého přímého spojení mezi Prahou a Čínou ( první přímá linka byla mezi Prahou a Šanghají ).

Další nové destinace představila i nízkonákladová společnost Ryanair a to například Eindhoven. Linka z Prahy do Eindhovenu bude operována denně. Během zimního letového řádu bude Ryanair provozovat 14 pravidelných linek včetně dalších nových spojení do Barcelony, Bologni, Budapešti, Edinburku, Krakova, Liverpoolu, Madridu a Malagy.

Další nízkonákladová společnost Wizz Air také přestavuje novou destinací a to izraelský Ejlat. Wizz Air zahájil lety 2.11. a linka bude operována z Prahy 1x týdně vždy ve čtvrtek, nazpět pak 1x týdně v pátek.

Nejvíce denní letů bude směřovat do Londýna ( až 13 letů denně ). Poprvé v historii budou k dispozici lety na všechna mezinárodní londýnská letiště a to díky nově otevřené lince společnosti BA Cityflyer ( dceřiná společnost British Airways ) na londýnské letiště London/City.

Kromě londýnského letiště London/City budou nově letadla z Prahy směřovat i na letiště Southend. Linku bude provozovat společnost Flybe ( linka je v provozu již od května 2017).

Mezi dalšími leteckými společnostmi se v zimní letové sezóně na letišti Václava Havla Praha nově objeví také Quatar Airway, Rusline nebo Georgian Airways.

 

 

 

Ryanair ruší do konce října až 50 letů denně

Nízkonákladové aerolinky Ryanair plánují do konce října každý den zrušit 40 až 50 letů.

Opatření, které vstoupilo v platnost okamžitě po oznámení, má cíl zvýšit včasnost spojů.

Ryanair uvedl, že zruší necelá 2 % letů, aby zvýšil podíl včasnosti letů na 90 %.

V první polovině září klesl ukazatel včasnosti letů pod 80 % a to aerolinky označili za nepřijatelné.

Ryanair již zveřejnil kompletní seznam zrušených letů od 19.9.2017  do 28.10.2017

Cestující, kterých se zrušení letů dotkne budou informováni prostřednictvím e-mailu.

Většina cestujících bude přesunuta na alternativní spoj ve stejný den, případně o den dříve nebo později.

Podrobnosti o zrušených letech jsou k dispozici na webových stránkách Ryanair.

Většinou se jedná o lety z nebo na letiště Londýn Stansted, zrušeno je i několik letů z/do Edinburghu, Manchesteru, Birminghamu, Říma, Milána, Bruselu, Barcelony i Prahy.

 

KLM jako první letecká společnost zahájila spolupráci s WhatsApp

Letecká společnost KLM začala spolupracovat se společností provozující aplikaci do mobilnich telefonu WhatsApp.

Od teď mohou zákazníci KLM jako první na světě přijímat dokumenty ke svému letu přes tuto aplikaci a také dále komunikovat s aerolinkami kdykoliv 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

WhatsApp a aerolinky KLM Royal Dutch Airlines zahájily unikátní test nové služby v aplikaci WhatsApp. KLM nyní nabízí svým zákazníkům po celém světě potvrzení rezervace, oznámení o check-inu, obdržení letenky, aktualizaci stavu letu a kladení otázek v 10 různých jazycích prostřednictvím oficiální aplikace WhatsApp Business.

KLM nabízí letové informace svým zákazníkům prostřednictvím ověřeného obchodního účtu WhatsApp. Ten usnadňuje přístup k informacím, které se díky této službě nachází na jednom místě. Informace jsou dostupné jak z letiště nebo z domu, tak i pokud jste právě na cestě. Mimo jiné mohou zákazníci prostřednictvím služby WhatsApp přímo kontaktovat agenty sociálních médií společnosti KLM, a to prakticky kdykoliv. Služba je k dispozici zákazníkům, kteří si rezervují letenky nebo se přihlásí přes KLM.com a zvolí volbu pro příjem informací přes WhatsApp.

Zprávy jsou zabezpečené tak, aby je mohli číst pouze zákazníci a KLM. Nikdo jiný, ani WhatsApp k nim nemá přístup. Zákazníci mohou snadno rozpoznat ověřené firmy pomocí oficiální aplikace WhatsApp Business.

Nová nízkonákladová společnost

JOON – tak se bude jmenovat nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládá Air France.

Tato společnost cílí na mladé zákazníky a první lety začne nabízet od podzimu 2017. Bude se jednat jen o lety na krátkou vzdálenost a budou vypravovány z letiště Charlese de Gaulla. Od roku 2018 jsou v plánu i lety dálkové. Trasy a ceny letenek oznámí v září 2017.

Nová linka do Londýna

British Airways oznámila, že od 29.10.2017 bude zavádět nový spoj na letiště, které je nejblíže centru Londýna.

Tím bude možné přistát na letech z Prahy na všech šesti londýnských letištích. Přímý spoj mezi Prahou a londýnským letištěm CITY bude létat šestkrát týdně. Cena letenek bude vyšší, než u jiných letů do této destinace, ale cestující ušetří za nákladnou dopravu z letiště do centra města.

Mezi Prahou a Londýnem tak bude možno využít každý den až 15 spojů s různými dopravci.

Cestujících na letišti Václava Havla Praha přibývá

Letiště Václava Havla Praha míří tento rok k rekordnímu výsledku odbavených cestujících. Od začátku roku do konce dubna bylo odbaveno 3,95 milionu cestujících. To je nárůst o 21%!

 

Ze statistik vyplývá, že rychleji přibývá cestujících, než letadel. Je to z důvodu častějšího využívání velkokapacitních strojů a vyšší obsazenost na již zavedených linkách.

K těmto výsledkům napomohly dva faktory. Větší zájem Čechů o cesty do zahraničí a současně vzrostl příjezdový cestovní ruch.

Mezi nejobsazenější lety patří ty mezi Prahou a Londýnem, Moskvou a Paříží.

Praha očekává navýšení počtu cestujících i v dalších měsících, protože řada dopravců ohlásila otevření nových linek. Těmi například budou Reykjavík, Verona nebo Tbilisi.

 

Uzavírka letiště Santa Fe v Argentině

Letecká společnost Aerolineas Argentinas informuje o uzavírce argentinského letiště Santa Fe v termínu od 19.6. do 20.9.2017.

Aerolineas Argentinas budou své lety operovat z/na letiště Paraná.

Vzhledem k tomu, že uzavírka letiště je mimo kompetenci leteckých společností, je přeprava z/na letiště Paraná na vlastní náklady cestujících.

FINNAIR zvyšuje poplatek za těžké zavazadlo na cestách po Finsku a v rámci Evropy

Od 23.5.2017 navyšuje letecká společnost FINNAIR poplatek u zavazadel těžších jak 23 kg  ( do maximální váhy 32kg a/nebo maximálních rozměrech 190cm x 75cm x 65cm).

Poplatek se zvyšuje ze 30 EUR na 55 EUR a dá se platit pouze na letištích.

Poplatek se neúčtuje cestujícím v business třídě a dále Finnair Plus Platinum nebo oneworld Emerald členům.

Dále se neúčtuje za dětské auto sedačky, kočárky a mobilní pomůcky bez ohledu na jejich velikost.

Dočasné zavedení hraničních kontrol v Portugalsku

V souvislosti se 100. výročím zjevení Panny Marie ve Fátimě navštíví ve dnech 10.5. – 14.5.2017  Portugalskou republiku papež František.

Z tohoto důvodu dojde k zesílení bezpečnostních opatření a k znovuzavedení hraničních kontrol na letištích.

Letecká společnost TAP Portugal upozorňuje na kontroly při vstupu do Portugalska a žádá cestující, aby meli s sebou platné cestovní doklady.

Alitalia před bankrotem

Alitalia požádala vládu, aby na ni uvalila zvláštní správu a rozhodlo se tak o dalším osudu společnosti. Dosazení správci vyhodnotí, zda lze Alitalii restrukturalizovat, či projde bankrotem.

Současná neutěšená ekonomická situace, která vznikla nevůlí zaměstnanců přistoupit na plán vedení, který by snížil jejich počet o zhruba 1700 a platy pozemního personálu o 8 procent, tak může vyústit prodejem, nebo likvidací firmy.
Zvláštní správa by měla trvat zhruba 6 měsíců a vláda by na tuto dobu měla Alitalii poskytnout překlenovací úvěr, jelikož má společnost peníze na provoz pouze do poloviny května.
Alitalia byla před krachem už v roce 2008. Tomu se vyhnula zprivatizováním italskými investory. V roce 2014 do ní vstoupila Etihat Airways, přepravce Spojených arabských emirátů, která v současné době drží 49 procent podílu společnosti.
Italská vláda vylučuje opětovné znárodnění Alitalie, za kterou daňoví poplatníci zaplatili už přes sedm miliard eur (188 miliard korun).
Alitalia uvedla, že letový řád se zatím nijak nemění.

Bezpečnostní kontroly odbavených zavazadel na letišti Václava Havla Praha

Z důvodu zajištění větší bezpečnosti budou od května bezpečnostní technici na letišti Václava Havla Praha nahlížet i do zavazadel, která jsou odbavena do zavazadlového prostoru letadel. Zavazadla budou kontrolvána na stopy po výbušninách.

Detekce stop po výbušninách se od září 2015 provádí u osob a příručních zavazadel. Kontrola, kterou cestující mohou znát například z letišť v USA, Rakousku, Německu nebo Švýcarsku, probíhá tak, že bezpečnostní pracovník zavazadlo otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci s výbušným materiálem. Celý proces otevření zavazadla, získání stěrů, vyhodnocení a opětovné zavření zavazadla trvá okolo 10 minut a probíhá bez přítomnosti cestujícího. Kontroly by neměly mít dopad na rychlost a plynulost odbavení cestujících.

Abyste předešli možnému poškození zavazadla při detekční kontrole, doporučuje letiště používání kufrů s tzv. TSA zámky (jsou označeny červeným diamantem) balící fólie či visacích zámků, které je možné přeštípnout bez poškození zavazadla.

Při některých formách zabezpečení (integrovaný zámek bez tzv. TSA) může během otevření zavazadla dojít k jeho poškození a nemožnosti toto zavazadlo znovu uzavřít a uzamknout. V takovém případě bude zavazadlo kromě ochranné fólie vybaveno také stahovacími popruhy s logem Letiště Praha.

 

V USA zvyšují kompenzace za odepření nástupu do letadla

Běžná praxe leteckých společností po celém světě je prodat více letenek než je počet sedadel v letadle, což vychází ze zkušenosti, že se k vypravenému letu většinou všichni cestující nedostaví.
V případě, že se dostaví všichni cestující a jejich počet převýší počet sedadel, je některým odepřen nástup do letadla nebo jsou cestující vybídnuti k dobrovolnému uvolnění místa.
Cestující mají v tomto případě v USA nárok na vyšší kompenzaci, než v Evropě.

Podle evropského nařízení, které je platné pro všechny lety z EU, mají cestující v případě odepření nástupu na palubu nárok na kompenzaci, která je upravená délkou letu v rozmezí EUR 250 – 600.
Pro lety v USA požadují tamní úřady maximální částku USD 1350.
Jednotlivé letecké společnosti na tento požadavek reagují různě a již nyní svá maxima zvedají.
Např. Delta Airlines zveřejnila svůj maximální limit ve výši USD 9950. Tato částka však musí být individuálně schválena nadřízeným letištního personálu.

Americké aerolinky také nastavují nová pravidla, že nikdo, kdo je již na palubě letadla, z něj z důvodu přeplněného letu, nemůže být vyveden.

Letní letový řád – od 26.3.2017 na letišti Václava Havla Praha

V neděli 26.3.2017 vstoupil  na letišti Václaha Havla Praha v platnost nový letní letový řád, který nabídne cestujícím novinky jak v počtu leteckých spojení tak i v destinacích.

Letní sezóna, která potrvá do 28. října 2017 nabídne v rámci pravidelné dopravy 66 dopravců, jejichž letadla budou směřovat do 154 míst po celém světě.

Praha bude spojena s devíti novými destinacemi ( Aarhus, Alméria, Malmo, Menorca, Reykjavik, Stavanger, Tbilis, Trapani a Verona) .

Zároveň dochází u více než 20 stávajících tratí k navýšení počtu spojů.

Na Letiště Václava Havla Praha budou létat dva noví dopravci – Flybe a Georgian Airways.

Od 8. května navýší britská letecká společnost Flybe počty letů do Londýna, a to na letiště Southend.

Od 22. května pak do Prahy začne létat gruzínský dopravce Georgian Airlines, který bude 2x týdně zajišťovat přímé pravidelné spojení do svého domovského hlavního města Tbilisi.

10 leteckých společností bude v letní sezóně zajišťovat dálkové linky:

Air Canada rouge – Toronto

Air Transat – Montreal

České aerolinie – Soul

Delta Air Lines – New York/JFK

Emirates – Dubai (A380)

FlyDubai – Dubai

Hainan Airlines – Peking

China Eastern – Šanghaj

Korean Air – Soul

Sichuan Airlines – Čengdu

 

Zákaz velkých mobilních telefonů a tabletů na palubách letadel

Od 25.3. 2017 vstoupí v platnost nažízení ohledně omezení velkých mobilních telefonů a tabletů na palubách letadel.

Cestující si s sebou nesmějí do letadla vzít větší elektronické zařízení než 16 cm x 9,3 cm.

Opatření se týká notebooků, tabletů, čteček, DVD přehrávačů, kamer a přenosných herních zařízení.

Cestující je budou muset nechat odbavit a na palubu si s sebou vezmou pouze mobilní telefon.

Změny nařízené USA se týkají celkem devíti leteckých společností ( např. i Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airways a British Airways) a zasáhnou více než 50 letů denně. Jedná se o přímé lety do USA z osmi zemí Blízkého východu a severní Afriky.

Postiženo bude deset letišť v osmi zemích, odkud létá do USA devět leteckých společností. Na seznamu jsou Jordánsko, Egypt, Turecko, Saúdská Arábie, Kuvajt, Maroko, Katar a Spojené arabské emiráty. Nařízení se týká pouze přímých letů z vybraných zemí do Spojených států, nezahrnuje lety s přestupem.

Spojené království vydalo stejné nařízení pro Turecko, Libanon, Jordánsko, Egypt, Tunis a Saúdskou Arábii. Dotkne se celkem 13 aerolinií.

Nařízení potrvá do 14. října.

Nový salonek Air France na letišti Charlese de Gaulla v Paříži

Cestujícím v rámci Shengenského prostoru je k dispozici na letišti Charlese de Gaulla v Paříži nový luxusní salonek Air France.

Pětinásobně zvětšený salónek Air France na ploše 730 m2se nachází v blízkosti nástupních bran na Terminalu 2G, který obsluhuje lety do Schengenského prostoru je tím umožňuje zákazníkům užít si služeb salónku do poslední chvíle před odletem.

Nový jídelní koncept salonku následuje strategii společnosti „France is in the Air“, neboli „Francie je ve vzduchu“, a proto nabízí atmosféru a styl pařížské brasserie.

Od 1. března 2017 je salonek otevřený od 6 hodin ráno do 9 hodiny večer.

Zákazníci Air France Business a Elite Plus odlétající z Terminálu 2G si mohou užít služeb nového salonku zdarma. Ostatní zákazníci mají k dispozici stejné služby za poplatek ve výši 50 eur za osobu do 10 hodin dopoledne, vstup po 10 hodině je za 35 eur na osobu.

Upřesnění podmínek přepravy kabinových zavazadel na letech ČSA

České aerolinie zavedly koncem roku 2016 nové tarifní balíčky – pro třídu Economy „LITE“, „PLUS“ a „FLEX“ a pro třídu Business „BUSINESS LITE“ a „BUSINESS“.

Od 29.3.2017 dále dochází k:

  • drobné úpravě cen jednotlivých jednosměrných letenek i nabízeného jídla
  • možnosti výběru preferovaných sedaček na všech linkách ČSA
  • navýšení počtu kusů odbavených zavazadel na lince z/do Soulu v tarifním balíčku FLEX (2ks/23kg)

V neposlední řadě taktéž dochází k upřesnění podmínek přepravy jednotlivých kabinových zavazadel ve všech tarifních balíčcích v celé síti ČSA.

Přehled zavazadel ZDE

Stávka pozemního personálu na berlínských letištích

V souvislosti se stávkou pozemního personálu na berlínských letištích Tegel a Schönefeld byly na 10. 3. 2017 zrušeny i některé lety z/do Prahy.

V pátek ráno vstoupil pozemní personál  do pětadvacetihodinové stávky za zvýšení mezd.

Odborový svaz Verdi ohlásil začátek protestu na 04:00, konec je plánován v sobotu kolem 05:00.

Prosíme cestující, aby sledovali aktuální status svého letu a ohledně náhradního spojení kontaktovali přímo svého dopravcem nebo vystavující kancelář.

Letenky pro firmy

Kdo někdy zařizoval dlouhodoběji firemní služební cesty a firemní letenky, tak určitě zjistil, že mají oproti letenkám na dovolenou svá specifika.

Je zde třeba více dbát na časové preference cestujícího, jako je čas odletu a příletu, doba strávená na přestupu, celková doba letu, jednotlivé země, přes které je let realizován a v neposlední řadě taky i na cenu letenky nebo hotelu. Skloubit všechny požadavky nebývá snadné, zvlášť, když výdaje za služební cesty patří podle průzkumů ke třetím nejkontrolovanějším nákladům ve firmách a jsou tudíž pod velkým drobnohledem každého finančního ředitele.

Letenky pro firmy zajišťují zpravidla kvalifikovaní konzultanti cestovních agentur, kteří se na takovou činnost specializují a nebo si firma může svoje vlastní firemní letenky zajišťovat sama přes online vyhledávače. Výhodou konzultanta je bezpochyby úspora času při vyhledávání letů a možnost konzultace všech variantních řešení, které se leckdy nabízejí. Poradenství při realizaci letenek pro firmy je u specializovaných agentur na prvním místě. Pro ty, kdo raději zařizují letenky pro firmy nezávisle na konzultantovi, se nabízí mnoho online vyhledávačů, avšak je v nich poměrně problematické nalézt zcela vyhovující variantu, nemluvě o tom, že od počátku není zřejmé, o jakého prodejce se jedná.

Řešením pro střední i velké firmy může být profesionální online rezervační nástroj, který se dá zpravidla uzpůsobit na míru požadavkům firmy, kde lze nastavit jak firemní politiku, schvalovací procesy, tak preferované dopravce nebo hotelové řetězce, různé korporátní programy, speciální ceny a prakticky nabízí jen takové varianty, které jsou vyhovující. Rezervace je pak otázkou okamžiku. Každý způsob má svá pro a proti a každému vyhovuje něco jiného, ale je dobré vyzkoušet E-Travel Solutions od společnosti Business Travel Solutions, která přivádí na trh zcela nový korporátní on-line nástroj pro správu služebních cest.

TAP Portugal – změny u přenocování v Lisabonu

Od 31.3.2017 mění TAP Portugal pravidla u přenocování v Lisabonu.

TAP Portugal bude dále hradit a poskytovat ubytování v hotelu se snídaní při nenávaznosti na dálkový let, ale nebude již zprostředkovávat transfer z letiště na hotel a zpět.

 

Nová linka Karlovy Vary – Düsseldorf s Germania

Nová linka letecké společnosti Germania, která zahájí svůj provoz letním letovým řádem!

Karlovy Vary – Düsseldorf s frekvencí letů 2x týdně (čtvrtek a neděle)

Letecká společnost Qatar Airways má od 5.2. nejdelší let!

Qatar Airways zahájili provoz na lince z hlavního města Kataru Dauhá do Auclandu na Novém Zélandu.

Let trvá v jednom směru 16 hodin 20 minut a v opačném 17 hodin a 30 minut ( kvůli větrům a nadmořské výšce je zpáteční let delší).

Délka trasy je 14 539 km a během cesty překonává letadlo deset časových pásem.

Qatar Airways tak připravili o prvenství leteckou společnost Emirates, jejichž nejdelším komerčním letem byla linka Dubaj – Aucland.

Jak dlouho si Qatar Airways toto prvenství udrží, záleží na letecké společnosti Singapore Airlines, která plánuje na příští rok znovuobnovení linky mezi Singapurem a New Yorkem. Ten by trval více jak 19 hodin.

 

TAP Portugal – novinky v letní sezóně 2017

TAP Portugal nabídne kromě klasického odpoledního non-stop letu do Lisabonu ještě i ranní odlety do Lisabonu ve vybraných dnech, a tak už ráno budete v Lisabonu a následně budete moci využít návaznost do celé sítě TAP (např. Miami, New York, Boston, Rio, Salvador, Casablanca, Sevilla atd.)

Další vítanou novinkou je, že  u odpoledních letů z Prahy a Vídně do Lisabonu bude vždy návaznost na Azory – letiště Ponta Delgada (odpadá nutnost přenocování)

TAP se také vrací s denní linkou na trasu Budapešť – Lisabon (bude od června létat každý den) a představuje dvě nové destinace –  Toronto a Gran Canaria

 

FLY DUBAI – Check-in na letišti v Colombu

Z důvodu omezení provozu na letišti v Colombu do 6. dubna 2017 bude bezpečnostní kontrola před odbavením uzavřena již 90 min. před odletem.

Cestující se mohou odbavit již 5 hodin před odletem.

Nové destinace FINNAIR – San Francisko, Havana, Goa

Letecká společnost FINNAIR představuje nové destinace pro rok 2017 – San Francisko, Havanu a Gou

Lety jsou s dobrou návazností na lety z Prahy, Vídně nebo Budapešti

San Francisco  – 3x týdně v období 01.06.-28.09.2017

Havana              – 2X týdně v období 01.12.2017 – 23.03.2018

Goa                     – 2x týdně v období 29.11.2017 – 21.03.2018

 

Z Británie do New Yorku za méně než 60 liber

Nízkonákladová letecká společnost Norwegian plánuje letos v létě začít létat z Británie do New Yorku za necelých 60 liber (zhruba 1900 korun).

Nižších cen chce dosáhnout díky úspornějším modelům letadel a lety na menší newyorská letiště, kde jsou poplatky nižší.

Nové lety do New Yorku chce společnost vypravovat z letišť v Edinburghu, Corku a Shannonu.

V současnosti létají aerolinky z londýnského letiště Gatwick na newyorské Kennedyho letiště. Nynější frekvenci jednoho letu denně chtějí navýšit na dva lety denně.

Norwegian létají z Gatwicku také do Bostonu, Los Angeles, Fort Lauderdale, Orlanda, Las Vegas, San Franciska a Portorika.

Od jara do Švédska s ČSA častěji, nová destinace Malmö

České aerolinie rozšiřují letový řád o novou pravidelnou linku mezi Prahou a Malmö. Provoz na ní zahájí 28. března 2017.

Provoz na lince mezi Prahou a Malmö je plánován celoročně s frekvencí letů  z Prahy čtyřikrát týdně, v úterý, středu, čtvrtek a sobotu.

České aerolinie v příští letní sezóně přidají i nové lety na linkách do Stockholmu, na které nabídnou denní spojení, a do Göteborgu, kam zamíří letadla až dvakrát denně.

Malmö je po Stockholmu, Göteborgu, Linköpingu a Växjö pátá destinace ve Švédsku, do které budou České aerolinie z Prahy vypravovat pravidelné spoje.

Kazachstán – změny ve vízové povinnosti pro občany ČR

Od 1. ledna 2017 mohou občané ČR cestovat do Kazachstánu bez víza na dobu 30 dnů.

Pokud hodlá cestující pobývat v Kazachstánu nepřetržitě více než 30 dnů, může požádat o jednovstupné vízum na 90 dnů, nebo o vícevstupné vízum na 90 dnů na období 3 let a to na Velvyslanectví Republiky Kazachstán v Praze

Adresa: Pod Hradbami 662/9, 160 00 Praha 6

Tel.: 233 375 642 (sekretariát velvyslance), 233 375 643 (konzulární oddělení), fax: 233 371 019,

E-mail: kzembas@gmail.com (velvyslanectví) a kazconsulprague@gmail.com.

Žádosti o udělení víza je možné podávat  v pondělí, středu a pátek od 09.00 do 12.00 hodin; výdej cestovních pasů probíhá v úterý a ve čtvrtek od 15.00 do 16.00 hodin. Při podávání žádostí o udělení víza je vyžadována osobní přítomnost a lhůta pro zpracování žádosti je nejméně 5 pracovních, resp. 7 kalendářních dnů.

Aktuální informace je možné nalézt na stránce http://www.kazembassy.cz/cz/content/konzularni-oddeleni/informace-ohledne-viza/pravidla-pro-udelovani-viz-republiky-kazachstan/.

Při příjezdu/příletu do Kazachstánu je občan povinen vyplnit migrační kartu, kterou odevzdá při opuštění území.

Překročení doby povoleného pobytu je ze strany odpovědných orgánů Kazachstánu důsledně kontrolováno a trestáno vysokou pokutou, kterou uděluje správní soud v řízení, které trvá minimálně jeden den. Není tedy  možné např. pokutu zaplatit na letišti a odletět plánovaným spojem.

Nové cenové balíčky ČSA

Od 1. prosince 2016 mění ČSA strukturu cenových balíčků.

Zavádí pět nových cenových balíčků: ECONOMY LITE, ECONOMY PLUS, ECONOMY FLEX, BUSINESS LITE a BUSINESS.

Například cenově nejvýhodnější balíček ECONOMY LITE si nově budete moci zakoupit na všechny pravidelné linky ČSA vyjma dálkových letů do Rijádu a Soulu.

U tohoto balíčku je v ceně letenky pouze příruční zavazadlo.

Balíček ECONOMY FLEX byl rozšířen o nové služby, které jsou zahrnuty již v ceně letenky, např. o SkyPriority nebo lehké občerstvení.

Na letech provozovaných ČSA bude nově servírováno Business Menu všem držitelům Stříbrných, Zlatých a Platinových karet OK Plus se zakoupenou OK letenkou v balíčku ECONOMY FLEX. Podmínkou je, aby členové OK Plus měli své číslo věrnostního programu vloženo v rezervaci minimálně 24 před odletem.

Balíček BUSINESS LITE je určený všem cestujícím, kteří si chtějí dopřát všechny služby prémiového cestování, ale nepožadují časovou flexibilitu v termínech odletu a návratu.

ČSA také sjednocuje  zavazadlovou politiku a zvyšuje v cestovní třídě Economy váhový limit u zapsaných zavazadel z 15 na 23 kg na všech linkách provozovaných ČSA.

 Podrobné srovnání balíčků ZDE

Stávka Lufthansy bude pokračovat i 29.11. a 30.11.2016

Lufthansa oznámila, že stávka pilotů bude pokračovat i ve dnech 29. – 30.11.2016.

V úterý 29.11. budou stávkou zasaženy především krátké lety po Evropě, ve středu 30.11. pak i dálkové lety ( stávka se bude týkat jak krátkých tak dálkových letů).

Stávkou mohou být zasaženy i lety společnosti Lufthansa CityLine.

Lety operované společnostmi SWISS, Brussels Airlines, Austrian Airlines,Germanwings, Eurowings a  Air Dolomiti nebudou stávkou zasaženy.

Prosíme cestující, aby si před cestou zkontolovali status svého letu na internetových stránkách Lufthansy nebo na stránkách letiště.

 

 

Z Prahy do Eindhovenu od dubna častěji

Holanská letecká společnost Transavia zahájí od dubna 2017 provoz nové linky mezi Prahou a Eindhovenem.

K dipozici bude 9 tydenních spojení.

Oproti letní sezóně 2016 přibude druhý let v pondělí a v pátek a také nové spojení v sobotu.

 

 

Stávka Lufthansy

Letecká společnost Lufthansa vyhlásila dne 23.11. stávku svých pilotů.

Z tohoto důvodu jsou rušeny lety včetně letů z/do Prahy a to prozatím až do soboty 26.11.2016.

V pátek 25.11. budou zušeny především krátné lety po Evropě.

V sobotu 26.11. pak dálkové lety mino Evropu.

Prosíme proto cestující, aby sledovali aktuální status svého letu na stránkách letecké společnosti nebo na webu letiště Václava Havla Praha v sekci Přílety a odlety. Více informací o zrušených letech a návod postupu pro cestující se dozvíte přímo na webových stránkách dopravce: www.lufthansa.com

Havana – nová destinace Alitalia

Alitalia otvírá již svou čtvrtou novou dálkovou destinaci v roce 2016. Od 29.11.2016 nabízí spojení mezi Prahou/Vídní a Havanou.

Lety jsou operovány Boeingem 772  a nabízí místa v Busines class, Economy class i Premium class.

Z Prahy ne vždy lety navazují ve stejný den a proto Alitali nabízí hotel k letence zdarma!

 

Nová destinace Smartwings – Madrid

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím od 15.12.2016 nové spojení mezi Prahou a Madridem.

Lety budou operovány letadlem Boeing 737-800, v zimě každé pondělí, čtvrtek, pátek a neděli, v letní sezóně denně.

Ceny zpátečních letenek již od 4.888 Kč

 

Výhodnější ceny při nákupu nadváhy nebo přespočetných zavazadel na letech ČSA s předstihem

ČSA nabízí svým cestujícím možnost zakoupení nadváhy nebo přespočetných zavazadel s předstihem za zvýhodněné ceny.

Pokud si tyto služby zařídíte s předstihem 36 a více hodin před odletem, cena bude o 25% výhodnější než při pozdější platbě, například až v den odletu nebo na letišti při odbavení.