Aktuality

Letecká daň

Některé státy EU zavedly již dříve takovouto daň, která zdražuje letenky o 2 – 45 EUR. Každý stát má jinou strategii. Někdo tyto daně vybírá pouze za krátké lety, aby tím cestující přiměly využívat vlakovou dopravu, jiné je vybírají za všechny lety bez rozdílu. Průkopníkem ve vybírání leteckých daní bylo Holandsko, které je zavedlo již v roce 2008. Nejmladším výběrčím se má stát od dubna tohoto roku Belgie.

Air Greenland bez letušek

Letecká společnost Air Greenlad, která zajišťuje vnitrostátní lety po Grónsku a jeho spojení s Dánskem a Islandem, bude dočasně létat bez letušek. Důvodem je mutace omikron, která poslala do karantény velké množství palubního personálu. Aby nemusely být zrušeny lety, budou cestující bez letušek.

Snížení počtu letů

Letecké společnosti Swiss, Lufthansa, Austrian Airlines, WizzAir a Ryanair – ti všichni regulují počet svých pravidelných letů. Některé linky jsou omezené, jiné dočasně zrušené. Důvody jsou dva. Prvním je zpřísňující se předpisy související s pandemií a druhým je nedostatek personálu. To vše a ještě nízký počet rezervací a prodaných letenek, donutilo dopravce k tomuto kroku.

Vodík v leteckém průmyslu

Britská organizace se zaměřila na možnost sestrojení letadla, které bude poháněno vodíkem. Koncept takového letadla byl již představen pod názvem FlyZero. Má pojmout 279 cestujících a let z Londýna do San Fancisca bez mezipřistání má zvládnout za stejnou dobu, jako dnešní letouny. V současné době je překážkou vysoká cena vodíku a složitá infrastruktura spojená s tankováním. Britové spoléhají na to, že se tyto překážky odstraní a tato ekologická doprava by mohla být spuštěna do provozu v dekádě po roce 2030.

Vrácení turistů z Rakouska

100 turistů z Británie odmítly po přistání v Innsbrucku pustit na své území rakouské úřady. Neměli negativní testy ani posilující dávku na covid-19. Šedesát se jich vrátilo  obratem domů, zbylých čtyřicet zůstalo a nastoupilo do hotelu do karantény.

Nové restrikce na Srí Lanku

Od 1.1.2022 musí mít všichni cestující na Srí Lanku ještě před odletem vyplněný příjezdový formulář. Na základě něj bude každému jednotlivě vygenerován jedinečný QR kód, bez kterého nebude nikdo vpuštěn do země.

Škrtání plánovaných letů u Ryanairu a Lufthansy

Ryanair a Lufthansa ruší od polovina ledna 2022 velké množství letů. Důvodem je jednak nedostatek pilotů z důvodu nemocnosti a také nedostatek rezervací na lety v období ledna a února příštího roku. Nezájem cestování vyplývá zřejmě z chaosu a ze zpřísňování pravidel v souvislosti s šířením mutace omikronu. Každý stát je má nastavena jinak a často je mění. Některé spoje ale budou v provozu i s minimem cestujících. Takové spoje musí letecké společnosti zachovat i přes nerentabilnost, protože jsou nuceni využívat 50 – 80% slotů, jinak by jim byly odebrány a to si nemohou dovolit.

Coronavirus si opět vybírá svou daň – Air France zrušila lety do Hongkongu

Do 26. března 2022 jsou zrušeny všechny lety AF do Hongkongu. Důvodem jsou přísná koronavirová opatření ze strany tamních úřadů, která posádky letadel nemohou splňovat. Toto rozhodnutí se týká i nákladní dopravy. Zrušení letů hlásí i letecké společnosti Swiss a Cathay Pacific, a to ze stejných důvodů. Za zmínku stojí, že třeba letecká společnost KLM své lety neruší. Daří se jí v nich pokračovat díky mezipřistání v Bangkoku, kde dochází ke střídání posádek. Tím se jim podaří specifické restrikce splnit.

Služební cesty a letenky pro firmy

Cestování v dnešní covidové době se velmi zkomplikovalo restrikcemi jednotlivých států a taky leteckých společností. Už jenom skutečnost, že se velmi často cestuje s přestupem, činí tuto disciplínu velmi adrenalinovou. V dnešní době se vyplatí být očkován a vždy mít na cestu PCR test a to i na zpáteční cestě. Proto je dobré, aby cesty byly konzultovány s odborníky a především firemní letenky, respektive služební zahraniční cesty je dobré probrat se specialistou, který se na segment business travel specializuje. Z tohoto důvodu doporučujeme cestujícím, aby se při plánování cesty včas seznámili s požadavky, které jednotlivé státy požadují a mohli být na ně připraveni. Vzhledem ke skutečnosti, že dochází ve zvýšené míře ke změnám a rušení letů, je velmi žádoucí, aby se mohl cestující, potažmo firma, obrátit na odborníka, který mu v takových nepříjemných situacích pomůže a bude ho informovat o všech restrikcích, které budou s jeho služební cestou spojeny nebo ho odkáže na příslušné nařízení států.

Přímá linka do Filadelfie nebude

Letecká společnost American Airlines plánovala na léto 2022 přímé spojení mezi Prahou a Filadelfií. Tyto lety do odvolání ruší. Důvodem je nedodání objednaných třinácti letadel Boeing 787 Dreamliner ve slíbeném termínu. Nenaplní se proto ani předpoklad, že bude zprovozněna přímá linka z Prahy do Chicaga.

Poplatek z pobytu bude v Praze asi vyšší

Zvýšení sazby místního poplatku za ubytování odsouhlasilo vedení Prahy. Pokud tento návrh odsouhlasí i zastupitelé, tak bude platit od příštího roku. Poplatek tak vyšplhá z dnešních 21 korun na osobu a noc na 50 korun. Ač se může zdát, že se jedná o skokové navýšení, je třeba upozornit na to, že aktuálně má Praha tento poplatek nižší, než třeba Ústí nad Labem. Jiné metropole si účtují také vyšší částky. Např. Berlín čtyři eura, Řím šest a Paříž tři Eura. Z tohoto pohledu vychází Praha levně, ale ptá se někdo na pobytovou taxu, když zaplatí za noc 150 Euro? Turistu to moc nezajímá, jen vidí, jak se všude zdražuje a i taková zdálivá maličkost ho může odradit od cestování.

Nové restrikce pro cesty do Ruska

S okamžitou platností je nutné, aby každý cestující měl před odletem do Ruska negativní PCR test, který bude provedený maximálně dva dny před odletem! Znamená to, že každá osoba musí mít test udělaný 2 kalendářní dny před příletem na jakékoli letiště v Ruské federaci. Toto nařízení se vztahuje i pro tranzit. Prakticky se jedná o podobné opatření, jako zavedla administrativa Joe Bidena, jenom s tím rozdílem, že je zde den navíc, který je pravděpodobně taky přizpůsoben s ohledem na časový posun cestujících ze západního směru zeměkoule.

Japonci koordinují počty cestujících

S příchodem nové mutace koronaviru se Japonsko okamžitě uzavřelo před okolním světem. Začalo rušit možnost příletu na své území. Pod tlakem svých občanů, kterým tak zabránilo návratu domů, však svůj původní záměr přehodnotilo. Nyní je možné do Japonska cestovat, ale aby nedošlo k velké koncentraci rezervací, je stanoven limit, kterým je maximálně 3500 přilétajících cestujících denně.

Přísnější režim při cestách do USA

Od 6. prosince 2021 platí nová nařízení při cestách do USA. Cestující si musí připravit nejen doklad o ukončeném očkování proti covid-19, ale i potvrzení o negativním testu. Toto potvrzení nesmí být starší než jeden den. Pozor! Jedná se o zkrácení platnosti předletového testu ze tří na jeden den!

Z Prahy s Eurowings do Stockholmu

Od března 2022 bude navázáno pravidelné přímé spojení mezi Prahou a Stockholmem s leteckou společností Eurowings. Zatím se bude jednat jen o dva lety týdně a to v pátek a v neděli. Dá se předpokládat, že se bude jednat o nejlevnější letecké spojení na sever od České republiky. Levné letenky do Stocholmu si najdete v našem E-Travel Solutions.

Černý pasažér v podvozku letadla přežil

Po přistání v Miami zadrželi černého pasažéra, který byl ukrytý v šachtě pro podvozek. Toto místo není přetlakováno, ani vytápěno. Muži se i přesto podařilo ve zdraví let z Guatemaly, který trvá dvě a půl hodiny, přežít. Jedná se o velmi hazardní kousek a zřídka kdy černý pasažér přežije. Nedostatek kyslíku a extrémní mráz jsou asi ty nejdůležitější aspekty, které často vedou ke kritickému konci těchto pokusů.

Uzavření Izraele

Díky nové mutaci koronaviru omikron se od 29.11.2021 nejméně na čtrnáct dní uzavírá stát Izrael. Vstup tam není pro cizince možný vůbec a pro občany Izraele s podmínkou, že očkovaní po třech dnech karantény předloží negativní PCR test, neočkovaní po sedni dnech a předložení negativního testu.

Přerušení letů Emirates do JAR, Botswany atd.

Letecká společnost Emirates přerušuje provoz od 29.11.2021 do odvolání z Jihoafrické republiky, Zimbabwe, Botswany, Namibie, Lesotha, Mosambiku a Svazijska do Dubaje. Odlety z Dubaje to těchto zemí jsou povoleny.

Karanténa pro Čechy ve Švýcarsku

Od 27.11.2021 musí všichni cestující z Čech jít ve Švýcarsku do povinné karantény a to bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou očkovaní proti covidu. Při vstupu do letadla směřujícího do Švýcarska se musí všichni cestující prokázat negativním PCR testem a následně musí ve Švýcarsku absolvovat desetidenní karanténu.

Z Afriky do Evropy

Evropské státy přerušují letecké spojení se státy, kde hrozí výskyt nové mutace koronaviru – Omikron. Německo nepovolí přistát letadlům, které mají na palubě jiné občany, než Němce, Rakousko tyto lety úplně zakázalo. Obdobně reaguje např. i Velká Británie. Češi, kteří se vrací z Botswany, Jihoafrické republiky, Lesotha, Mosambiku, Namibii, Svazijska, Zambie a Zimbabwe, se musí před vstupem na naše území prokázat negativním PCR testem. Dalším za 24 hodin a posledním po 8-10 dnech. Dokud nedojde k vyhodnocení i posledního testu, jsou povinni zůstat v karanténě.

Dočasné podmínky pro odlety z Vídně

Díky celostátnímu lockdownu v Rakousku, přistoupili dopravci k dočasnému přerušení spojů. Toto opatření se týká menších letišť. Konkrétně tomu v Linzi, Grazu a Klagenfurtu. Vídeň mohou cestující použít, jako tranzitní letiště. V případě odletu/příletu do Vídně mohou cestující z Maďarska, Slovenska a Česka také na letiště cestovat bez omezení.

Elektroletadlo

Možná bychom se mohli proletět již v roce 2027 letadlem s elektromotorem. S tímto termínem jeho uvedení do komerčního provozu počítá a intenzivně na něm pracuje, americká společnost Wright Electric. Jejich elektromotor by měl být, jako do prvních letadel, montován do britského letounu BAe146. Předpokládaný dolet by měl být okolo 740 kilometrů. Tato vzdálenost je předurčuje převážně k vnitrostátním letům.

Létající taxi by nemělo být sci-fi

Německá společnost Volocopter uvádí na trh křížence helikoptéry a dronu na dobíjecí baterie. Stroj se představil v Koreji, kde byl veřejně otestován a nyní čeká na schválení uvedení do komerčního provozu. Zájem o ně má v první řadě italské letiště Fiumicino v Římě, ale i Paříž a Berlín. Zde všude by měly od roku 2024 být alternativou k současné dopravě z letiště do centra města. S tímto strojem bude spojení bez hluku, bez emisí a bude trvat o poznání kratší dobu. Cestující si pravděpodobně za takový spoj zaplatí 150 eur. Tato cena by ale měla postupně klesat. Budeme i nadále sledovat, jak si společnost Volocopter vede a jak probíhají schvalovací procesy v Evropě.

Letní letový řád ČSA

Letecká společnost ČSA oznámila, že s letním letovým řádem výrazně rozšíří provoz a vrátí své spoje do 15 destinací. Ty byly pozastaveny díky pandemii. Od léta 2022 se bude moci nově létat s ČSA do Bruselu, Barcelony, Madridu, Říma, Amsterodamu, Helsinek, Bukurešti, Reykjavíku, Sofie a na Maltu. Pokračovat bude ČSA i v současných spojích do Paříže, Stockholmu, Kodaně, Moskvy a Kyjeva.

Lufthansa hlásí splacení dluhu

Německá letecká společnost Lufthansa oznámila, že se jí podařilo splatit finanční částku, kterou dostala od německé vlády, aby přežila pandemii koronaviru. Jednalo se o 9 miliard eur. Lufthansa ani celou částku nevyužila a ke splacení došlo výrazně dříve, než se očekávalo.

Dvě linky týdně do Lvova

Ukrajinská nízkonákladová letecká společnost Bees Airlines bude od 20. prosince tohoto roku létat mezi Prahou a Lvovem vždy v pondělí a v pátek. Jednosměrná letenka v nejnižším tarifu bez odbaveného zavazadla je nabízena již od 1080 korun jedním směrem.

Nový nízkonákladový dopravce v Praze

Do Prahy začne létat nový nízkonákladový dopravce Play. Přímé spojení mezi Prahou a Reykjavíkem zahájí 5. května 2022 a to dvakrát týdně ve čtvrtek a v neděli. Cestující tak budou za 3 hodiny a 45 minut na Islandu. Letenky jsou již v prodeji a cena jednosměrné letenky začíná na 3227 korunách.

Nové spoje Eurowings

Mnoho dalších nových destinací z Prahy přidá letecká společnost Eurowings. Od prosince bude možné využít přímé spojení do Říma a od března 2022 se mohou cestující těšit na přímé spojení do Alicante, Valencie, Fara, Larnaky, Stockholmu, na Korfu, Krétu a na Mallorku.

Jet2.com se vrátily do Prahy

Letecká společnost Jet2.com se vrátila po roce a půl do Prahy a obnovila lety do Manchesteru, Birminghamu a Leeds. Od 12. prosince 2021 přidá ještě spoj do Newcastlu.

Nečekaná spolupráce Smartwings a Eurowings

Letecké společnosti Smartwings a Eurowings, jako velcí konkurenti na letišti v Praze, se nečekaně domluvily na spolupráci a uzavřely dohodu o codesharingových letech. Jedná se po dlouhé době o zajímavou spolupráci a uvidíme, komu přinese více cestujících a větší užitek.

Eurowings se slétají do Prahy

Tato letecká společnost otevírá svou základnu v Praze. Z tohoto důvodu se postupně slétávají její letadla do Ruzyně, aby mohla zahájit své naplánované přímé spoje. Mezi ně patří Fuerteventura, Bristol a Barcelona.

Podmínky pro cesty do Izraele

Od 1. listopadu se Izrael otevřel pro cestující, kteří budou splňovat přísné podmínky. Cestující musí mít ukončené očkování proti covid-19, které ale nesmí být starší, než 180 dní před plánovanou zpáteční cestou z Izraele. Případně musí mít třetí dávku očkování. Současně se musí každý cestující prokázat negativním PCR testem ne starším, než 72 hodin a vyplněným příjezdovým formulářem.

Přímý lety na London City

Od 31. října 2021 jsou obnoveny pravidelné lety z Prahy na letiště London City. Tyto lety provozuje letecká společnost British Airway. Bude možné je využít každý den kromě soboty. London City je nejblíže centra a díky skvělému napojení na veřejnou dopravu se cestující velmi rychle dostanou do východní části města i centra metropole.

Nový dopravce na Ukrajinu

Pravidelné přímé spojení do Oděsy z Prahy zajistí nově vzniklá nízkonákladová letecká společnost Bees Airline. Bude létat dvakrát týdně: ve čtvrtek a v neděli. Cena zpáteční letenky začíná již na částce do tří tisíc korun.

Navýšení spojů do Amsterodamu

Letecká společnost Vueling začne z Prahy létat do Amsterodamu 3. prosince tohoto roku. Stane se tak již třetí leteckou společností, která nasadí svá letadla na tuto trasu a bude konkurentem leteckým společnostem KLM a easy Jet. Své lety bude provozovat čtyřikrát týdně: v úterý, v pátek, v sobotu a v neděli. Ceny zpátečních letenek začínají na přibližně 1700 korunách.

Se Smartwings do Dubaje

Letecká společnost Smartwings obnovila se zimním letovým řádem pravidelnou linku do Dubaje. Bude ji nyní operovat každý den. Odlet z Prahy bude v 9:15 a zpáteční let z Dubaje bude v 19:30 místního času. Cena jednosměrné letenky začíná na 2966 korunách, což je tarif bez odbaveného zavazadla. Se zapsaným zavazadlem o váze do 23 kilogramů je cena od 3609 korun.

Pravidelné lety do Karlových Varů

Po dlouhé odmlce získají opět Karlovy Vary pravidelnou linku díky ruské společnosti Norwind Airlines, která plánuje od 19. prosince tohoto roku zahájit lety z Petrohradu. Lety budou v rotaci jednou týdně. Cena jednosměrné letenky bez odbaveného zavazadla začíná na 1321 korunách bez zavazadla jedním směrem.

Více cestujících reportuje Letiště Praha

Zlepšující se tendence v počtu odbavených pasažérů hlásí Letiště Praha. V září bylo obslouženo 654 tisíc osob. Meziroční nárůst o 63 procent vypadá velmi optimisticky, ale zároveň je nutné připomenout, že je to stále o dvě třetiny méně, než před covidovou krizí. Nejvíce se letos cestovalo v srpnu. Nejoblíbenější destinací je pro tento rok Amsterdam. V minulém roce přišlo ve srovnání s rokem 2019 letiště o 79 procent cestujících, a tak se předpokládá, že i přes současné nárůsty, skončí zřejmě opět ve ztrátě.

Od 8. listopadu do USA

Padlo magické datum, které otevírá možnost cestovat do USA. Bílý dům oznámil přesný termín, který ruší zákaz většiny cest z Evropy a dalších zemí do USA. Při cestě do Států se budou cestující prokazovat potvrzením o ukončeném očkování proti covid-19 a k tomu ještě negativním výsledkem testu ne starším, jak tři dny. Pak nemusí absolvovat žádnou karanténu a může se volně pohybovat po celém území USA. Toto nařízení se vztahuje na překročení hranic leteckou, železniční, silniční i lodní cestou.

United v Evropě

Je dobrou zprávou, že vedle letecké společnosti Delta, bude zajišťovat pravidelnou přímou linku do New Yorku i letecká společnost United Airlines. Toto spojení se má otevřít s letním letovým řádem. United zahájí lety i do dalších evropských destinací, jak tomu bylo v minulosti. Překvapením ale je, že tato letecká společnost bude létat i na Mallorku, Tenerife, Bergenu nebo na Azorské ostrovy, kam dříve svá letadla neposílala.

Na přelomu roku do Soulu

Korean Air oznámilo, že vypraví koncem prosince jeden let a začátkem ledna druhý přímý let mezi Prahou a Soulem. Tyto lety budou k dispozici výhradně držitelům korejských nebo diplomatických pasů, případně těm zájemcům, kteří mají trvalý pobyt v Koreji. Pravidelné spojení letecká společnost Korean Air nechystá.

Lety z Pardubic na Ukrajinu

Letecká společnost Wizz Air oznámila, že bude v červnu 2022 zavádět přímý spoj mezi Pardubicemi a Charkovem. Rotace bude vždy ve čtvrtek a v pondělí. Od  července 2022 plánuje propojení Pardubic s Oděsou. Také se bude jednat o dva lety týdně. Tentokrát to bude úterý a sobota. Wizz Air chce už se začátkem letního letového řádu navýšit stávající spoje do Kyjeva a Lvova.

Alitalia bez majitele

Do 4. října se mohli přihlásit zájemci do výběrového řízení na koupi značky Alitalia. Ti museli splnit řadu podmínek, včetně souhlasu s minimální cenou 290 milionů eur. Takový zájemce se nenašel a do tendru se nikdo nepřihlásil. Dalším postupem tedy zřejmě bude, že se umožní podávat přihlášky i s nižší nabízenou částkou.

Povinné očkování pro cestující v Kanadě!!

Od 30. října bude platit pro cestující v Kanadě, jako v prvním státě, povinné očkování, které se bude týkat nejen letecké, ale i železniční a lodní dopravy, a to jak na mezinárodních, tak i na vnitrostátních linkách. Všechny osoby starší dvanácti let budou vpuštěny na palubu pouze s potvrzením o očkování proti covid-19. To se týká samozřejmě i všech zaměstnanců přepravních společností. Výjimku budou mít osoby, které nemohou ze zdravotních důvodů očkování podstoupit. V případě nedodržení tohoto nařízení, hrozí pasažérům vysoké pokuty v řádu několika tisíc kanadských dolarů.

Obnovení spojení z Prahy do Dublinu

Irská letecká společnost Aer Lingus bude opět létat do Prahy. Od 15. října třikrát týdně. Cena jednosměrné letenky začíná na 1360 korunách. Zájem je velký, jelikož se jedná o přímé lety mezi Prahou a oblíbeným Dublinem.

Do Benátek až na jaře 2022

Letecká společnost Wizz Air otevře od 1. dubna 2022 pravidelný přímý spoj mezi Prahou a Benátkami. Bude ho operovat Airbusem A321neo třikrát týdně a to vždy v pondělí, ve středu a v pátek. Plánovaná cena jednosměrné letenky v nejnižším tarifu je 259 korun. Letenky zatím nejsou v prodeji.

Praha – Heathrow 4x týdně se Smartwings

S tříměsíčním zpožděním byla obnovena linka z Prahy do Londýna na letiště Heathrow, kterou provozuje letecká společnost Smartwings. Linka bude operována čtyřikrát týdně a to v pondělí, ve čtvrtek, v pátek a v neděli. Cena jednosměrné letenky začíná na 1142 korunách. Poslední let na Heathrow zajistila letecká společnost ČSA v prosinci loňského roku.

Prodej Alitalia

Nucený správce této letecké společnosti vyhlásil tendr a nabídl k prodeji značku Alitalia. Původní předpoklad požadované ceny byl dvakrát navýšen na částku asi 7,4 miliardy korun. Za tuto cenu se nabízí název, logo, design, webové domény a tak dále. Zájemce musí splňovat několik podmínek. Kromě dostatečného kapitálu musí být také držitelem osvědčení leteckého provozovatele.

Do Dubaje s flydubai

Od konce září bylo obnoveno spojení mezi Prahou a Dubají s leteckou společností flydubai. V ceně letenky je i jednodenní vstupenka na Expo 2020 a pojištění, které kryje náklady v souvislosti s onemocněním covid-19. Ceny zpátečních letenek v ekonomické třídě začínají na necelých 8 tisících korunách a v business třídě na 38 tisících. Lety budou operovány pětkrát týdně.

Přímé lety do USA

Letecká společnost United Airlines zahájila prodej letenek na přímé lety mezi Prahou a New Yorkem. Ty mají být provozovány od 27. května 2022 každý den. Ceny zpáteční letenky ve třídě economy basic jsou od necelých 12 tisíc korun, v business třídě asi od 55 tisíc korun. Jaké budou v té době platné kovidové restrikce potřebné pro cestu bude upřesněno. Zatím je jasné, že lety budou k dispozici pouze pro plně naočkované cestující. samozřejmostí taky nemusí být termín prvních letů, vše bude záležet na administrativě Bílého domu a chuť airlines investovat do prvních letů.

Nový hangár pro policii na letišti

Na Letišti Václava Havla chce policie postavit nový hangár, který bude využívat pro vrtulníky a drony. Stavět se má začít v roce 2023. V této době má policie k dispozici hangár, který je sto let starý a pro přibližně patnáct vrtulníků, které má v současnosti k dispozici, je i přes úpravy nevyhovující.

Hranice USA opět otevřeny

Od listopadu bude opět možné cestovat do USA. Bidenova vláda chce podpořit cestovní ruch a obchod, a tak cestujícím, kteří jsou plně naočkovaní proti kovidu a předloží o tom před odletem potřebné dokumenty, mohou cestovat do USA pouze s jedním malým omezením, kterým je předložení negativního testu do třetího dne po příletu do země. V takovém případě už nebude třeba podstupovat povinnou karanténu. Zatím situaci moniturejeme a očekáváme další podrobnosti a reakce airlines.

Investiční plány na letišti

Letiště Václava Havla v Praze upravuje své investiční plány. Díky krizi, která zapříčinila úbytek cestujících, a i v tomto roce, bude ve značné ztrátě a tím bude odložena výstavba nového terminálu. Stále ale zůstává platnost realizace nové paralelní ranveje. V optimistickém předpokladu by mohla být v provozu za osm let.

Na Ukrajinu se společností Bees Airline

Od 21. října spojí Prahu a Oděsu přímá linka operovaná nízkonákladovou leteckou společností Bees Airline. Jedná se o ukrajinského dopravce, který bude odlétat z Prahy vždy ve čtvrtek a v neděli. Prodej letenek na tento spoj byl už zahájen. Jejich cena za jeden směr začíná na 1860 Kč bez zavazadel. Bude zajímavé sledovat, jak se linka udrží a na jaké cennové hladině se ustálí.

Od 20. září jsou zahájeny další lety do Milána

Nízkonákladová letecká společnost Blue Air zahájila podle plánu provoz linky mezi Prahou a Milánem. Tyto lety budou provozovány dvakrát týdně vždy v pondělí a v pátek, s odletem z Prahy v 11:20. Ceny letenek jsou aktuálně v nabídce od EUR 20. Díky tomuto spoji mají cestující možnost využít lety na tři milánská letiště. Po zavedení linky se dá předpokládat, že cena půjde nahoru.

Letiště Praha zvýšilo cenu parkování

Ti, co vezou své blízké na letiště k odletu nebo je chtějí vyzvednout po příletu a nebude jim stačit 15 minut, které jsou stále jednou za 24 hodin zdarma, si musí za každou hodinu připlatit. Ruzyňské letiště zvýšilo cenu z 60 na 80 korun s platností od 15. září tohoto roku.

Smartwings otevírá další linku z Bratislavy

Letecká společnost Smartwings bude od 24. října provozovat pravidelné přímé spojení mezi Bratislavou a Dubají. V zimním letovém řádu se bude jednat o lety jednou týdně. Rozšíří se tak nabídka této letecké společnosti, která provozuje lety z Bratislavy a Košic do Řecka, Turecka a Egypta.

Pravidelné přímé lety na Orly

Nízkonákladová letecká společnost Transavia obnovila po koronavirové přestávce přímé lety mezi Prahou a pařížským letištěm Orly. Zatím bude tato linka operována dvakrát týdně, ale od 18. října jsou připraveny čtyři lety týdně a od 25. října dokonce každodenní spojení.

Praha je novou základnou Eurowings

Německá letecká společnost Eurowings umístí od 31. října svou novou základnu do Prahy, která se zařadí mezi deset měst, odkud bude tato společnost provozovat přímé lety. Vytvoří 100 nových pracovních míst a budou operovat spoje, které využijí cestující létající za obchodem a turistikou. Mezi destinace, které Eurowings spojí s Prahou patří: Barcelona, Miláno, Atény, Kodaň, Stockholm atd.. Eurowings se umísťuje na předních místech v žebříčcích kvality. Nabízí také novinku, kterou je zakoupení volného prostředního sedadla za 10 EUR s ohledem na komfort nebo zdraví.

KLM zpřísnila opatření pro cestující z USA

Vzhledem k rozhodnutí vlády, podle kterého cestující z USA musí do desetidenní karantény, zrušila KLM plánovaná spojení do Orlanda, Las Vegas a Miami. Tyto lety byly naplánovány pro zimní letový řád. Nařízení o povinné karanténě se týká i plně naočkovaných cestujících.

Nové přímé spojení z Prahy do Manchesteru

Od 30. srpna je obnovené přímé spojení mezi Prahou a Manchesterem. Tuto linku operuje letecká společnost easyJet. Britský dopravce nasadil dva lety týdně. Vždy v pondělí a v pátek. Na zimní letový řád je připraven spustit čtyři lety týdně.

Lety s Emirates z Prahy každý den

V současné době letecká společnost Emirates létá z Prahy dle potřeb cestujících pět až šestkrát týdně v různé časy. Od listopadu bude letů sedm a jejich časy se sjednotí na odpoledních 15:30. Spoje budou operovány Boeingem 777. Sjednocení času odletů zjednoduší provoz a bude příjemným především pro cestující. Zjevně se jedná o známku oživování v letecké dopravě.

Rumunská společnost Blue Air v Praze

Tato letecká společnost oznámila otevření linky mezi Prahou a Milánem. První let by se měl uskutečnit 20. září 2021. Pravidelné lety budou operovány Boeingem 737 třikrát týdně a to v pondělí, ve středu a v pátek.

Nová přímá spojení

Letecká společnost Norwegian obnovila linku do Osla. Na londýnské letiště Gatwick se cestující dostanou s leteckou společností easyJet. Wizz Air pak zavádí spoj do Neapole a Blue Air do Milána. Mezi nové spoje se řadí i lety do Hamburku s leteckou společností Eurowings.

Přísnější kontroly při příletu v Praze

Od 1. září budou na obou terminálech probíhat při vstupu do České republiky podrobné kontroly potřebných dokumentů. Ty budou umístěny ještě před pasovou kontrolou a budou zjišťovat, zda cestující splňují požadované podmínky. Nejčastěji se jedná o příletový formulář nebo covid pas.

Každý den lety do Moskvy a ve čtvrtek a v neděli do Petrohradu

Letecká společnost ČSA společně se Smartwings budou obsluhovat od 6. září linku do Moskvy na denní bázi. Doposud to bylo pouze třikrát týdně.

Současně otevřou linku do Petrohradu. Ta bude létat dvakrát týdně. Vždy ve čtvrtek a v neděli.

Ředitel letiště v Praze potvrzen

Ministerstvo financí ČR potvrdilo pro tento post Jiřího Pose, který vedl letiště již v letech 2011 – 2014 a nyní v této funkci vystřídá Václava Řehoře. Oficiální jmenování se uskuteční 30. srpna 2021. Dá se říci, že se vrací odborník; obzvlášť v této těžké době pro letecký průmysl je to důležitý.

Skandinávský dopravce navyšuje lety

Letecká společnost SAS zveřejnila zimní letový řád. Reaguje na rostoucí poptávku a navýšila počty letů a destinací. Obnoví také lety do Prahy. Zatím se jedná o spojení se Stockholmem třikrát týdně.

Ve statistikách dochvilnosti zabodovala letecká společnost Smartwings

Letecký průmysl má řadu ukazatelů, podle kterých sestavuje nejrůznější žebříčky. Mezi nimi nalezneme i dochvilnost letů. Smartwings se podle statistiky umístily jako druhý nejpřesnější dopravce. 94,6% jeho letů dorazilo na cílové letiště na čas. V Evropě se na prvním místě umístila letecká společnost Eurowings, celosvětově je Smartwings na krásném čtvrtém místě. Pevně věříme, že klienti takovéto počínání časem ocení a doufejme, že Smartwings v tomto trendu bude pokračovat i nadále.

Nejlepší letiště na světě – Dauhá Hamed v Kataru

Po téměř deseti letech se s tímto titulem rozloučilo letiště v Singapuru a nově se s ním pyšní mezinárodní letiště Dauhá Hamed v Kataru. Tuto nejvyšší příčku si vysloužilo i tím, že expandovalo i během pandemie, jejich vlajkový dopravce Qatar Airways nepřestal operovat své lety a vypořádali se s nejrůznějšími opatřeními. Oceněna byla i čistota, bezpečnost a servis. Letiště Changi v Singapuru neodešlo s prázdnou. Bylo oceněno za nejlepší letištní personál.

Praha nebude mít další letiště

Česká firma Omnipol, která v krátké době převezme Aero Vodochody, upustila od záměru na přebudování přilehlého letiště na mezinárodní přístav pro nízkonákladové a charterové lety. Takto chtěli současní majitelé konkurovat Ruzyni. Po deseti letech se tak obyvatelům z okolí vodochodského letiště ulevilo. Plán na výstavbu tohoto projektu s kapacitou 3,5 milionu cestujících byl novým vlastníkem odložen.

Češi mohou na Phuket

Po téměř dvou letech se Thajsko velmi omezeně otevírá turistům. Restrikce jsou velmi přísné, ale ne nesplnitelné. Zatím se do této země mohou podívat jen lidé ze zemí s nízkým rizikem nákazy, mezi které Česko patří. Cestující si musí připravit řadu dokumentů. Musí mít potvrzení o ukončeném očkování proti covidu, cestovní pojištění s krytím léčby covidu s limitem alespoň 100tisíc USD, rezervaci hotelu, který má certifikaci SHA, rezervaci letenky a kopii pasu. Tyto všechny dokumenty se zadají na stránku coethailand. Do čtyř dnů přijde cestujícímu certifikát COE, který ho opravňuje ke vstupu do země. Před odletem je nutné ještě podstoupit PCR test a vyplnit formulář T8. Po příletu cestující absolvují opět PCR test. Na jeho výsledek čekají asi 6 hodin v rezervovaném hotelu. Ještě na letišti při příletu jsou všichni zkontrolováni, zda si stáhli do mobilu aplikaci, díky které jsou cestující po celou dobu trasováni. PCR testy si musí každý zopakovat ještě 5.-6. den pobytu a znovu 11.-12. den pobytu.

Využití prázdných sedadel na letech Lufthansy

Německá letecká společnost nyní nabízí cestujícím možnost koupit si při odbavení volnou řadu sedadel. Tuto službu není možné rezervovat předem. Pokud je v letadle dostatek neobsazených míst, může si cestující za částku od 159 eur za jeden směr zakoupit řadu tří  nebo čtyř sedadel a pomocí matrace mu palubní personál vytvoří lehátko, které je označeno jako Sleeper’s Row. Nabídka se týká pouze vybraných dálkových letů např. do Singapuru, Los Angeles nebo Sao Paula.

Aplikace Tečka

Pro cestování se doporučuje, aby si každý svůj covidpas vytiskl. Na mnoha letištích se mohou cestující setkat s problémem, že jim jejich aplikace v telefonu nebude uznána. Nemá mezinárodní certifikaci.

Praha nebude mít další letiště

Česká firma Omnipol, která v krátké době převezme Aero Vodochody, upustila od záměru na přebudování přilehlého letiště na mezinárodní přístav pro nízkonákladové a charterové lety. Takto chtěli současní majitelé konkurovat Ruzyni. Po deseti letech se tak obyvatelům z okolí vodochodského letiště ulevilo. Plán na výstavbu tohoto projektu s kapacitou 3,5 milionu cestujících byl novým vlastníkem odložen.

Z Prahy přímá linka do Neapole

Od začátku zimní sezóny 2021/2022 bude možné využít přímé spojení mezi Prahou a Neapolí. Linku bude provozovat Ryanair prostřednictvím dceřiné společnosti Malta Air. Bude létat čtyřikrát týdně. V pondělí, ve středu, v pátek a v neděli. Na této lince si budou moci cestující vybrat hned z několika dopravců. Vedle zmiňovaného Ryanairu ji operuje také easyJet a Wizz Air – že by jsme zde byli svědky souboje nízkonákladových společností? Uvidíme, kdo z nich vydží nejdéle.

Se Smartwings do Dubaje

Letecká společnost Smartwings obnoví od 20. října 2021 přímé spojení s Dubají. Během celé zimní sezóny bude tento let operován každý den. Odlet bude v 9:15 z Prahy. Zpáteční z Dubaje bude odlétat v 19:30 místního času. Ceny budou výhodnější než u letecké společnosti Emirates. Jejich zpáteční letenky začínají na 11 tisících včetně odbaveného zavazadla. Smartwings bude takové letenky nabízet od 8048 korun a letenky pouze s palubním zavazadle již od 6762 korun. Ceny budeme i nadále pozorovat a uvidíme, jak se lince bude dařit a zda jí nezastaví některá případná covidová opatření.

Nejlepší nízkonákladová společnost pro rok 2021 je easyJet.

Hodnocení vychází z Airlines Ratings vedené šéfredaktorem Geoffrey Thomas. Kromě velkých leteckých společností byly hodnoceny i ty nízkonákladové a v Evropě zvítězil easyJet, za kterým se umístil Ryanair. Rozhodujícím faktorem úspěchu je především bezpečnost a nízký rejstřík incidentů.

Qatar Airways – nejlepší letecká společnost světa 2021

Uznávaný server Airlines Ratings sestavil pořadí leteckých dopravců a jako nejlepší letecká společnost světa se stala Qatar Airways. Následují další světoznámé aerolinky Air New Zealand, Singapore Airlines, Qantas a Emirates. Co vedlo hodnotitele k výsledku, je především skutečnost perfektně fungující airlines, která i v době covidové provozovala dostatečný počet letů na to, aby se cestující dostali ze všech koutů světa do své vlasti. Krom dalšího hrála roli i kvalita služeb a inovace, které Qatar Airways zavádí. Mr. Akbar Al Baker, šéf aerolinek uvedl, že poslední období bylo jedno z nejtemnějších, které ve své historii zažil a pevně věří, že se již nebude opakovat.

Na následujícím pořadí se umístili Air New Zealand, Singapore Airlines, australské Qantas, Emirates, hongkongské Catay Pacific, Virgin Atlantic miliardáře Richarda Bransona, americké United, tchajwanské EVA Air a první desítku uzavírají, jako první z evropských airlines, British Airways.

Přímé spojení s Barcelonou

Tento spoj bude operovat letecká společnost easyJet. Je to již jedenáctý spoj této společnosti z Prahy. Do Barcelony bude létat třikrát týdně (v pondělí, pátek a neděli). Letenky jsou v prodeji zatím do 25. října.

Cestování do Kanady – od září s dokončeným očkováním

Kanada měla jedny z nejpřísnějších opatření proti šíření koronaviru a bylo téměř nemožné cestovat do této země. Díky stoupající proočkovanosti občanů se vláda rozhodla, že od 9. srpna umožní cesty pro občany USA a od 7. září zbytku světa. Cestující ale musí mít dokončené očkování.

Na Maledivy jen s testem

Od 26. července je nutné se před odletem na Maledivy prokázat negativním PCR testem, který nesmí být starší než 72 hodin. Toto nařízení platí i pro cestující, kteří mají ukončené testování! Výjimku mají pouze děti do jednoho roku věku.

Nadějná čísla pro letiště

Pražské letiště ohlásilo nárůst o 650% oproti červnu 2020. Loňský červen byl výrazně ovlivněn pandemií. Letošní je již nadějnější. Nejvíce cestujících využilo spoje do Amsterodamu, na Rhodos a do Frankfurtu. Odhad je, že i v červenci se bude počet cestujících zvyšovat a bude se jednat o cesty směřující do dovolenkových destinací v Řecku, Španělsku a Itálii.

Na Kanárské ostrovy levněji

Díky konkurenci se mohou cestující dostat na Kanárské ostrovy se společností Smartwings levněji. Propad cen letenek je výrazný. Dosud byla cena na Tenerife nebo Fuerteventuru za 8-9 tisíc, nyní ceny spadly na 4-5 tisíc korun. Cena byla leteckou společností upravena po tom, co společnost Eurowings oznámila, že propojí Prahu s těmito ostrovy.

Doba elektrická

Letadla na baterie by měla první cestující přepravit již v roce 2026. Letecká společnost United Airlines z USA si objednala několik devatenáctimístných letadel pro zajišťování kratších letů a již nyní plánuje, že bude v roce 2050 uhlíkově neutrální aerolinií. V současné době se však zdá laikovi zcela nepředstavitelné, jak chtějí obří letadla létat na baterky. Představme si takový Boeing 777/300, který váží 155 tun. Zřejmě se asi letectví začne ubírat stejným směrem, jako automobilový průmysl, a to cestou hybridních pohonů. Jinak si nedokážeme představit, jaké baterie by zvedli tak těžký letoun do vzduchu. Zřejmě proto budou nejdříve vznikat malá letadla, která budou přepravovat cestující v malém počtu na krátkou vzdálnost a snad časem budeme létat na vodík nebo možná i s malým jaderným phonem, jelikož letadla na jaderný pohon se testují již od roku 1955. Předními průkopníky bylo dřívější SSSR, dnešní Rusko a USA. Samozřejmě, že vše se testuje v utajení a na vojenských základnách pro vojenské účely. Největší problémy letadla měly s odstíněním posádky před radiací a samotnou váhou letounu, což vedlo k ukončení projektů v roce 1969. Ale od té doby už věda pokročila a třeba se dočkáme letadel, která budou zcela bez emisí.

Ryanair chystá expanzi

Až dva tisíce pilotů chce přijmout letecká společnost Ryanair. Především má zájem o pozici prvního důstojníka. Pozici kapitána chtějí zajistit z řad svých současných pilotů. Ryanair má objednáno 210 nových letadel a očekává velký růst. Jedná se o velmi ambiciozní plány a budeme očekávat, jak se naplní.

Konec oslovení „dámy a pánové“ ??

Letecká společnost Lufthansa a všichni dopravci patřící do její skupiny, budou na palubě vítat cestující pohlavně neutrálním tónem. Tím bude třeba „dobrý den“, „dobrý večer“ nebo „srdečně vás vítáme“. Konečné oslovení je v pravomoci vedoucího palubní posádky na každém letu. Cestou zůstat genderově neutrální se možná budou ubírat i další letecké společnosti, uvidíme časem, kolik jich bude a jak se k tomu postaví jednotlivé posádky.

Nový ředitel Letiště Praha

Stávající ředitel Václav Řehoř žádal o prodloužení svého mandátu Ministerstvo financí, které jeho požadavku nevyhovělo a vyhlásilo výběrové řízení na tuto pozici. Po vyhodnocení všech kritérií vyhověl nejlépe uchazeč Jiří Pos. Ten je v současné době jednatelem Letiště Karlovy Vary. Pražské letiště zná, jejím šéfem byl v letech 2011 až 2014 a na tomto postu ho vystřídal právě pan Řehoř.

Nová letecká společnost – LALONA AIR

Pandemie způsobila konec některých leteckých společností, ale jiné vznikají.  Mezi ty nové patří Lalona Air, která bude mít základnu v Düsseldorfu. Cílovými klienty budou obchodní cestující, kterým budou přizpůsobeny časy letů, business třída na palubě a flexibilita tarifů. Lety budou zajišťovány letouny ATR 72-500 v konfiguraci pro 60 osob. Prodej letenek bude zahájen 1. října 2021.

Nový dopravce na Slovensku

Minulý rok byla založena nová letecká společnost Sky One SK, která plánuje v tomto roce se svými pronajatými dvěma Airbusy A320 oživit letiště v Piešťanech. Její klíčovou destinací bude Kuvajt, kde je toto slovenské lázeňské město velmi oblíbené a Kuvajťany hojně navštěvované.

Přímá linka z Prahy do Nice

V červenci zahájila letecká společnost Smartwings přímou linku do Nice. Bude operována dvakrát týdně a to vždy ve čtvrtek a v neděli.

Letenky na Expo s Lufthansou

Společně se zahájením světové výstavy Expo 2020, se otevře i přímé spojení s leteckou společností Lufthansa do místa konání výstavy. Spoj z Mnichova do Dubaje bude v provozu od 1. října 2021 do 23. dubna 2022. Linka bude operována nejmodernějším letounem ve flotile Lufthansy Airbusem A 350-900.

 

Letecký provoz v Evropě

Za poslední dva týdny stoupl letecký provoz nad Evropou o pětinu. Dá se říci, že se nyní dostal téměř na dvě třetiny objemu ve srovnání před pandemií. Neznamená to však, že by s počtem letů takto rychle rostl i počet cestujících. Dle statistik jsou letadla stále ještě poměrně prázdná.

Flypop – Nízkonákladový dopravci na dálkových letech

Nízkonákladoví dopravci jsou velmi úspěšní u letů na kratší vzdálenosti. Pokusy o ty dálkové končily většinou neúspěchem. Například Norwegian, které létaly z Evropy do USA zcela skončily. Nyní se pokouší nabídnout své služby početné komunitě Indů v Anglii společnost flypop. Kromě zmíněné Indie se plánují zaměřit i na více letů do jihovýchodní Asie. Tvrdí, že budou nejvíce nízkonákladovou společností na světě. Lety budou operovány z letiště Stansted Airbusem A 300-300 a ceny letenek začínají na 99 librách, což je cca necelých tři tisíce korun. Cena je to velmi ambiciózní. Uvidíme časem, jak se lince s ohledem na celosvětový vývoj pandemie povede.

 

Nové linky z Prahy

Pražské letiště rozšiřuje svou nabídku přímých letů. Mezi ně patří například linka společnosti Ryanair do Varšavy, EasyJetu do Barcelony a Wizz Airu do Říma. Stále stoupá zájem i o dovolenkové destinace. Díky tomu vykazuje letiště Václava Havla Praha vysoký nárůst oproti loňskému roku, který byl extrémně svázán pandemickými restrikcemi. V porovnání s letošním dubnem bylo v květnu odbaveno o více než třicet procent cestujících více a tento vzrůstající trend bude jistě platit i pro červenec.

Na letiště s covidovým pasem

Již při odbavení předkládají cestující covidové certifikáty. Ty jsou kontrolovány také při příletu. Každý se tak prokáže, že absolvoval očkování nebo negativní test na covid-19. Jsou schváleny EU a do ostrého provozu jsou zavedeny právě dnes. Jsou jedinou uznávanou formou potvrzující bezinfekčnost. Kontroly těchto pasů bohužel prodlužují dobu nutnou k odbavení. Letiště proto prosí cestující, aby se k odbavení dostavili s dostatečným předstihem. Doporučuje se alespoň tři hodiny před odletem.

Rozšiřující se nabídka letenek z Prahy – již 90 destinací s přímým spojením

Aktuálně do Prahy létá téměř čtyřicet dopravců. Ti zabezpečují přímé spojení do více než devadesáti destinací. Od tohoto měsíce se má jejich seznam opět rozšířit.

Obnovení linky EL AL do tel Avivu

Letecká společnost EL AL Israel Airlines oznamuje, že 4. července obnovuje pravidelné lety mezi Prahou a Tel Avivem. Současně znovu otevírá městskou kancelář, která bude v provozu každý všední den od 9:00 do 17:00 hod.

Letenky do Londýna na dvě letiště

Po půlroční přestávce se do Prahy vrátila letecká společnost British Airways a bude třikrát týdně provozovat spoj mezi Prahou a Londýnským letištěm Heathrow. Druhé spojení je to od letecké společnosti Ryanair, které létá na letiště Stansted.

Doprava na letiště

Od 1. července bude opět v provozu autobusová linka AE (Airport Express) zajišťující spojení mezi Hlavním nádražím a Letištěm Václava Havla Praha. Od 15. července bude jezdit i metro o hodinu déle, tedy do půlnoci. Doprava na letiště se tak stane jednodušší.