Japonci investují do vývoje nadzvukového dopravního letadla – bude nástupce Concordu?

Japonská letecká společnost Japan Airlines uvolnila deset miliónů dolarů (217 miliónů korun) pro americký start-up Boom Supersonic na vývoj nadzvukových letadel pro osobní přepravu.

Japan Airlines je tak první komerční leteckou společností, která vývoj letadla finančně podpořila. Má opci na nákup až 20 letounů Boom.

Firma Boom Supersonic tvrdí, že její stroje budou rychlejší a tišší než slavný Concorde.

Trasu z New Yorku do Londýna zvládnou za tři a čtvrt hodiny a letenky budou cenově dostupnější. Letenky na cestu novým nadzvukovým letadlem by díky efektivnější spotřebě paliva měly být o 75 procent levnější než letenky do Concordu. Srovnatelné by měly být se současnými cenami business třídy.

Na letadlo s 55 sedadly, které má stát 200 miliónů dolarů (4,3 miliardy korun), má Boom už 76 předběžných objednávek. První stroje mají být uvedeny do provozu kolem roku 2025. Létat budou rychlostí Mach 2,2, což je o deset procent rychleji než dosud nejrychlejší britsko-francouzský Concorde, který naposledy odstartoval před 14 lety.

Odborníci však stále nejsou zajedno v názoru, zda pravidelné nadzvukové lety, které byly v USA zakázány v roce 1973, nad velká města vůbec patří. Důvodem obav jsou rázové vlny a následný sonický třesk, který vytvářejí. Boom ale tvrdí, že sonický třesk jejich stojů bude v porovnání s Concordem výrazně slabší.